Kargocular bu yıl 4 buçuk milyar e-ticaret siparişi taşıyacak

Kargo, kurye ve dağıtım sektörü, 2022 yılında gerçekleşmesi beklenen e-ticaretten kaynaklı 4 milyar 685 milyon adetlik sipariş için hazırlıklarını sürdürüyor.
kargo
KARİD Başkanı Fatih Önyol

E-ticaretin pandemi döneminde yaşadığı sıçramanın en önemli aktörleri arasında yer alan kargo, kurye ve dağıtım sektörü, 2022 yılında gerçekleşmesi beklenen e-ticaretten kaynaklı 4 milyar 685 milyon adetlik sipariş için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Fatih Önyol, konu hakkında yaptığı açıklamada, e-ticaret sektörünün büyümesinde kurye ve lojistik sektörünün payının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

“Kargo, kurye ve lojistik firmaları, 2021 yılında e-ticaret sektöründen kaynaklı 3 milyar 347 milyon siparişi tüketicilerle buluşturdu”

KARİD Başkanı Fatih Önyol, e-ticaret ve eve teslimattaki büyümeye hızla adapte olma kabiliyeti sergileyen kurye ve dağıtım sektörünün 2022 beklentileri ve bu yıl ilk kez hayata geçirilecek Post & Parcel Uluslararası Zirvesi hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

E-ticaret sektörünün büyümesinde kargo, kurye ve lojistik sektörünün payının oldukça yüksek olduğunun altını çizen Önyol, “Genel ticaretten aldığı yüzde 18’lik pay ile dikkat çeken e-ticaret sektörünün en önemli tamamlayıcısı kargo, kurye ve lojistik firmaları, 2021 yılında sadece e-ticaret sektöründen kaynaklı 3 milyar 347 milyon adet siparişi tüketicilerle buluşturdu.” dedi.

“E-ticaret dağıtım sektörünü büyütürken dönüşmesine de aracılık etti”

Bir önceki yıla göre yüzde 46 oranındaki hacim artışı olduğunu belirten KARİD Başkanı, “ E-ticaret dağıtım sektörünü büyütürken dönüşmesine de aracılık etti. 2022 yılında e-ticaret sektörünün yaklaşık yüzde 40 oranında büyümesi öngörülüyor, buna paralel olarak, kurye ve dağıtım tarafında da 4 milyar 685 milyon adetlik siparişi tüketicilerle buluşturmaya hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk kez hayata geçirilecek olan Post & Parcel Uluslararası Zirvesi hakkında da bilgi veren Fatih Önyol, “Kargo, kurye, e-ticaret firmaları ile onlara hizmet sunan tüm alt sektör temsilcilerini, 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde Post & Parcel Uluslararası Zirvesi’nde buluşturuyoruz. Zirvede iki gün boyunca alanında uzman konuşmacılarla sektörün değişen yeni yüzü, beklentileri, gelişme alanları, yapay zekâ ve otonom teslimat araçları gibi yeni teknolojilerle entegrasyonu, sorunları ve uluslararası pazardan pay almak için yapması gerekenler masaya yatırılacak.” diye konuştu.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara