Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

iyzico CEO’su: E-ticarette ya egosistem ya ekosistem kazanacak

iyzico kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, “E-ticaret yapısı ve dijital dünya ‘ekosistem’ ve ‘egosistem’ olarak ikiye ayrılacak. Önümüzdeki üç beş yıllık dönemde bu iki dünya birbiriyle yarışıyor olacak. Ya egosistem kazanacak ya da ekosistem kazanacak.” dedi.
iyzico

iyzico kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, e-ticaretin ve dijital dünyanın geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bloomberg HT’de “Finansal Teknoloji” programına konuk olan Özbuğutu, e-ticaret yapısının ve dijital dünyanın ‘ekosistem’ ve ‘egosistem’ olarak ikiye ayrılacağını öngördüğünü vurguladı.

“Kendi egosistemlerini kuran yapılar olacak”

Özbuğutu, “Kendi egosistemlerini kuran yapılar olacak. Yani tüketiciye ‘Bana gel, bende her şey var’ diyecekler. Bir de ‘ekosistem’ olacak. Diyeceğiz ki ‘İstediğin yerden al ama çıkış noktasında hep aynı standartta ve aynı cüzdanınla öde’ diyeceğiz.” iyzico CEO’su, “Önümüzdeki üç beş yıllık dönemde bu iki dünya birbiriyle yarışıyor olacak. Ya egosistem kazanacak ya da ekosistem kazanacak. Biz ekosistem tarafına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özbuğutu, üye işyerlerinin gidip büyük pazar yerlerinde hesap açıp oraya kendilerini bağımlı tutmalarından daha çok kendi e-ticaret sitelerini kurup, e-ticaret sitelerini güçlendirip İyzico gibi araçları kullanarak da çok büyük bir ağın parçası haline gelebileceklerini söyledi.

“Dijital cüzdan bir gereklilik”

Barbaros Özbuğutu, Türkiye’de hala bireylerin yüzde 42’sinin bir banka sistemine dahil olmadığını vurguladı. Bu nedenle bu kişilerin dijital ticaretin bir parçası olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti; “Biz, bankacılık sisteminin içinde olmayan bu insanları bu sistemin içine dahil edebilirsek dijital ticaretin daha da büyümesine ön ayak oluruz. Bu nedenle de stratejimizin bir parçası çok net bir şekilde dijital cüzdan İleriye dönük bakıldığında Türkiye’de dijital ortamda dijital cüzdan bir gereklilik.”

“Yüzde 42’lik nakdin dijitalleşmesi gerekiyor”

Özbuğutu, şu ifadeleri kullandı: “Bugün banka ve kredi kartıyla ödeme yapabilen bireylerin oranı yüzde 58. Yüzde 42 hala hayatını nakit ile çeviriyor ve bu nakdin bir şekilde dijitalleşmesi gerekiyor. Yani o cüzdana nakdi de koyabilmek gerekiyor. Hatta bir adım daha ileriye gidersek, kredi kartı olan insanların taksitlendirme sürecine çok rahat girebildikleri bir dünyada kredi kartı olmayan, hayatını nakit ile çeviren insanlara da aslında bu dijital cüzdanlar üzerinden kredilendirme ve tüketici finansmanı gibi değişik ürünler de sunabiliyor olmamız lazım.”

iyzico, 40 milyar lira işlem hacmi hedefliyor

Özbuğutu, iyzico’nun 70 bin üye iş yerine ödeme altyapısı sunduğunu belirterek, farklı pazaryerleri modelleri altında çalışan 700 bin alt satıcıya da hizmet verdiklerini anlattı. Tüketicilere sunulan hizmetler çerçevesinde 3 milyonun üzerinde korumalı alışveriş hizmetini kullanan müşteri ve 400 bini geçen cüzdan kullanıcısına ulaştıklarını kaydeden iyzico kurucu ortağı, “Geçen yılı 18 milyar lira işlem hacmi ile tamamladık. Bu yılı ise 40 milyar lira hacim ile kapatmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Dijitalleşme sürecinin henüz başındayız”

Dijital cüzdan piyasasının 10 yıl önce olmayan bir piyasa olduğuna dikkat çeken Özbuğutu, “Hacmin yüzde 85’inin hala fiziksel dünyada olduğu göz önüne alındığında sektörün hala gidecek çok yeri var. Gelişmiş ülkelerde online işlem hacminin toplam içindeki payı yüzde 20’nin üzerindedir. Türkiye’nin de önümüzdeki dönemde bu oranlara ulaşmasını bekliyoruz. Dijitalleşme sürecinin henüz başındayız.” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!