Jeff Bezos uzaya gitti; Amazon müşterilerine teşekkür etti

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Amazon’daki CEO görevini devrettikten 15 gün sonra uzaya gitti. Bezos, kendisi için “en güzel gün” olduğunu ifade etti. Ayrıca, uzay seyahatini “maddi olarak gerçek kıldıkları için” Amazon müşterilerine teşekkür etti.
Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından olan Jeff Bezos’un “uzay” hayali gerçek oldu. Bezos, kendisine ait uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’in uzay roketi ile uzaya çıktı. Bezos’a 3 kişi eşlik etti. On dakika süren uzay seyahati başarı ile tamamlandı. Bu uzay uçuşu, tarihin ilk “sivil ve pilotsuz uzay uçuşu” olarak kayıtlara geçti. Fırlatmanın ardından Bezos ve beraberindekileri taşıyan kapsül, paraşütlerle yeryüzüne ulaştı. Kapsülü uzaya taşıyan roket ise, sorunsuz bir şekilde indi.

Uzay uçuşu 10 dakika 10 saniye sürdü

Jeff Bezos’un uzay yolculuğu, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede merakla takip edildi. Blue Origin’in “New Shepard” adlı uzay aracı ABD’nin Teksas eyaletinden havalandı. Uzay aracında Jeff Bezos ile birlikte kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki havacı Wally Funk ve 18 yaşındaki Hollandalı öğrenci Olivier Deamon da uzay yolculuğuna çıktı.

Jeff Bezos, uçuş öncesi heyecanlı olduğunu belirterek, “Neler öğreneceğimizi merak ediyorum.” ifadelerini kullandı. Uzay aracındaki ses kayıtlarında ise, Bezos, sık sık uzay seyahati ile ilgili memnuniyetini dile getirdi. Uzay uçuşu, internette canlı yayınlandı. Kapsül, toplam 10 dakika 10 saniye süren uçuşun 3 dakikasında yerçekimsiz ortamda kaldı.

Jef Bezos, uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’i 2000 yılında kurdu. Bezos, ilk sivil uzay seyahatine 82 yaşındaki havacı Wally Funk’ı ve ağabeyi Mark Bezos’u da davet etti. Uzay kapsülündeki son koltuk için açık artırma düzenlendi. Açık artırmayı Hollandalı zengin ailelerden Daemenler kazandı. Ailenin 18 yaşındaki oğlu Oliver Daemen, uzay yolculuğuna katıldı. Böylece Funk uzaya çıkan en yaşlı insan, Daemen ise en genç insan oldu.

Jeff Bezos, “uzay uçuşunu maddi olarak mümkün kılan” Amazon müşterilerine teşekkür etti

Jeff Bezos

Jeff Bezos, uzay uçuşu sonrası yaptığı açıklamada, bu özel seyahatin maddi olarak mümkün kılan Amazon müşterilerine teşekkür etti. Bezos ve beraberindekiler, yerçekimsiz ortamda Dünya’yı görebildiklerini; ancak Ay’ı göremediklerini belirtti. Uluslararası Uzay İstasyonu, bu seyahatteki irtifadan 4 kat daha yüksekte yer alıyor. Ekip, yerçekimsiz ortamda taklalar attı ve birbirlerine şeker fırlattı. Kapsül, fırlatmadan 2 dakika sonra 76 kilometre irtifada roketten ayrıldı. Roket fırlatma platformuna geri öndü. Kapsül ise, 106 kilometre yüksekliğe doğru devam etti.

Jeff Bezos, 57 yaşında. İki yüz milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin insanı olan Bezos, 5 Temmuz’da Amazon’daki CEO’luk görevini devretmişti. Uzay uçuşu, CEO’luk görevini bıraktıktan 15 gün sonra, 20 Temmuz’da gerçekleşti. Bezos, Blue Origin şirketine daha fazla zaman ayırmak istediğini belirtmişti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara