Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Güneydoğu Asya’da e-ticarette kadın girişimcilerin sayısı artıyor

Internation Finance Corporation’un (IFC) hazırladığı rapor, Güneydoğu Asya bölgesindeki e-ticaret pazarının 2030 yılına kadar 280 milyar dolar kadar büyüyeceğini tahmin ediyor. Rapor, bunun gerçekleşmesi için e-ticaret pazarındaki kadın girişimcilerin sayısının artması gerektiğini vurguluyor.
kadın girişimci

IFC’nin Doğu Asya ve Pasifik‘ten sorumlu cinsiyet programı yöneticisi Amy Luinstra, “E-ticaret dünyasındaki ‘anonimlik’, kadın girişimcilerin iş hayatında karşılaştıkları engellere bir nevi çözüm oldu. Kadınlar, e-ticaret sayesinde sektörde gelişme fırsatına sahip oldu. Buna rağmen iş dünyasında eşitsizliğe uğrayan kadınlar da az değil.” diyor.

Pandemiden önce birçok kadın girişimci başarılı bir performans sergiledi

Luinstra, e-ticaret devlerini kadın girişimcileri desteklemeye çağırarak, şöyle devam etti: “Finansmanları bulunan platformlar, daha fazla kadını bu platformlara dahil edebilir. Bu, kadınların gelişmesi ve finansman tekliflerinden haberdar olması için mükemmel bir yoldur.” Luinstra, ayrıca, Covid-19 salgınının kadınları dezavantajlı bir duruma getirdiğini vurguluyor. Luinstra, “Pandemiden önce kadınlar gayet iyi iş yapıyordu, hatta bazı durumlarda erkeklerden de daha fazla satıyordu.” diyor.

Filipinler’de çok ünlü olan e-ticaret sitesi Lazada’daki satıcıların yüzde 64’ünü kadınlar oluşturuyordu. Buna rağmen, pandemi sırasında kadınların yaptığı satış yüzde 27 oranında düştü. IFC raporundaki verilere göre, 2019 yılında kadınların e-ticaret pazarındaki cinsiyet eşitliğine ulaşmasına az kalmıştı. Fakat geçtiğimiz yıl e-ticaret dünyasındaki yaşanan artışa rağmen, bu ilerleme durdu. Luinstra, “Pandemİnin ortaya çıkardığı şartlar ile kadın girişimcilerin yaptığı satışlarda boşluk oluştu. Bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz ve bu, 280 milyar dolarlık bir rakama tekabül ediyor.” sözlerini kaydetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler