JD.com, robot dükkânları ile Avrupa’ya adım attı

Çinli e-ticaret firması JD.com, Hollanda’da paketleri hazırlayan ve teslim eden robotlarla donatılacağını duyurduğu iki perakende mağazası açtı.
jd.com

JD.com, Ochama markalı “robot dükkânları” ile Leiden ve Rotterdam şehirlerinde açtığı iki perakende mağazası ile Avrupa’ya adım attı.

Amazon için potansiyel bir rekabet başlangıcı

Çin merkezli e-ticaret platformu JD.com, alışveriş yapanların yemek, güzellik ve ev mobilyasına kadar pek çok ürünü sipariş edebilecekleri Ochama uygulamasını faaliyete geçirdi. Siparişlerin ardından müşteriler, otomatik araçların ve robotik kolların siparişleri toplayıp sıralayacağı mağazaya gidebilecek ve uygulamasında bulunan barkodu okutarak siparişleri teslim alabilecek.

Şirketin Avrupa’ya giriş hamlesi, Amazon için potansiyel bir rekabet başlangıcı olarak görülüyor. Amazon daha önce Amazon GO uygulamasıyla kasiyersiz market girişimini İngiltere’de Amazon Fresh mağazasıyla faaliyete geçirmişti.

JD.com, uluslararası alanda genişleme planlanıyor

Çinli e-ticaret devinden yapılan açıklamada, Hollanda’nın Amsterdam ve Utrecht şehirlerinde iki mağaza daha açılmasının planlandığını belirtilirken, Ochama mağazalarının, şirketin lojistik hizmetleri ve e-ticarete olan odağını birleştirdiği ifade edildi. Çin’de kendi lojistik kolunu işleten şirket uluslararası alanda da genişlemeyi planlıyor.

Gelirinin büyük bir kısmını Çin’den elde eden platform, son yıllarda yurt dışındaki varlığını genişletiyor. Şirket, uluslararası müşteriler için Joybuy.com adlı bir online alışveriş sitesini işletime almıştı. Tayland’da bir e-ticaret ortak girişimi olan şirket aynı zamanda Vietnam merkezli alışveriş platformu Tiki’nin en büyük hissedarı konumunda bulunuyor. JD.com’un perakende bölümünün yeni atanan CEO’su Xin Lijun, yaptığı açıklamada, şirketin genişlemek için potansiyel yerler olarak “Vietnam ve Avrupa’da daha fazla stratejik analiz” yürüttüğünü ifade etti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara