Kapsamlı E-ihracat Yönetim Danışmanlığı

1 Yıl – Birebir Danışmanlık

Genel Bilgiler

Kapsamlı E-İhracat Yönetim Danışmanlığı, web mağazası ve pazaryerleri üzerinden küresel pazarlara açılmak isteyen şirketlere yönelik Worldef Enterprise tarafından geliştirilen bir danışmanlık programıdır. Worldef’in kıdemli danışmanları; e-ihracat ekip kurulumu, e-ihracat sitesi altyapısı, pazaryerlerine giriş ve entegrasyon, uluslararası lojistik, depo yönetimi, lokalizasyon, SEO, dijital pazarlama, yurt dışında şirket kurulumu, yurt dışı ödeme sistemleri ve e-ihracat devlet teşvikleri konuları dahil olmak üzere e-ihracat ile ilgili tüm konularda servis sunmaktadır.

Kapsamlı E-ihracat Yönetim Danışmanlığı Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Danışmanlık kapsamında şirketler öncelikle bir değerlendirmeden geçirilerek e-ihracata hazır olup olmadıkları kontrol edilir. Daha sonra ilgili sektördeki uluslararası ticaret verileri, hedef ülkelerdeki e- ticaret alışkanlıklarına dair yapılmış çalışmalar, fiyat araştırmaları, riskler, fırsatlar gibi kriterler göz önünde bulundurularak bir rapor çalışılır. Bu rapor doğrultusunda hangi e-ticaret pazarlarının hedeflenmesi gerektiği konusunda takip edilecek yol haritası ortaya çıkar. Worldef Enterprise bu metotla e-ihracatçı müşterilerinin tüm soru ve sorunlarına yanıtlar bulur ve çözümler üretir.

Worldef Enterprise kıdemli danışmanları tarafından hazırlanan 300 Adımlık E-ihracat Checklist, Hedef Pazar Raporu, SWOT Analizi, SEO Strateji Yönergesi, Dijital Pazarlama Kontrol Listesi, Competitor Array gibi özel ölçütler ve Global Pazaryerleri Ağı sayesinde, müşterilerin hedef pazarlarına doğru ve etkili şekilde e-ihracat yapar. 

Worldef Enterprise Kapsamlı E-ihracat Yönetim Danışmanlığı İçeriği

1) E-İhracat Ekip Kurulumu

Sınır ötesi e-ticaret operasyonları genişledikçe ihtiyaç duyulan çalışan sayısı paralel olarak artacaktır. Çalışanların yeterliliğinin ölçümü, eğitimi ve işe alım süreçlerinde Worldef Enterprise danışmanları en iyi şekilde yardımcı olmaktadır.

2) E-İhracat Pazar Araştırma Raporu

Doğru stratejiyi belirlemek yalnızca sınır ötesi e-ticaretin değil, her kurumun doğru sürede azami başarıyı yakalamasında birincil öneme sahiptir. E-ihracat operasyonlarında ise hedeflemeden girilen pazarlar, firmaları kurulum maliyetini karşılamanın dahi zorlaştığı süreçlere sürüklemektedir. Bunun yerine, veriler ışığında sınır ötesi e-ticaretin uzmanları tarafından hazırlanan hedefleme çalışmaları, müşterilere hem zaman kazandırmakta hem de operasyonel giderlerini etkili hale getirmektedir.

3) E-İhracat Sitesi Altyapısı

Pazaryerlerinde sanal dükkanı olsa dahi, ana operasyon merkezi her zaman müşterinin kendi sitesidir. Eğer e-ihracatta bir marka olmak hedefleniyorsa bu noktada web sitesi dikkate değer önem ifade etmektedir. E-ihracat sitesinin baştan sona tasarım ve verimlilik testleri, olması gereken modül ve ibareler gibi gereklilikler yerine getirilmektedir.

4) Lokalizasyon

Avrupa’da, internet kullanıcılarının %42’si, kendi dillerinin dışında bir dilde hiç alışveriş yapmıyor. Okullarda İngilizce eğitiminin çok yaygın olduğu Hollanda’da bile, son üç ayda internet üzerinden alışveriş yapmış olan yetişkinlerin %50’si sadece Felemenkçe sitelerden alışveriş yaptıklarını söylüyor. Dil ve kültür engelleri ortadan kalktığında müşteriler, markanın dilini ve vizyonunu anlamanın ötesinde; ilgi gördüklerinin farkında olur ve kendilerini daha rahat hissederler. Bununla birlikte, hangi anahtar kelimelerin ne kadar arama hacmi olduğu ve ne şekilde arandığı bilgisi de hayati önem taşımaktadır. Müşterilerin çevirilerinin ne şekilde yapılacağının denetimi ve yönlendirmesi,  Worldef Enterprise danışmanları tarafından sağlanmaktadır.

Firmanın e-ihracat süreçlerini başarılı bir şekilde yürütebilmesi için danışmanlar tarafından yapılacak operasyonel ve teknik check-up ile bir ‘yapılacaklar listesi’ belirlenmektedir. Operasyonel check-up firmanın lojistik, ödeme yöntemleri, müşteri hizmetleri, geri iade süreçleri gibi operasyonlarının kontrolünü sağlarken teknik check-up, web sitesinin UI, UX, dijital pazarlama gibi analizlerini sağlamaktadır. Öncelikli önem sırasına göre belirlenen bu listedeki eksiklikler giderildikten sonra firmanın web sitesi üzerinden ya da pazaryerleri üzerinden e-ihracata başlayabilmek mümkündür.

Halihazırdaki e-ticaret verileri uluslararası pazarın ihtiyaçlarını tespit etmede yeterli olmayacaktır. Portföyde bulunan ürün grubuna ya da gruplarına yönelik pazar, bölge ve hatta ülke araştırmaları yapılarak bu pazardaki potansiyel müşterilerin taleplerine uygun yönlendirmeler yapılacaktır. Bu yönlendirmeler sırasında sunulan raporlar hedeflenmesi gereken pazar ve müşteri kitlelerinin öngörülmesinde kilit rol oynayacaktır. 

Web sitesi üzerinden yapılacak e-ihracat sürecinde karşılaşılacak en büyük bariyerlerden bir tanesi müşterilere sunulacak ödeme yöntemleridir. Bu ödeme yöntemlerinden en önemlisi olan PayPal online ödeme sisteminin edinilmesi ve web sitesine entegre edebilmek için yurtdışında bir şirket kurulması gerekmektedir. Worldef yurtdışı şirket kurulumu ve online ödeme sistemleri edinimi süreçlerinin tamamını, danışmanlık servisleri çerçevesinde bu süreci yürütmektedir. Yurtdışı şirket kurulumu ve check-up eksiklerinin giderilmesi sonrasında web siteniz üzerinden e-ihracat yapmak mümkündür. 

Danışmanlık verilen e-ihracat sürecinde alınması gereken aksiyonların kararlaştırılması ve kontrolü için belirlenen aralıklarla (iki haftada bir sabit gün ve saatte) bir araya gelerek süreç kontrolleri sağlanacaktır. Düzenli danışmanlık görüşmelerinin dışında rutin işlerin kontrolü ve tıkanan noktalarda destek için kurulacak Slack/Whatsapp gruplarıyla anlık iletişim kurulacaktır.

Yapılacak operasyonel ve teknik checkup sonucunda iyileştirme yapılması gereken operasyon ve pozisyonlarla ilgili geri bildirimde bulunulacaktır. E-ihracat operasyonları için oluşturulması ya da yapılandırılması gereken pozisyonlar için iş tanımı, aday önerisi ve ekip kurulumu için danışmanlık hizmetleri çerçevesinde servis verilmektedir. 

Gönderilerin çıkışının yapılacağı lojistik yöntemi, firması ve tutarı farklı parametrelere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gönderi yapılacak bölgenin alışveriş alışkanlıkları burada önemli bir değişken olabileceği gibi gönderilen ürünün kategorisi ya da toplam paket miktarı da lojistik yöntemi ve firmasını belirlemede önemli rol oynayabilmektedir. Alanında uzman danışmanlar tarafından sunulacak veriler lojistik partnerin seçilmesinde en iyi karar destekçisi Worldef Enterprise olacaktır.

Devlet teşviklerinden faydalanmak ve maliyetlerin geri dönüşüm oranını artırmak mümkündür. Worldef, firmalara uygun devlet teşviki seçeneklerini belirleyerek başvuruları yapmakta ve vereceği danışmanlık hizmetleri ücretinin %60’ı başta olmak üzere farklı devlet teşvikleriyle de yapılmış olan ödemelerin geri alınması sürecinde destek vermektedir.

Worldef tarafından hazırlanacak pazar araştırmaları raporları sonucunda Avrupa, Amerika, CIS ya da GCC bölgelerinde bulunan birçok pazaryeri içerisinden firmaya en uygun pazaryerleri belirlenerek bu pazaryerleri ile olan müzakere süreçleri yönetilecektir. Pazaryerlerine sunulacak şirket profili ile müzakere süreçleri yönlendirilecek ve ürünlerin entegrasyon modelleri ile listelenmesi süreçlerine kadar tüm aşamalarda destek sağlanacaktır.

Pazaryerleri için müşteri memnuniyeti en önemli unsurların başında gelmektedir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için tedarikçi firmanın da üzerine düşen en büyük görev ürünü eksiksiz ve zamanında teslim etmektir.  Pazaryerleri stok kontrolü ve planlanan zamanda teslimat için çoğunlukla entegrasyon modelleri içerisinde en gelişmişi olan API (Application Programming Interface) yöntemini kullanmaktadır. Buna ek olarak FTP (File Transfer Protocol) ya da XML (Extensible Markup Language) entegrasyon modelleri kullanıma açık olsa da çoğunlukla tercih edilmemektedir. Excel dosyaları aracılığı ile listeleme yapan pazaryerleri de bulunmaktadır ancak stok maliyetleri ve oluşabilecek muhtemel aksaklıklar düşünüldüğünde birçok pazaryeri Excel ile ürün listeleme kabulünü sonlandırmaktadır.

Ödeme yöntemleri bölgeye ve demografik özelliklere göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; CIS ve GCC bölgesi için kapıda ödeme ön plana çıkarken, Avrupa ve Amerika için PayPal, iDeal, Sofort, GiroPay gibi farklı birçok ödeme yöntemi ve bunların edinimi gerekmektedir. Tüm bu global online ödeme yöntemlerinin ediniminde Worldef Enterprise danışmanlık servisleri sunmaktadır.

Menü