Jeff Bezos, görevinden ayrılacağını açıkladı

Amerikalı dev online pazaryeri Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos görevinden ayrılacağını açıkladı. Bezos, şirketin icra kurulu başkanı olacak.
2 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
2 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Jeff Bezos görevinden ayrılacağını açıkladı.

Dev pazaryeri Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, bu yılın üçüncü çeyreğinde görevini devredecek. Bezos’un şirketin icra kurulu başkanlığı görevini yürüteceği açıklandı.

Amazon’un CEO görevini ise, Amazon Bulut Bilişim Departmanı Başkanı Andy Jassy üstelenecek. Bezos, yaptığı açıklamada, “Amazon’u şimdiye kadarki en hünerli haliyle görüyorum ve bu geçiş için en uygun zaman.” sözlerini kaydetti.

Gelir tablosu ile birlikte açıklandı

Amazon, salı günü gelir sonuçlarını açıkladığı basın bülteninde Bezos’un görevinden ayrılacağını duyurdu. Amazon, 2020 yılının 4. çeyreğinde hisse başına kazanç ve gelir beklentilerini aştı. Bu nedenle, Bezos’un CEO başkanlığından ayrılmasından endişe duyan tüm yatırımcılara performansa dayalı iyileştirmelerin bir ölçüsü verildi. Amazon’un çeyreği, 100 milyar doları aşan ilk çeyrek oldu ve beklenen 119,7 milyar dolara karşı 125,6 milyar dolar gelir elde etti. Böylece şirketin hisse başına kazancı 14.09 dolar oldu. Böylece beklenen 7.23 doların neredeyse iki katına çıktı.

Jeff Bezos’un halefi Jassy, AWS’yi başarıya ulaştırdı

Andy Jassy, Amazon Web Services’i (AWS) şu anda bulut bilişim alanında bir lider olarak başarıya ulaştırdı. Jassy, daha önce Bezos’un muhtemel halefi olarak tanımlanmıştı. AWS, son çeyrekte gelirlerini yüzde 28 artırarak, bir önceki yılki yüzde 34’lük büyüme oranının altında kaldı. AWS’nin net geliri, bir önceki çeyrekte 9,95 milyar dolardan 2020’nin dördüncü çeyreğinde 12,74 milyar dolara yükseldi. AWS’deki işletme geliri de 2019’un 4. çeyreğinde 2,60 milyar dolardan son çeyrekte 3,56 milyar dolara yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü