worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

WORLDEF ISTANBUL ilk gün büyük ilgi gördü!

Uluslararası e-ticaret platformu WORLDEF tarafından İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen yılın en büyük e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL’da ilk gün programı tamamladı. Büyük ilgi gören fuara 40 ülkeden binlerce kişi katıldı.

worldef istanbul

WORLDEF ISTANBUL, 6-7-8 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında düzenleniyor. Küresel e-ticaret markalarını bir araya getiren fuar, “bölgenin en büyük e-ticaret fuarı” olarak konumlanıyor. Katılımcı markalara e-ticaret alanında büyüme ve iş birliği fırsatları sunan etkinlikte paneller, sunumlar ve atölye çalışmaları gibi e-ticaret odaklı birçok program yer alıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen WORLDEF ISTANBUL’un açılış töreni, Yenikapı Etkinlik Alanındaki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. WORLDEF Başkanı Ömer Nart’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuara kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte e-ticaret ekosisteminden yerli ve yabancı çok sayıda marka katıldı.

Perakende e-ticaret sektörünün temsilcilerini ağırlayan etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen oturumlarda e-ticaret, sınır ötesi e-ticaret, lojistik ve e-ticaret ile satış süreçleri gibi konular ele alındı. WORLDEF ISTANBUL ana sahnesi olan “Future Commerce” sahnesinde e-ticaret ekosisteminin önemli markalarının yöneticileri çeşitli sunumlar ve oturumlarda yer aldı.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Önal Gökçetekin: Ticareti dijitalleştirmemiz çok önemli

Hepsiburada CEO’su Nilhan Önal Gökçetekin, WORLDEF ISTANBUL’da “Türkiye’nin Ulusal E-Ticaret Gücü Hepsiburada’dan Kapsamlı Uçtan Uca E-Ticaret Çözümleri” başlıklı oturumda konuştu. Sunucu Hakan Çelik’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda Gökçetekin, 6 Şubat’taki depremlerin ardından bölgeyi kadın girişimcilerin ticaretiyle nasıl hayata bağladıklarıyla ilgili Birleşmiş Milletler’den (BM) davet aldıklarını söyledi.

Ticarette dijitalleşmeyle ilgili görüşlerini paylaşan Gökçetekin, “Türkiye’nin daha çok gelişmesi, daha çok ilerlemesi için ticareti dijitalleştirmemiz çok önemli. Türkiye’nin en büyük yatırımı olarak kendimize bunu bir misyon edindik. Kadın girişimcilerimizi de artırıyoruz. Kadınların birbirine tavsiye ederek gelirlerini artırdıkları mekanizmaları da sağlıyoruz. Dolayısıyla e-ticaret ekosisteminde kadınlara yaptığımız pozitif ayrımcılığa da devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Tüketicilerin e-ticaret tercihi artarak devam ediyor”

Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezlerinden biri olduklarını aktaran Gökçetekin, bine yakın mühendislerinin olduğunu ve önemli teknolojileri geliştirdiklerini vurguladı. Gökçetekin, “Her yıl önemli çalışmalar yapıyoruz. Sadece şu anda 5 tane önemli patentimiz var TÜBİTAK ile beraber çalıştığımız. Yapay zeka enstitümüz var.” ifadelerini kullandı. Hem kargo hem de depolama çözümleriyle Türkiye’nin her şehrinde aktif olduklarını söyleyen Gökçetekin, her il ve ilçede yatırımları olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin e-ticarette dijitalleşmesiyle ilgili konuşan Gökçetekin, “Tüketicilerin e-ticaret tercihi artarak devam ediyor. Bütün dünyada böyle. Türkiye dünyada en hızlı gelişen 5 pazardan bir tanesi. E-ticaret penetrasyonu yüzde 6’lardan yüzde 21’i geçti.” dedi.

Trendyol Group CEO’su Erdem İnan: Son 10 yıldaki e-ticaretle son 3 yıldaki e-ticaret arasında büyük farklar var

Trendyol Group CEO’su Erdem İnan ise, WORLDEF ISTANBUL’da “Trendyol ile Sınırların Ötesinde: Türkiye İhracatı İçin Yeni Bir Vizyon” başlıklı oturumda, e-ticaretin gelişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son 10 yıldaki e-ticaretle son 3 yıldaki e-ticaret arasında büyük farklar olduğunun altını çizen İnan, “Kovid-19 dönemi sonrası dünyanın lojistik altyapısı çok hızlı gelişti. Şu an bir haftadan az bir sürede dünyanın her yerine son kullanıcıya ürünü ulaştırabiliyor, 3-4 dolara götürebiliyorsunuz.” diye konuştu.

İnan, yapay zekanın farklı dillerde, farklı bölgelere iş yapma şeklini hızlandırdığını, dünyada yeni nesil e-ticaret şirketlerinin çok hızlı yükselmeye başladığını aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Trendyol’daki satıcıların ürünlerinin yüzde 80’i Türkiye’de üretiliyor. İnanıyoruz ki bu ürünler çevremizdeki coğrafyalarda rekabetçi şekilde satılabilir. Bizim iş modelimiz pazar yeri iş modeli. Satışımızın yüzde 90’ından fazlası satıcılarımızdan geliyor. Yurt dışına gönderdiğimiz ürünlerin yüzde 80’i satıcılarımızın ürünleri. Geçtiğimiz senenin başında yurt dışı hacmimiz, toplam hacmimizin yüzde 5’iydi. Mart itibarıyla bu yüzde 25’e kadar geldi.”

“İhracat operasyonuna 5 milyar dolar yatırım yapacağız”

Erdem İnan, e-ihracatta en büyük zorluğun son kullanıcıya ulaşmak olduğunu söyleyerek, “İyi bir ürün üretseniz de dünyanın neresinde hangi kullanıcıya ulaştıracağınız önemli, bu konuda yatırımların yapılması gerekiyor. E-ihracatta daha gidecek çok yolumuz var.” dedi. Hedef pazarlara girmeden önce o pazara ilişkin yaptıkları incelemeleri anlatan İnan, “Türk ürünlerinin dünyada algısı pozitif. Rakiplerimiz Çin’den ya da Amerika’dan. Çoğunlukla girdiğimiz pazarlarda lojistik avantajlarımız var.” diye konuştu. İnan, yaklaşık 4 yıllık süre içerisinde ihracat operasyonuna 5 milyar dolara yakın yatırım yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Amazon Türkiye Ülke Yöneticisi Marriott: Amazon, gelecek 10 yılları göz önünde bulundurarak iş yapıyor

Amazon Türkiye Ülke Yöneticisi Richard Marriott da, WORLDEF ISTANBUL’da “Yerelden Global’e: Amazon, Küçük İşletmelerin Küresel Pazarlarda Gelişmesine Nasıl Güç Veriyor?” oturumunda konuştu. Amazon’un 4 temel ilkesi bulunduğunu söyleyen Marriott, bunlardan ilkinin müşteri odaklı hareket etmeleri olduğunu söyledi. Amazon’da yaptıkları toplantıda her zaman boş bir sandalye bulundurduklarını ve o sandalyenin müşteriyi temsil ettiğini anlatan Marriott, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkinci ilkemiz, bulut yapmak. Firmada 500 bin kişi çalışıyor. Bulut yapmak ve yeniliklerden sorumlu ekibimiz var. İyileştirilmesi gereken her şeyin iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üçüncü olarak da operasyon ayağına dikkat ediyoruz. 200 ülkeye hizmet veriyoruz. Katılımcılara baktığımızda da şunu görüyoruz; vaktinde teslimat yapıyoruz. Dördüncü olarak da uzun vadeli düşünüyoruz. Amazon, gelecek 10 yılları göz önünde bulundurarak iş yapıyor. 20 yıldan bu yana çalışıyoruz ve zaman içerisinde hep başarılı oldu.”

“İlk birkaç yılı fiyat rekabeti ve teslimat mükemmeliyeti gibi konuları iyileştirmek için geçirdik”

Türkiye’ye 2018’de geldiklerini ifade eden Marriott, çok sayıda mühendisle çalıştıklarını vurguladı. Kendisinin de 2019’da Türkiye’ye geldiğini belirten Marriott, şunları kaydetti:

“İlk birkaç yılı fiyat rekabeti ve teslimat mükemmeliyeti gibi konuları iyileştirmek için geçirdik. 2018’de biz Türkiye sayfasını açtığımızda ilk 48 saatte müşteri hedefine ulaşmıştık. Dört hafta sonra 2020’de pandemi başladı. Sonra ekim ayında Amazon’un prime günleri vardı. Gece saat 12’de biz çalışmaya başladıktan sonra operasyon direktörümüz arayarak, ‘Felaket müşteri çok fazla şey alıyor, durdurmamız lazım.’ dedi. Ne demek durdurmak? Bu prime günleriydi sonuçta. O da bana, ‘Prime gününü durdurmazsak gönderdiğimiz kargoları yılın sonuna kadar ancak teslim edebiliriz.’ diye yanıt verdi.”

Axel Kalinowski: Halka arz hazırlığı 6-12 ay arası sürüyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası Orta ve Güney Avrupa Başkanı Axel Kalinowski de, WORLDEF ISTANBUL’da “Türk Şirketlerin Küresel Borsalarda Listelenmesine Karşı Yaklaşımlar” başlıklı oturumda konuştu. Axel Kalinowski de, şirketlerin halka arz süreçlerindeki hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Halka arz süreçlerinin yoğun bir süreç olduğunu dile getiren Kalinowski, bir şirketin halka arza hazırlığının 6 ila 12 ay arasında sürdüğünü kaydetti.

Kalinowski, bir şirketin halka arz edilmesi için en önemli sebeplerini piyasada daha fazla farkındalığa sahip olması, çalışanların şirketin başarısından katkı sağlamak için teşvik edilmesi şeklinde sıraladı.

Borsada listelenmenin en çekici nedenlerinin de gezegendeki en büyük sermaye havuzuna erişim sağlamak olduğunu vurgulayan Kalinowski, “Bu portföy şirketleri de kriz dönemlerinde sizi destekleyebiliyor. 2008 krizi, Kovid-19 salgınını düşünebiliriz. Kurumsal yatırımcılar şirketinize güveniyorsa, sizi desteklemek için orada olacaklar.” şeklinde konuştu. Kalinowski, “Türkiye’de firmaların kalitesi, yönetim ekiplerinin kalitesi bizlere ilham veriyor. Bu Türkiye için bir artı. Sadece Türkiye için değil tabii, Türkiye’nin ötesinde de büyüme fırsatı var.” ifadelerini kullandı.

Üç farklı salonda oturumlar gerçekleştirildi

OTC Markets Group Başkan Yardımcısı Joe Coveney de, WORLDEF ISTANBUL’da yaptığı konuşmada, kurum olarak faaliyet gösterdikleri alanları anlattı. Coveney, “Türkiye’nin ABD’li yatırımcılara sunduğu fırsatlar konusunda çok heyecanlıyım. Bizim işimiz ABD’li yatırımcıların gelip Türkiye’deki varlıklara yatırım yapması için yardımcı olmak.” diye konuştu.

WORLDEF ISTANBUL, eş zamanlı olarak 3 farklı salonda oturumlar gerçekleştirildi. “E-Ticarette Uçtan Uca Şirketleşme Çözümleri”, “Robot Devrimi ve e-Ticaret Lojistiğinin Geleceği”, “Trendyol Yapay Zeka Dönüşümü” “B2B İhracatta Yeni Eğilimler”, “TikTok’un Gerçek Değeri”, “Çerezsiz Dünya ve Sektör Üzerindeki Etkisi” gibi oturumlar yapıldı.

Birinci günü sona eren WORLDEF ISTANBUL, cuma ve cumartesi günü de oturumlarla devam edecek.

WORLDEF ISTANBUL’a 40 ülkeden 20 binden fazla ziyaretçi bekleniyor

WORLDEF ISTANBUL, 40 ülkeden 20 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Eşzamanlı üç sahnede 200’den fazla konuşmacı tecrübelerini paylaşıyor. Ayrıca, etkinlik alanında kurulacak stantlarda 450’den fazla perakende markası, üreticileri, tedarikçiler e-ticaret odaklı ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı buldu. Global pazaryerlerinde satış yapan bin 500’den fazla satıcının da katılacağı fuarda servis sağlayıcılar, e-ticaret yatırımcıları ve girişimciler de yer aldı.

WORLDEF ISTANBUL, global e-ticaret ekosistemini buluşturdu!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds