Ara
Close this search box.

Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı

Dış ticaret

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İhracatımız, ağustos ayında yüzde 1,6 artışla 21 milyar 619 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, tarihin en yüksek ağustos ayı ihracat değerine ulaşılmış ve ihracatta önemli sektörlerimiz de 8 aylık performans gücünü korumuş bulunmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, 2023 Ocak- Ağustos döneminde ihracatın 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan büyük deprem felaketine rağmen dünya ekonomisinde durgun bir seyir izleyen üretim ile ticaret hacmine ve ayrıca dünya ticaret fiyatları ile emtia fiyatlarındaki ciddi düşüşe rağmen, geçtiğimiz yılki seviyesine yakın 164 milyar 907 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Ağustos ayı itibariyle son 12 aylık ihracatın ise yüzde 1,2 oranında artış ile 253 milyar 574 milyon dolar olarak gerçekleştiği aktarıldı.

Türkiye, G20 ülkeleri arasında ikinci çeyrekte mal ihracatını artıran üç ülkeden biri oldu

Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında ikinci çeyrekte mal ihracatını artıran üç ülkeden biri olduğu söylendi. Açıklamada, “Türkiye yüzde 2,3 (mevsimsellikten arındırılmış) artış ile Fransa’nın ardından ikinci çeyrekte ihracatını arttıran 2’nci ülke konumundadır. 2023 Ocak- Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, motorlu kara taşıtları ihracatı yüzde 19,4 oranında artarak 19 milyar 890 milyon dolar, kazan ve makine ihracatı yüzde 16,1 oranında artarak 16 milyar 571 milyon dolar, elektrikli makina ve cihaz ihracatı ise yüzde 16,9 oranında artarak 9 milyar 983 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.” ifadeleri yer aldı.

2023 yılı Ağustos ayında ithalatın yüzde 6,3 azalışla 30 milyar 494 milyon dolar olduğu belirtilen açıklamanın devamında, Ocak-ağustos dönemde ise ithalat toplamının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 oranında artışla 247 milyar 321 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

‘TL ile ithalat yüzde 150 arttı’

İthalattaki dönemsel artışın, önemli oranda işlenmemiş altın ithalatından kaynaklanmakta olduğu belirtilerek, bu dönemde işlenmemiş altın ithalatının 13,5 milyar dolar artışla (yüzde 145,9 artış), ilk 8 ayda toplam 22 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleştiği söylendi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Bu kapsamda, altın hariç ithalat, ocak-ağustos döneminde yüzde 2,3 oranında gerileme ile 224 milyar 545 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında ithalattaki artışın temel belirleyicisi olan enerji ithalatı ise ocak-ağustos döneminde yüzde 27,8 oranında gerileme ile 46 milyar 418 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. TL ile yapılan ithalattaki artış oranı da dikkat çeken bir diğer önemli gelişme olarak gözlenmektedir. Ocak-ağustos döneminde TL ile ithalatımız yüzde 150,8 artarak 361 milyar 585 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu artış ödemeler dengesinin finansmanı açısından olumlu bir gelişmedir.”

Dış ticaret açığı azaldı

Ağustos ayında dış ticaret açığının temmuz ayına göre yüzde 27,4 oranında, 2022 Ağustos ayına göre yüzde 21,2 oranında azaldığı belirtilerek, dış ticaret açığının aylık 8 milyar 875 milyon dolar olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Altın hariç tutulduğunda ise dış ticaret açığında, temmuz ayına göre yüzde 41,9 oranında, 2022 Ağustos ayına göre yüzde 37,1 oranında bir gerileme gözlendiği söylendi. Türkiye’nin ihracatının küresel ekonomideki yavaşlamaya karşın dayanıklı bir seyir izlediği, zorlu dış şartlar ve deprem felaketine rağmen gözlenen ekonomik büyüme performansın, üretim tarafındaki dayanaklılığı gösterdiğinin altı çizildi.

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

e-ticaret kanunu
Haberler

E-ticaret kanunu yeniden değişiyor!

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif yasalaşırsa, e-ticaret kanununda da bazı değişiklikler olacak. Buna göre, sınır

Days
Hours
Minutes
Seconds