İkinci el online pazaryeri Poshmark, halka açıldı

İkinci el satış piyasası her ülkede ilgi uyandırmaya devam ediyor. Amerika merkezli ikinci el online pazaryeri Poshmark, yüksek kaliteli bir değerleme ile halka açıldı.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
İkinci el online pazaryeri Poshmark, yüksek kaliteli bir değerleme ile halka açıldı.

İkinci el giyim, güzellik ve ev dekorasyonu ürünleri satan, Redwood City Ca. bünyesinde 9 yıl önce kurulan online pazaryeri Poshmark, başlangıçta planlanandan 6,6 milyon hisse değerinde daha yüksek fiyatlandırmanın ardından Nasdaq’ta halka açık bir şirket olarak ticarete başladı.

Amerika merkezli ikinci el online pazaryeri Poshmark, yüksek kaliteli bir değerleme ile halka açıldı. Daha önce 35 ila 39 milyon dolar arasında hisse satmayı bekleyen şirket, hisse başına 42 dolarlık bir fiyattan satış için yeterli talep gördü. Bu rakamlar baz alındığında şirketin değeri seyreltilmiş bazda tam olarak 3,5 milyar dolar olmuş oluyor.

İkinci el satış piyasası her ülkede ilgi uyandırmaya devam ediyor. Yatırımcılar, Airbnb, DoorDash ve bir dereceye kadar Wish (Aralık ortasında halka arzından sonra patlama yaşadı ve şu anda da hisse ticareti devam ediyor) dahil olmak üzere her türlü yeni halka açık tüketici markasına yatırım yapıyor. Bu göz önüne alındığında çoğu piyasa gözlemcisinin beklediği gibi sorunsuz bir halka arz seyri görüldü. Yatırımcıların Poshmark’ı “değerli bir yatırım” olarak görmesinin belli başlı sebepleri var.

Poshmark istatistikleri

Şirket verilerine göre, 70 milyondan fazla Poshmark kullanıcısı, şirketin kuruluşundan bu yana platform aracılığıyla 130 milyondan fazla ürün sattı. Böhttps://poshmark.com/ylece şirket gelirleri düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Poshmark, kişiden kişiye gerçekleşen satışlarda ve toptan satış yoluyla sattığı ürünlerde komisyonlardan da para kazanıyor ve geçen yıl ilk kez kârlı bir şirket hale geldi.

Şirketin borsa kayıt beyanına göre, 30 Eylül 2020 tarihinde sona eren dokuz aylık süreçte 193 milyon dolarlık geliri olan şirket, toplam 21 milyon dolar net kazanç elde etti. 2019 yılının aynı periyodunda şirket, 150 milyon dolarlık gelir elde ederken, 34 milyon dolar net kayıp ortaya çıkmıştı.

İkinci el online pazaryerlerine rağbet artıyor

Koronavirüs pandemisinden de olumlu yönde etkilenen e-ticaret şirketi, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının dijital yönde değişmesiyle birlikte pozitif yönde etkilenmeye ve yükselmeye devam edecek gibi görünüyor. Ayrıca, özellikle koronavirüs salgınının sebep olduğu karantina sürecinden etkilenen J. Crew, Neiman Marcus ve Brooks Brothers gibi fiziksel faaliyet gösteren perakende işletmelerinin aksine Poshmark, sadece alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri kolaylaştırıyor. Bu nedenle envanter tutma sorumluluğu veya masrafı yok.

Ek olarak, tüm alanlarda faaliyet gösteren ikinci el satış platformları, rüzgarı arkalarına almış durumdalar. İkinci el satış daha az maliyetli olabiliyor ve satıcıların para kazanması için önemli araçlar haline gelebiliyor. Dahası, alışveriş yapanlar sürdürülebilir alışverişler daha fazla ilgileniyor. Başka birinin az kullanılmış ya da hiç kullanılmamış ürünlerini satın almak, hızlı moda perakende markalarından satın almaya göre daha çevre dostu görülüyor. Büyük moda perakendecisi Forever 21, 2019 yılında iflasını ilan etmişti. Bu gibi gelişmeler tüketici alışkanlıklarının ne yönde değiştiğine ışık tutan gelişmeler olarak göze çarpıyor.

Destek hizmetlerinden düşük notlar alıyor

Poshmark’ın üzerinde durduğu ana faktör ise, müşteri deneyimini daha da iyileştirmek. Bazı yorum ve değerlendirme sitelerine göre, şirket, kalite kontrol ve destek hizmeti için sürekli olarak düşük notlar alıyor. Ayrıca, şirket, şu an kârlı bir şirket olsa da, henüz çok yüksek kâr oranına sahip değil ve bunun hızla değişmesi gerekiyor.

Girişim yatırımcılarından 153 milyon dolar toplayan online pazaryeri Poshmark, 2019 yılında halka açılan ve şu anki piyasa değeri kabaca 2,3 milyar dolar olan eBay ve The RealReal gibi halihazırda halka arz edilmiş rakiplerinden ne kadar farklı olduğunu halka arz piyasa yatırımcılarına hissettirmekte zorlanıyor. Aynı sebepten dolayı kendisini diğer şirketlerden gözle görülür şekilde farklılaştırması gerekecek. Bu durumun önemine dair en basit örnek ise, şirketin en büyük rakiplerinden biri olan ThredUp, geçtiğimiz sonbaharda Poshmark’ın yaptığı gibi bir halka arz için ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na gizli bir halka arz kaydı bildirimi sunmuştu.

E-ticaret ve dijital dönüşüm sürecinin günümüzde ne kadar hızlı yükseldiği aşikar iken, şirketin değerinin yükselmeye devam edeceği bir sır değil. Ancak, bu durumu koruyabilmek adına iyileştirmesi ve farklılaştırması gereken faktörlerin olduğu ortada ve şirket bu faktörlere gereken önemi verdiği sürece yükselmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü