Ikea, mağazalarını e-ticarete uyarlamak için 3 milyar Euro yatırım yapacak

Dünyanın en büyük mobilya perakendecileri arasında yer alan Ikea, mağazalarını e-ticaret dağıtım merkezleri olarak konumlandırmak için 2023 yılına kadar 3 milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor.
Ikea

Pandemi sonrası dönemde önemli bir büyüme ivmesi yakalayan e-ticarette yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. İsveçli mobilya perakendecisi Ikea, tüm mağazalarını e-ticaret dağıtım merkezlerine dönüştürmek için çeşitli projeler geliştirirken, şirketin bu alanda 2023 yılına kadar 3 milyar Euro yatırım yapması bekleniyor.

Londra, yeni mağaza formatlarının test merkezi olacak

Pandemi döneminin etkisi ile beraber tüketim alışkanlıklarında yaşanan değişim sonucunda önemli bir büyüme yaşanan e-ticarette büyük markaların yatırımları devam ediyor. Dünyanın en büyük mobilya perakendecileri arasında yer alan Ikea, e-ticaret kanalları üzerinden gerçekleştirilen satışlarda yaşanan artışında etkisi ile 2023 yılına kadar mağazalarının e-ticaret entegrasyonunu sağlamak için 3 milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Londra’yı yeni mağaza formatı ve e-ticaret lojistiğinde yaşanacak değişiklikler için test merkezi haline getirecek olan şirket, geliştirdiği yeni stratejiyi ilerleyen dönemlerde faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda aktif olarak kullanmayı hedefliyor.  

Ikea, yeni yatırımıyla çok kanallı bir ortam oluşturmayı hedefliyor

Ikea, gerçekleştirilecek 3 milyar Euro’luk yatırımla geleneksel mağazacılık ve online platformları gelişmiş bir stok merkezi ile birleştirmeyi hedefliyor. Şirket, yeni yatırımıyla beraber çok kanallı bir ortam oluşturarak daha hızlı ve daha ucuz teslimat gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, İsveçli platformun bu son hamlesinin e-ticaret gönderilerinin daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmesini sağlayacağı belirtildi. Daha merkeziyetsiz bir lojistik modelin ortaya çıkması hedeflenen bu yeni model kapsamında tüketicilere daha uygun fiyatlı ürün tekliflerinin sunulabileceği öngörülüyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara