İsrail E-Ticaret Pazarı – İsrail’e Nasıl E-İhracat Yapılır?

İsrail e-ticaret pazarı, büyük büyüme potansiyeli ile bölgenin en önemli e-ticaret pazarları arasında yer alıyor. Dünya genelinde e-ticaret gelirleri artıyor. Yeni pazarlar ortaya çıkıyor ve mevcut pazarlar da gelişme potansiyeline sahip. E-ticarette küresel büyüme önümüzdeki birkaç yıl artarak devam edecek. Orta sınıf tüketicilerin alışveriş davranışlarının değişmesi ve online alışveriş altyapılarının gelişmesine paralel olarak özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya e-ticaret pazarlarında önemli artışlar gözleniyor. İsrail de dünya e-ticaret klasmanında büyük gelişme gösteren ülkeler arasında yer alıyor. İsrail e-ticaret pazarı verileri nelerdir? İsrail’e nasıl e-ihracat yapılır? İşte cevapları…
12 Kasım 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
12 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
İsrail e-ticaret pazarı verileri nelerdir? İsrail’e nasıl e-ihracat yapılır? İşte cevapları…

İsrail E-Ticaret Pazarı

İsrail e-ticaret pazarı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi son yıllarda güçlü bir büyüme kaydetti. İsrail e-ticaret pazarı, 2019 yılında yüzde 24 artışla dünya çapında yüzde 16’lık bir büyüme oranı gördü. 2019’daki e-ticaret geliri, 3,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İsrail e-ticaret pazarı gelirlerinin 2020 yılında yaklaşık 5 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. 2023 yılına kadar İsrail e-ticaret pazarında gelirlerin yılda yüzde 10,4 oranında artması bekleniyor. 2020-2025 yılları arasın İsrail e-ticaret pazarı gelirlerinin yıllık yaklaşık yüzde 13 büyüme oranı göstereceği; 2025 yılına kadar İsrail e-ticaret pazarı hacminin yaklaşık 8,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Tüm bu rakamlar önümüzdeki yıllarda İsrail e-ticaret pazarında güçlü bir büyümeye işaret ediyor.

İsrail e-ticaret pazarında en yaygın ürün kategorisi moda ve güzellik ürünleridir.

İsrail’de internet kullanıcı penetrasyonunun 2020 yılında yüzde 45’e; 2025 yılında yüzde 56’ya ulaşması bekleniyor. İsrail’deki toplam e-ticaret kullanıcı sayısı yaklaşık 4 milyon kişi olarak kaydedildi. E-ticaret kullanıcı sayısının yıllık yaklaşık yüzde 4 büyüme kaydedeceği öngörülüyor. İsrail’de kişi başına düşen e-ticaret harcaması 1.3 dolardır. Bu rakamla İsrail, dünyada kişi başına düşen e-ticaret harcaması sıralamasında 9. sıraya yerleşti. İsrail, 2019 yılındaki 3,8 milyar dolarlık e-ticaret geliri ile dünyanın en büyük 34. pazarıdır. İsrail, e-ticaret gelirleri bakımından Nijerya’nın önünde, Arjantin’in gerisinde yer almaktadır.

İsrail’e E-İhracat Nasıl Yapılır?

İsrail’e ürün satmak için en uygun pazarlama yöntemi e-ihracattır. E-ihracat ile birçok ülkeye olduğu gibi İsrail’e de satış yapılabilir. E-ihracat, operatör statüsündeki kargo firmaları sayesinde kolaylaşmıştır. Bu operatörler, bütün gümrük işlemlerini satıcı adına yürütür. Bazı kurumsal firmaların e-ihracat paketleri ile düşük maliyetle İsrail’e e-ihracat yapmak mümkündür.

İsrail’e mikro ihracat yolu ile ürün gönderilebilir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisi bulunan operatör kargo firmaları, İsrail’e mikro ihracat için prosedürleri minimize etmektedir. Mikro ihracat için yetkili başlıca kargo firmaları şunlardır; DHL, PTT, UPS ve TNT. Bu operatör kargo firmaları aracılığı yürütülecek gümrük prosedürleri sonucu kara, hava ve deniz yolu ile ürün gönderimi yapılabilir. Tüm bu prosedürler sonucu İsrail’e ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabı; mikro ihracat kapsamında e-ihracat şeklinde olacaktır.

İsrail’e E-İhracat İçin Gerekli Belgeler

İsrail’e e-İhracat yapmak için gerekli belgeler, diğer ülkelere e-ihracat için gerekli belgelerdir. Bu belgeler hem Türkiye ticaret otoriteleri hem de İsrail otoriteleri tarafından istenebilmektedir. Yetkili kargo firmaları aracılığı ile yapılacak e-ihracat veya mikro ihracat prosedürlerinde şu evraklar talep edilmektedir;

 • Ticari fatura
 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Kargo teslimat belgeleri
 • A.TR dolaşım belgesi

İsrail’deki Popüler Online Pazaryerleri

İsrail’de çok sayıda yerel ve uluslararası online pazaryeri bulunuyor. Online pazaryerleri İsrail’de başarılı bir satış ivmesi sergiliyor. İsrail e-ticaret pazarı oyuncularından öne çıkan en popüler online pazaryerlerinden bazıları şunlardır;

 • Amazon

İsrail e-ticaret pazarında en çok rağbet gören online pazaryerleri arasında bulunan Amazon, dünyanın en büyük online pazaryeridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük dördüncü şirketidir. 2020 yılı itibariyle 3,1 milyar adet ürün satılan Amazon’da, satıcı başına düşen ortalama yıllık kazanç 160 dolar olarak kaydedildi. Bu sayılar, Amerika e-ticaret ekosistemi istatistikleriyle karşılaştırıldığında, e-ticaret ürünlerinin yüzde 52’sinin Amazon üzerinden satıldığı anlaşılmaktadır. Fakat bu yüksek istatistiklere rağmen ürün satmanın ve rekabetin en zor olduğu pazaryeri Amazon’dur.

 • eBay

eBay, dünyanın en büyük ikinci online pazaryeridir. İsrail’de de en popüler online pazaryerleri arasında olan eBay’ın ana iş modeli; ürün listeleme, online açık artırma ve ürün satışı üzerine kuruludur. eBay’da 175 milyon aktif kullanıcı ve 1.2 milyar ürün veya hizmet listeleniyor. eBay’da özellikle Uzakdoğu menşeli ve ağırlıklı olarak uygun fiyatlı ürünler büyük talep görüyor. Bu sebeple eBay’da yüksek rekabet söz konusu.

 • Asos

Asos, kategori sıralaması itibariyle dünyada dördüncü sırada yer alan online pazaryeridir. İsrail e-ticaret pazarı için popüler pazaryerleri arasında yer alıyor. İngiltere merkezli Asos, 140’tan fazla ülkeye tedarik imkanı sunuyor. Online pazaryerleri arasında moda alanında en büyük ve prestijli bir pazaryeri olan Asos’ta uluslararası tedarikçilerin PayPal hesabı olması gerekiyor. Sitede her satıştan yüzde 20 komisyon alınıyor. Moda alanında perakende satış yapmak isteyen şirketlerin ürünlerini Asos’ta listelemesi, önemli bir adım olarak görülüyor.

 • Walla! Shops

Walla! Shops, her ay milyonlarca online ziyaretçi olan İsrail’in en büyük e-ticaret satıcılarından biridir. Walla! Shops’da; kitap ve müzik aletlerinden bilgisayara, elektronik ürünlerden spor ekipmanlarına kadar 20’den fazla farklı ürün kategorisinde müzayedeler yapılıyor. Ayrıca, grup olarak ya da kişisel satışlar da yapılabiliyor. Şirket ayrıca, basılı fotoğraf albümleri üretimi, Daily Deal (kuponlar) ve online seyahat acentesi hizmetler de yürütüyor.

İsrail’deki Popüler Online E-Ticaret Mağazaları

İsrail’de e-ticaret gelirleri bakımından en popüler bazı online mağazalar vardır. Bu mağazalar ulusal ya da uluslararası mağazalardır. İsrail pazarında en hızlı büyüyen online mağazalardan biri Zabilo.com’dur . Mağaza 2019 yılında yaklaşık 3,8 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Bir önceki yıla göre ciro artışı yüzde 145’e ulaştı. İsrail e-ticaret pazarının en büyük oyuncusu Amazon.com’dur . Mağaza, 2019 yılında 102 milyon dolar gelir elde etti. Ksp.co.il, 2019 yılında 85 milyon dolar gelir elde ederken,Next.co.il 55 milyon dolarlık e-ticaret satışları gerçekleştirdi.

İsrail’de en fazla satış yapan online mağazaların 2019 e-ticaret gelirleri şöyledir;

 • Amazon.com – 102 milyon dolar
 • Ksp.co.il – 85 milyon dolar
 • Next.co.il – 55 milyon dolar
 • Wallashops.co.il – 43 milyon dolar
 • Azrieli.com – 38 milyon dolar

İsrail’e E-İhracat İçin Bilinmesi Gerekenler

İsrail e-ticaret pazarında yaygın ödeme yöntemleri
 • İsrail’de gümrük vergisi oranları: Türkiye ile İsrail arasında 200 ürüne uygulanan gümrük vergileri kaldırılmıştır. İsrail’e ürün satışı için ihracatta gümrük muafiyet sınırı 150 avrodur. Yani 150 avroya kadar olan ürünlerde vergi muafiyeti vardır.
 • İsrail’de vergi muafiyeti: İsrail’de KDV oranı yüzde 17’dir. İsrail’e ihracatta vergi muafiyeti uygulanmaz. İhracatta yüzde 20’ye kadar vergiler vardır. Hızlı kargo ya da posta yoluyla gönderilen ürün ya da gönderi başına bedeli 22 avroya kadar olan ithal ürünler vergiden muaf tutulur.
 • İsrail’deki popüler kargo firmaları: Dünyadaki uluslararası kargo şirketleri İsrail’de faaliyet göstermektedir. FedEx, DHL, UPS ve USPS gibi firmalar dışında popüler ulusal teslimat hizmetleri şunlardır; TNT, Chita Delivery, Aramex Aqaba.
 • İsrail’de ödeme yöntemleri: İsrail e-ticaret pazarında en çok tercih edilen ödeme sistemleri sırasıyla; kredi kartı ve banka kartı, PayPal, mobil cüzdanlar, GooglePay ve AmazonPay’dir.
 • İsrail’de e-ticaret kategorileri: En büyük e-ticaret segmenti modadır. Moda, İsrail’deki e-ticaret gelirinin yüzde 31’ini oluşturmaktadır. Diğer kategoriler şunlardır; elektronik ve medya (%27), oyuncak, hobi ve kendin yap ürünleri (%18), gıda ve kişisel bakım (%14), mobilya ve ev aletleri (%10). 2020 yılında İsrail e-ticaret pazarının en büyük segmenti olan modada, yaklaşık 1,4 milyar dolarlık e-ticaret pazar hacmi öngörülmektedir.
 • İsrail’in resmi dili: İsrail’e nasıl e-ihracat yapılır ya da İsrail’de e-ticaret için hangi dil önemlidir gibi soruların cevabı şudur; İsrail’in resmi dili İbranice ve Arapçadır. Devlet kurumlarında yaygın olarak İbranice konuşulur. Tabelalarda İngilizce ifadeler vardır. Arapça, Arap azınlıklar arasında konuşulan bir dildir.
 • İsrail’de e-ticaret öngörüleri: İsrail e-ticaret pazarı genişlemesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki 4 yıl için yıllık büyüme oranının yüzde 17 olacağı tahmin ediliyor. İsrail’de e-ticaret pazarı kullanıcı başına ortalama gelirin 1.2 dolar olması bekleniyor.

E-Ticaret Pazarı Nedir?

E-ticaret pazarı, fiziksel ürünlerin son kullanıcıya, B2C (işletmen müşteriye) online olarak satışını içeren bir kavramdır. Bu tanıma, bilgisayar üzerinden yapılan satın alımların yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla yapılan mobil satın alımlar da dahildir. Bu tanımın dışında kalan online satışlar şunlardır; dijital hizmetler (seyahat biletleri), dijital medya indirmeleri veya akışları için kullanılan online mağazalar, B2B (işletmeden işletmeye) pazarları için kullanılan online mağazalar ve e-ticaret pazarındaki özel kişiler arasındaki satışlar C2C (müşteriden müşteriye).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü