Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İngiliz medya devi Future, e-ticaretten yaklaşık 1 milyar dolar kazandı

İngiliz medya şirketi Future PLC, Amazon’un Prime Day’i gibi alışveriş tatilleri sayesinde 2020 yılında bağlı ortakları için yaklaşık 1 milyar dolarlık e-ticaret geliri elde etti.
Future

İngiliz medya devi Future PLC, Tom’s Guide, Cinema Blend, Golf Monthly ve Marie Claire gibi markaları bünyesinde barındırıyor. Medya şirketinin 2021 yılının ilk yarısında diğer şirketlerin ürünlerini pazarlamasından elde ettiği gelir, bir önceki yıla göre yüzde 56 artarak, 62 milyon dolara ulaştı. Şirketin 2021 yılının ilk yarısında e-ticaret iştirak geliri, 85,2 milyon sterlin ya da kabaca 116,5 milyon dolar oldu.

Future PLC’nin ABD ticari pazarlama başkanı James Nieves, bu gelirin, Future’ın toplam şirket gelirinin yüzde 30’undan fazlasını temsil ettiğini belirtti. Mayıs ayında yayınlanan mali raporuna göre Future, Kasım 2020’den Mart 2021’e kadar, yıllık yüzde 89 artışla 272,6 milyon sterlin (374 milyon dolar) toplam gelir elde etti. Pandemi kısıtlamalarının insanları online alışverişe yönlendirmesi, bu gelirde önemli rol oynadı.

Future’nin en önemli silahı; Hawk

Future PLC, 2013 yılında başlatılan tescilli fiyat karşılaştırma platformu Hawk aracılığıyla 2020 yılında bağlı ortaklar için toplam 960 milyon dolar değerinde sipariş almayı başardı. Hawk, şirketin bağlı kuruluş ilişkisine sahip olduğu ürünleri ve satıcıları otomatik olarak tanımlıyor ve bu bağlantıları ürün inceleme makalelerine yerleştiriyor. Dolayısıyla, tüketiciler belirtilen ürünlerin yanında fiyatları ve perakendecileri görebilme fırsatı elde ediyor. Hawk; Amazon, Walmart, Best Buy ve Target gibi büyük platformların yanı sıra daha küçük bağlı ortaklarla da çalışıyor.

Pandemi, insanların alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi

Future PLC tarafından yönlendirilen toplam işlem sayısı, Amerika’da Nisan 2020’den Nisan 2021’e kadar yüzde 109 oranında artış gösterdi. Future PLC’nin Kuzey Amerika bölgesi CRO’su Jason Webby, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Farklı satıcılar için milyonlarca farklı ürün ve hizmet üretip, gerçek zamanlı olarak fiyat değişikliklerini görüntüleyebiliyoruz.” dedi.

Webby, pandemi ile birlikte toplumun uzaktan çalışmaya geçtiğini ve belirli ürün kategorilerinin büyüdüğünü de hatırlattı. Bu kategoriler ve Nisan 2020’den Nisan 2021’e kadar küresel olarak yıllık artış oranları şöyle; otomobil (%243), fotoğrafçılık (%179), giyim (%174) ve sağlık (%98). ABD’de en çok satılan ürünler; kameralar, kulaklıklar, ev aletleri, sağlık ve güzellik ürünleri, spor ve fitness eşyaları oldu.

Future PLC hakkında

Future PLC, 1985 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan bir medya şirketidir. 2006 yılında Birleşik Krallık’taki en büyük altıncı medya şirketi oldu. Video oyunları, teknoloji, otomotiv, bisikletçilik, filmler ve fotoğrafçılık olan 180’den fazla dergi yayınlayan medya şirketi, Birleşik Krallık (İngiltere) ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) faaliyet gösteriyor. Medya alt segmenti olarak web siteleri ve etkinlikleri içer içeren şirket, dijital reklamcılık ve e-ticaret de yapıyor. Dergi bölümü hem basılı hem de dijital formatta özel ilgi dergileri ve kitap dergileri yayınlıyor.

Future, 2021 yılında Marie Claire ABD’yi satın alarak, kadın yaşam tarzının aylık erişimini 30 milyona çıkardı. Ayrıca; GoCompare, Look After My Bills ve My Voucher Codes markalarını içeren GoCo Group plc’nin satın alımını tamamladı. Şirket, Avustralya’da yeni bir finansal hizmetler sektörü ekleyerek, Mozo’yu satın aldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler