fbpx

Hedef Pazar, Rakip ve Ürün Analizi

Kapsamlı Rapor – Sektör ve Kategori Odaklı

Genel Bilgiler

Her iş kolunda ve her operasyon modellemesinde olduğu gibi e-ihracatta da hedefin doğru tayin edilmesi girişimin başarı ihtimalinin artması bakımından ilk ve en önemli konudur. Doğru ürünü, doğru pazara ve doğru şekilde arz etmek istenilen satış rakamlarına, marka bilinirliğine ve karlılığa ulaşmak için dikkat edilmesi gereken konulardır. 

Hedef Pazar, Rakip ve Ürün Analizi nedir? Nasıl bilgiler sunar?

Özellikle yurt dışına açılmak istenildiğinde akla gelen ilk soru “Acaba bu ürün satar mı?” olacaktır. Bu sorunun cevabı “Evet” ise hemen akabinde, “Nasıl?” ve “ Hangi fiyattan?” soruları akla gelecektir. İşte tam bu noktada en büyük desteği hedef pazar, rakip ve ürün analizi verecektir.

Girmek istenen pazarın toplam ve firmanın alanına özel büyüklüğünün, kategoride e-ticaretin elde ettiği payın, yıllık ve aylık bazda büyüme ve değişim oranlarının, pazarı domine eden bir rakibin olup olmadığını ya da pazardaki rakiplerin pozisyonunu ve son olarak mevcut ürünlerin bu pazarlara uygunluğunun anlaşılabileceği bir analiz raporu sunulmaktadır. Bu analizlerdeki verilerin tamamı uluslararası kurumlardan teyit edilerek elde edilmiş ve kesinleşmiş sonuçları içermektedir. Intracen, Statista vb. gibi dünya çapında saygınlığı olan kurumların sağladığı bu veriler pazara girip girmemeyi, pazardaki hedef kitleyi, hatta fiyatlamayı ve ürün tasarımını bile değerlendirme şansı sunacaktır. Sınırlı olan kaynakları en etkili biçimde ihtiyaç olan alanlara kaydırarak kuruluş ve operasyon maliyetlerini minimize edebilme, rekabetçi pazarlarda daha kolay yükselme şansı bulunacaktır.

Hedef Pazar, Rakip ve Ürün Analizinin Hedefi

Doğru Bölge ve Kitleyi Hedefleyerek Daha Hızlı ve Daha Düşük Maliyetle Pazara Giriş Yapabilmek:

Bu analizleri değerlendirme sureti ile başlangıç noktası belirlenebilecek, rakipler net bir şekilde değerlendirilerek rekabette öne çıkılmasını sağlayacak aktiviteler hayata geçirilebilecek ve en önemlisi yatırım maliyetleri ve pazarın son yıllardaki performansı karşılaştırılarak büyüme, karlılık ve operasyonel maliyetleri daha iyi öngörülebilecektir.

Raporda bulunan tüm veriler uluslararası kuruluşların ücretli ve ücretsiz olarak sağladığı veriler  karşılaştırılarak hazırlanmaktadır. Sağlanan tüm veriler doğrulukları kesinleştikten sonra kullanılmaktadır. 

Hedef bölge ve bu bölgenin dünya ile olan bağlantısına göre küçük miktarda değişiklikler olmasına karşın analizler doğrudan bu bölgede ve doğrudan ürün yada ürün grupları göz önüne alınarak hazırlanmaktadır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse: Jean üretim ve satışı yapan bir firmaya hazırlanan analiz genelden özele giderek: Tüm Dünya için Analizler –Tüm Avrupa için Analizler – Sadece Almanya için Analizler içermekte ve genelden özele doğru giderek, satış rakamları, ülkelerin ve bölgenin ithalat oranlar, ürünlerin satışında e-ticaret kanalının payı gibi bilgiler verilmektedir. 

 

Menü
worldef enterprise logo

Sizi ARAYALIM

Hedef Pazar, Rakip ve Ürün Analizi

Adres:

WORLDEF Plaza – Armağanevler Mah. Akdeniz Cad. No:42 Ümraniye/İstanbul