Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Hindistan’da e-ticaret hacmi 2025’te 120 milyar dolara ulaşacak

Hindistan’da e-ticaret pazarı, son birkaç yılda yüksek oranlarda büyüme sergiledi. Pandemi konusunda dikkatli davranmak isteyen tüketicilerin satın alma işlemleri için online kanalları tercih etmesi nedeniyle Covid-19 salgını sırasında bile Hindistan’de e-ticarette gelişim sürdü.
Hindistan'da e-ticaret

GlobalData’ya göre, Hindistan’da e-ticaret ödemeleri, 2020 yılında %12.2 oranında artış gösterdi. 2021 yılında ülkede e-ticaret ödemelerinin yüzde 16,8’lik bir büyüme kaydederek, 61,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Hindistan’da e-ticaret satışlarının ise, 2021 ve 2025 yılları arasında yüzde 18,2’lik yıllık bileşik büyüme oranı ile 2025 yılında 120,1 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Hindistan’da e-ticaret günlük alışverişte de benimsendi

GlobalData bankacılık ve ödeme baş analisti Ravi Sharma, konu hakkında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı; “Pandemi, tüketicilerin çoğu pazarda dijital ödemelere geçişini hızlandırdı. Bu trend, Hindistan’da da gözlemleniyor. Sosyal mesafe kuralları ve birçok fiziksel mağazanın kapanması ile tüketiciler günlük alışverişlerinde bile online kanalları benimsedi. Kriz, Hindistan’da dijital ödeme geçişini hızlandırdı ve e-ticareti, daha önce online kanalları kullanmayan bir dizi tüketici ve satıcıya açtı. Tüketicilerin online alışverişi tercihlerinin artması, e-perakendecilerin yaygınlaşması ve yeni ödeme yöntemlerinin ortaya çıkması, Hindistan’da e-ticaret büyümesini desteklemeye devam edecek.”

Hindistan’da e-ticareti destekleyen birçok faktör var!

Hindistan’da e-ticaret ve tüketicilerin alışveriş tercihleri; internet ve akıllı telefon kullanımındaki artış, tüketiciler arasında dijital okuryazarlık oranının yükselmesi ve hükümetin dijital ortama geçiş için teşvikleri ile büyük oranda değişim gösterdi. Son 1 yılda tüketici harcamalarındaki düşüşe, ekonomik yavaşlamaya ve pandeminin sebep olduğu belirsizliğe rağmen e-ticaret satışları artışını sürdürdü. Seyahat ve konaklama gibi sektörler karantina ve seyahat kısıtlamaları sebebiyle negatif yönde etkilenirken market, elektronik ve sağlık ürünleri gibi perakende ürünlerin online satın alımlarında güçlü bir artış gözleniyor.

Ödeme yöntemlerindeki çeşitlilik tüketicileri e-ticarete çekiyor

Önde gelen e-ticaret perakendecileri Flipkart, Amazon ve BigBasket, pandeminin patlak vermesinden bu yana her ay aldıkları siparişleri katladılar. Nakit olmayan ödemeleri desteklemek için e-ticaret şirketleri birden fazla dijital ödeme seçeneği sunuyor. Örneğin; Flipkart, Haziran 2021’de, teslimatta ödeme gönderileri için hızlı yanıt (QR) koduna dayalı ödemeyi sunarak tüketicilerin teslimatta nakit ödemeden UPI özellikli dijital ödeme sistemini kullanmasına olanak sağladı.

“Şimdi al sonra öde” çözümleri de Covid-19 pandemisinin gölgesindeki Hindistan’da popülerlik kazanıyor. Nisan 2020’de küresel e-ticaret devi Amazon, tüketicilerin 3 ila 12 aylık taksitlerle satın alım yapmalarını sağlayan Amazon Pay Later’ı piyasaya sürdü. LazyPay, Simpl ve ePayLater gibi giderek artan sayıda şirket de benzer ödeme hizmetleri sunuyor. Müşteriler, tercih ettikleri ödeme aracını “şimdi satın al sonra öde” çözümü ile kaydedebiliyor. Tutar, vade tarihinde otomatik olarak tahsil ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler