Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Hindistan’ın e-ticaret devi Flipkart, yeni fonlama ile değerlemesini 37,6 milyar dolara yükseltti

Hindistan’ın e-ticaret devi Flipkart, küresel yatırımcılardan 3,6 milyar dolarlık fon topladığını açıkladı. Flipkart, yeni yatırımla birlikte değerlemesini 37,6 milyar dolara yükseltti.
Flipkart

Walmart’ın Hindistan merkezli e-ticaret mağazası Flipkart, 3.6 milyar dolarlık yeni fon topladı. E-ticaret devi Flipkart tarafından yapılan açıklamada, varlık fonları, özel sermaye ve ana şirket Walmart dahil olmak üzere küresel yatırımcılardan 3,6 milyar dolarlık taze fon toplandığı açıklandı. Finansman turuna Singapur merkezli GIC, Kanada Emeklilik Planı Yatırım Kurulu, SoftBank Vision Fund 2 ve Walmart öncülük etti. Ayrıca; Katar Yatırım Otoritesi, Malezya merkezli Khazanah Nasional Berhad ve Abu Dabi devlet fonu ADQ’nun girişim kolu olan DisruptAD gibi devlet fonları da finansman turuna katıldı.

Hindistan’ın e-ticaret potansiyeli her geçen gün artıyor

Hindistan’da perakende alışverişte, fiziksel mağazalar aslan payına sahip durumdalar. Ancak Hindistan’da çevrim içi alışveriş muazzam bir potansiyele sahip durumdadır. Zira Hindistan nüfusu dünyanın en hızlı büyüyen ve en çok internet kullanan nüfuslardan biri… Geçtiğimiz yıl; reformlar, dijitalleşmeye yönelik teşvikler ve Covid-19 pandemisi, e-ticaret hacmi anlamında potansiyel vaat eden Hindistan nüfusunu geleneksel alışveriş yöntemlerinden e-ticarete kaydırmaya başlamıştı.

Unicommerce ve Kearney tarafından hazırlanan rapora göre, 2020 yılının son üç ayında Hindistan’ın e-ticaret sektörü hacim açısından yıllık yüzde 36 ve değer açısından yıllık yüzde 30 oranında büyüdü. Kişisel bakım, güzellik ve sağlık kategorisi bir önceki yıla göre yüzde 95 oranında büyürken, hızlı tüketim ürünleri ve sağlık hizmetleri ise yüzde 46 oranında büyüme kaydetti. Rapora göre, katlanan talep, Hindistan’ın Tier 2 ve Tier 3 şehirlerindeki e-ticaret hacmi ve değerindeki keskin bir artıştan kaynaklanıyor.

Flipkart, yerli teknolojilere ve işletmelere destek olacak

Flipkart CEO’su Kalyan Krishnamurthy, finansman turuyla ilgili şunları söyledi; “Önde gelen küresel yatırımcıların bu yatırımı, Hindistan’daki dijital ticaretin potansiyelini ve Flipkart’ın tüm paydaşlar için bu potansiyeli en üst düzeye çıkarma yeteneklerine olan inançlarını yansıtıyor.” Krishnamurthy, ayrıca, şirketin Hindistan merkezli KOBİ’leri desteklemeye ve yerli teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Flipkart’ın rakipleri arasında Hindistan pazarına milyarlarca dolar yatırım yapan ABD’li e-ticaret devi Amazon’un yanı sıra Reliance Industries’in online market uygulaması JioMart gibi yerli isimler de yer alıyor. Hindistan hükümetini haziran ayında Flipkart ve Amazon Hindistan’ı etkilemesi beklenen yeni e-ticaret kuralları önermişti. Yeni öneriler ışığında, e-ticaretin akıbeti ülkede merak konusu olmuş durumda…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!