Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Hintli e-ticaret devi Flipkart, eczane pazarı satın alıyor

Dünyanın en büyük ikinci internet pazarında e-ticaret savaşı yoğunlaşırken, Walmart destekli Flipkart, Hindistan’daki sağlık sektörüne girmek için online eczane pazarı SastaSundar’ı satın alıyor.
Flipkart

Hindistan merkezli e-ticaret devi Flipkart’ın, SastaSundar’ın çoğunluk hissesini almak için kesin anlaşmalar imzaladığı; ancak anlaşmanın boyutununun henüz açıklamadığı belirtildi. 2013 yılından bu yana hizmet veren SastaSundar, 2019’daki bir finansman turunda 125 milyon dolar değerindeydi. Son anlaşmadan önce çeşitli finansal turlarda 48,2 milyon dolar yatırım alan Kalküta merkezli girişim, 490’dan fazla eczaneyle çalışıyor.

Filipkart ile birlikte sağlık hizmetleri yoğun yatırım alıyor

Hindistan’ın en büyük e-ticaret platformu konumunda olan Flipkart, 37,6 milyar doları aşan piyasa değerine sahip. Şirket, sağlık sektöründeki hizmetlerini Flipkart Health+ ismi altında gerçekleştireceği belirtildi. Flipkart’ın sağlık hizmetleri alanına planlı girişi, pazarın hem konsolidasyon hem de yoğun yatırımlar gördüğü bir zamanda gerçekleşiyor.

Flipkart’ın Hindistan’daki rakiplerinden Amazon Hindistan, geçen yıl pazarında ilaç satmaya başlamıştı. Hindistan’ın en büyük perakende zinciri olan Reliance Retail ise, geçen yıl çevrimiçi eczane Netmeds’in ana firmasını satın alarak bu alandaki yatırımlarını arttırdı. Sağlık hizmeti girişimlerinde pazar lideri olan PharmEasy, bu ayın başlarında 843 milyon dolarlık ilk halka arz için başvuruda bulundu.

Bernstein’daki analistlerin bu yılın başlarında yayınladığı bir raporda, düşük penetrasyon seviyelerinde bile, oyuncuların ayrılması ve satın alma faaliyetleri ile önemli düzeyde konsolidasyon olduğu belirtilirken, e-eczanelerin ilaç pazarının %5’inden daha azını oluşturduğu ve artan farkındalık, dijital penetrasyon ve diğer kategorilerdeki çevrimiçi işlemlerle artan konfor ile büyüme kapsamının çok yüksek olduğu ifade edildi.

“Girişim uygun fiyatlı sağlık hizmetini uygun bir şekilde sağlayacak”

SastaSundar’ın kurucusu ve CEO’su Ravi Kant Sharma, Flipkart’ın SastaSundar’ın çoğunluk hisselerini satın almasının, genç firmanın tüm Hintlilere uygun fiyatlı sağlık hizmetini uygun bir şekilde sağlama misyonunu hızlandıracağını belirterek, “Hindistan’daki tüketici internet ekosistemi, tüketicilerin dijital dünyayı benimsemesiyle, hayatlarında sağladığı fırsatları ve kolaylığı fark ettikçe hızla büyüyor.” dedi.

“Pandemi sürecinde sağlık sektörüne talep arttı”

Flipkart Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Gelişim Başkanı Ravi Iyer ise, yaptığı açıklamada, artan farkındalık ve pandemi sürecinde sağlık sektörüne karşı artan odaklanma ile uygun fiyatlı sağlık hizmetleri ve yardımcı teklifler için büyük bir fırsat ve talep olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Orijinal ürünler, teknoloji destekli bir platform ve geniş bir ağ aracılığıyla binlerce tüketici için güvenilir bir ortak olarak kendini kanıtlamış bir şirket olan SastaSundar.com’a yaptığımız bu yatırımla bu alana girmekten heyecan duyuyoruz. Flipkart Group ve SatsaSundar.com arasındaki sinerji, müşterilerimizin ihtiyaçlarına öncelik verme taahhüdümüzle birleştiğinde, Hindistan’da online sağlık hizmetlerini büyütmemize ve dönüştürmemize yardımcı olacak.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara