Kocaeli’nde belediyeler e-ticaret ile yerel satıcıları online tüketici ile buluşturuyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Komeksepeti.com”; İzmit Belediyesi “İzmit Çarşısı” adlı e-ticaret platformlarını hayata geçirdi. E-ticaret siteleri, el emeği göz nuru ürünleri ve yerel satıcıları online tüketici ile buluşturuyor.
16 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
16 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
İzmit Belediyesi “İzmit Çarşısı” adlı e-ticaret platformlarını hayata geçirdi.

Pandemi kısıtlamaları online alışverişin artmasına yol açtı. Belediyeler de bunu fırsat bilerek e-ticarete yöneldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KO-MEK kursiyerlerinin el emeği eserlerini satabilecekleri, gelir elde edip aile bütçelerine katkı sağlayabilecekleri dijital pazar Komeksepeti.com e-ticaret sitesini kurdu. İzmit Belediyesi ise, “Good4Trust” iş birliği ile “İzmit Çarşısı” adlı e-ticaret platformunu tanıttı.

Kadın üreticilerin emeklerini ekonomiye dönüştüren uygulama: Komeksepeti

Komeksepeti.com, geçtiğimiz aralık ayında tanıtıldı. Kadın üreticilerin emeklerini ekonomiye dönüştüren uygulama, kadınlara ayda 19 bin lira, yılda 220 bin TL kazanç imkânı veriyor. Dijital istihdam seferberliği başlatan Komeksepeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KOMEK) kursiyerlerinin el emeği, göz nuru eserlerini satmalarına olanak sağlıyor.

Projenin öncüsü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, KO-MEK’in 16 yıldır 350 farklı branşta 668 bin kursiyere eğitim verdiğini anlattı. Büyükakın, “Kursiyerlerimizin el emeği göz nuru ürünlerinin ekonomiye ve aile bütçesine kazandırılması gerektiğini düşündük. Tüm detayları incelikle işlenmiş bir proje olan KO-MEK Sepeti’ni hayata geçirdik. Bu projenin ev ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu, dijital istihdam seferberliğidir.” dedi.

Proje ile birlikte dezavantajlı grupların üretime teşvik edilmesi, kursiyerlerin aile bütçesine, girişimciliğine ve istihdama katkı sağlaması hedefleniyor. Ayrıca; mevcut ürün satışlarının hızlandırılması ve Kocaeli’ne özgü Kandıra Bezi, Hereke Halısı, Karamürsel Sepeti gibi geleneksel sanatların yaşatılması amaçlanıyor.

İzmit Çarşısı, e-ticaret ile yerel esnafa odaklanıyor

İzmit Çarşısı” ise, İzmit Belediyesi’nin e-ticaret platformu olarak hayata geçirildi. “Good4Trust” iş birliği ile kurulan İzmit Çarşısı, yerel ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yerel ekonomiyi kalkındırma çabasıyla çarşı esnafına destek olmayı amaçlayan projede mağaza açmanın ücretsiz olduğunu söyledi. Sistemden İzmit Belediyesi kredi kartı komisyonu almadan kentin ve üreticinin kazanacağı bir sistem oluşturmayı amaçlayan İzmit Çarşısı, Komeksepeti’nden daha kapsayıcı ve esnafa yönelik olarak hayata geçirildi.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Çarşısı’nda sadece ürünler değil hizmetler de yer aldığını belirterek, “Hobi kursu olarak kalan İzmek kurslarını e-ticarete geçirerek hem kadınlarımızın ürettiğini pazarlamasını sağlıyoruz hem de yerel ekonomiyi canlandırıyoruz. Ancak bizler sadece el ürünlerini satışa çıkarmıyor aynı zamanda tüm İzmit esnafının, kadın girişimcinin ürettiği ürünleri satmasına olanak sağlıyoruz. İzmit Çarşısı’nda her türlü üründen hizmete kadar, çarşının koşullarını sağlayan birçok farklı girişim yer alabilecek.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü