Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İnternet alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme oranları artıyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu’nda tüketicilerin ödeme yöntemlerine ilişkin bilgilere de yer verildi.
kredi kartı

Ticaret Bakanlığı tarafından; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 26 ilde, 18 yaş üstü 2 bin 250 tüketici ile yapılan anket verileri analiz edildi. Analiz sonucu “Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi” araştırma raporu hazırlandı.

Fiziksel mağazalarda nakit, online mağazalarda kredi kartı

Rapora göre, tüketicilerin mağaza, pazar, dükkân gibi alışverişlerinde en çok kullandıkları ödeme yöntemi yüzde 60,8 ile nakit oldu. Tüketiciler, fiziksel alışverişlerde nakit ödeme yöntemini tercih ederken, internet ve diğer mesafeli yöntemlerle yapılan alışverişlerinde ise kredi kartı ile ödemeyi tercih ediyor.

İnternet ve internet dışında mesafeli yöntemlerle yapılan alışverişlerde en çok kullanılan ödeme yöntemi ise, yüzde 73,2 oran ile kredi kartı oldu. Banka kartı kullanımı her iki alışveriş türünde de üçüncü en çok tercih edilen ödeme yöntemi olarak kayıtlara geçti.

Kadınlarda kredi kartı kullanım oranı yüksek

Rapor sonuçlarına göre;

  • Kadınlarda ve erkeklerde; mağaza, pazar, dükkân alışverişlerinde kullanılan ödeme yöntemlerinin başında nakit ödeme geliyor.
  • Erkeklerin yüzde 65,6’sı, kadınların yüzde 59’u nakit ödeme tercih ediyor.
  • Mağaza, pazar ve dükkân alışverişlerinde kadınların yüzde 54,8’i, erkeklerin yüzde 54,6’sı kredi kartı ile ödeme yapıyor.
  • Nakit kullanan tüketicilerin yüzde 80,3’ü ortaokul mezunu.
  • Kredi kartı kullananların yüzde 65,5’i üniversite ve üzeri eğitim düzeyindeki tüketiciler.
  • İlkokul mezunu ve altı eğitim düzeyindeki tüketicilerin yüzde 66,9’u nakit, yüzde 44,8’i kredi kartı, yüzde 32,7’si banka kartı ve yüzde 1,2’si sanal kart kullanıyor.
  • Üniversite ve üstü mezuniyeti olan tüketicilerin yüzde 56,7’si mağaza, dükkân, pazar alışverişinde nakit ödeme yaparken; yüzde 65’i kredi kartı, yüzde 25,6’sı banka kartı ve yüzde 1,3’ü sanal karttan ödeme gerçekleştiriyor.

Mağaza ve dükkân alışverişlerinde gelir durumuna göre ödeme araçlarına bakıldığında, en fazla kredi kartı kullanan grubun yüzde 86,8 ile 6 bin lira ila 8 bin lira arasında gelir düzeyine sahip tüketiciler olduğu tespit edildi. Tüketicilerde 2 bin 21 lira ve altı gelir düzeyinde olanların alışverişlerinde nakit kullanım oranının diğer gelir düzeylerine göre daha yüksek olması da dikkati çekti. Bu gelir grubundakilerin yüzde 78,4’ü nakdi, yüzde 40,5’i banka kartını ve yüzde 16,2’si kredi kartını kullanıyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara