Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Hepsiburada, ABD’de halka arz için başvuru yaptı

Türkiye’nin en büyük ikinci e-ticaret platformu Hepsiburada, yatırımcıların yoğun ilgisi sebebiyle ABD’deki NASDAQ borsasında halka arz için başvuru yaptı. Şirket, ne kadar hisse satacağı konusunda ise açıklama yapmadı.
Hepsiburada

Covid-19 salgını, e-ticaret satışlarının yükselmesine neden oldu. Diğer ülkelerde olduğu gibi birçok Türk firması da bu süre zarfında birçok başarı elde etti. Online market uygulaması Getir; Londra, Paris ve Amsterdam’da açıldı. Online pazaryeri Trendyol, 11 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Oyun firması Peak, geçtiğimiz yıl 1,8 milyar dolara Zynga’ya satıldı. Bunlar Türk e-ticaret firmalarından bazılarının başarıları olarak gösterilebilir.

Hepsiburada, geçtiğimiz yıl nasıl bir tablo çizdi?

Hepsiburada, 2019 yılında 2,6 milyar lira gelir elde etmişti. 2020 yılında ise gelirini neredeyse üçe katlayarak, 6,4 milyar liraya yükseltti. Hepsiburada’nın brüt emtia değeri 8 milyar liradan 17 milyar liraya yükseldi.

Platform kullanıcılarının sayısı da arttı. Hepsiburada müşterilerinin sayısı, 6,5 milyondan 9 milyona yükseldi. Pazar payının ise yüzde 17 olduğu açıklandı. Pazaryerinin borçları ise 1,2 milyar liradan 2 milyar liraya çıktı. Hepsiburada’nın 347 milyon lira banka kredisi de bulunuyor.

ABD’de halka arzında Türk e-ticaret devine Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bofa Securities ve UBS Investment Bank aracılık edecek. Hepsiburada hisselerinin yüzde 75’i Doğan ailesi mensuplarına, kalan yüzde 25’i ise Franklin Templeton’a ait.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler