Google Pay yeniden yapılandırılıyor

Google Pay, yeni yapılanma planı ile finans sektörüne olumlu sinyaller gönderiyor. Yeni Google Pay uygulaması Google Play Store’da kullanıma sunuldu; ancak sadece ABD’deki kullanıcılar indirebiliyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
30 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
30 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Yeni Google Pay uygulaması Google Play Store'da kullanıma sunuldu; ancak sadece ABD'deki kullanıcılar indirebiliyor.

Google Pay, 2021 yılında yeni yüzünü tanıtacak. Online ödeme sistemi, kapsamlı bir yapılandırmaya gidiyor. Önümüzdeki yıl Google Pay’da yeni birçok özellik kullanımına sunulacak. Dev şirket, yeni yapılanma planı ile finans sektörüne olumlu sinyaller gönderiyor. Yeni Google Pay uygulaması Google Play Store’da kullanıma sunuldu; ancak sadece ABD’deki kullanıcılar indirebiliyor. Diğer ülkelerde daha sonra kullanıma sunulacak. Peki, Google Pay nedir? Google Pay yeni sürümü neler içeriyor? İşte cevapları…

Google Pay Nedir?

Google Pay, 2015 yılında tanıtıldı. Kullanıcılara pratik bir online ödeme imkanı sunan dijital cüzdan, birçok özellik barındırıyor. Online tüketiciler, kredi kartlarını ya da banka kartlarını sisteme kaydedebiliyor. Böylece online ödeme işlemleri daha hızlanıyor. Google’ın ödeme servisinin kupon, etkinlik bileti ve toplu taşıma bileti gibi finansal tanımlayıcıları da bulunuyor. Google’ın popülaritesine rağmen Google Pay, iki buçuk milyar Android kullanıcısı arasında sadece yüzde 4’ü tarafından kullanılıyor.

 Google Pay Güncellemeleri

Google Pay, yeni güncelleme ile para gönderme imkanı da veriyor. Telefonda kayıtlı olan kişilere doğrudan para gönderilebilecek!

Google ödeme sistemindeki yeni güncellemeler, ödeme servisinin yeteneklerini büyük oranda artıracak gibi görünüyor. Buna göre, servis güncellemeleri, finansal hizmet çerçevesini genişletmeyi amaçlıyor.

 • Android kullanıcıları ile daha fazla etkileşim

Google’ın online ödeme sisteminde yapılacak kapsamlı güncellemeler, Android kullanıcılarına odaklanıyor. Buna göre kullanıcılarla daha fazla etkileşime geçilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede ödeme servisine interaktif bir bildirim yapısı kazandırılacak.

 • Plex ile banka entegrasyonu

Google Pay’in “Plex” adı verilen yeni bir banka entegrasyonu olacak. Bu çerçevede Plex, dokuz farklı banka ile yapılan anlaşma çerçevesinde kapsamlı bir entegrasyon sağlayacak. Kullanıcılar, banka hesaplarını Plex’e bağlayabilecek. Ayrıca, ödeme sistemi kullanıcıları, banka hesaplarını servis içinde farklı sekmelerde takip edebilecek. Plex banka entegrasyonu, hesaplardaki finansal hareketleri yönetebilmeyi de sağlıyor. Plex’in önemli bir anlamı daha var. Google Pay kullanıcıları, ön ara yüzdeki deneyimi kişiselleştirebilecek ya da kendisi şekillendirebilecek ve güçlendirebilecek.

 • Para gönderme özelliği

Google’ın ödeme servisindeki yeni güncelleme ile para gönderme imkanı da veriyor. Şöyle ki; telefonda kayıtlı olan kişilere doğrudan para gönderilebilecek. Ayrıca, yeni yapılandırma kapsamında Google Pay ödeme sistemi içinde kaydedilen işletmelere de para gönderme imkânı sağlanıyor. Tüm bunlara ek olarak “Grup Ödemeleri” özelliği geliyor. Buna göre, bu servis altında örneğin bir restoranda otomatik olarak hesap bölünerek ödeme yapılabilecek ya da arkadaşlar ile ortak bir hesap açılarak ödemeler takip edilebilecek ve yönetilebilecek. Google ödeme sisteminin bu seçenekleri, kullanıcılar için oldukça cazip olarak değerlendiriliyor.

 • Genç jenerasyona özgü özellikler

Google’ın ödeme servisindeki yeni yapılandırma ile birlikte sunacağı güncellemelerde genç jenerasyona yönelik özellikler dikkat çekiyor. Şirket, genç jenerasyonun ödeme alışkanlıklarına adapte olmayı hedefliyor. Ayrıca, dijitalleşmeye en yakın finans sektöründeki dijital dönüşümünden mümkün olduğunca daha fazla pay almak amaçlanıyor.

Google Pay’de Başka Neler Var?

 • Google ödeme sisteminin yeni sürümü sadece bir cihazda kullanılabilecek; ikinci bir cihazda oturum açmaya çalışırsanız hesabın başka bir cihazda kullanıldığını bildiren bir uyarı alacaksınız.
 • Ödeme kaynağını değiştirmek özelliği, ekranın sağ üst köşesinde bir butonun arkasına yerleştirilmiş. Bu sebeple bu özellik, önceki sürümde olduğu kadar kullanışlı değil.
 • Google ödeme sisteminin yeni sürümü temassız ödemelerin çok ötesine geçiyor. Artık kişi listenize göre arkadaşlarınıza ve aile üyelerine ödeme yapma, Google Pay üyesi yerel perakendecileri arama ve bazı durumlarda doğrudan uygulamadan yemek sipariş etme gibi seçenekler olacak.
 • Google Photo ile entegre olan uygulama ile tüm makbuzlar ve siparişler görüntülenebilecek. Fotoğrafladığınız tüm makbuzlar baskılı olanak alınabilecek.
 • Google ödeme servisi ayrıca, indirim kodlarını saklayabilecek ve bunları otomatik olarak uygulayabilecek.
 • Bazı otoparklar, uygulamayı kullanarak park etmenize ve ödeme yapmanıza izin verirken; üye benzin istasyonları, kasiyere gitmeden yakıtınızı ödemenize izin verecek. Görünüşe göre bu işlev Google Asistan ile de bağlantılı olacak.
 • Eğer bir restorandaysanız bir grup oluşturabilir, bir faturayı bölebilir veya kimin payına borçlu olduğunu takip edebilirsiniz.
 • Google Plex hesapları, ücretsiz olarak açılacak, ücretsiz kredi limitleri sunulacak ve ağ içinde ücretsiz ATM para çekme imkanı sunulacak.

Hali hazırda büyük şirketler finans sektörüne daha fazla yaklaşıyor. Akıllı cep telefonlarının amiral gemileri kendi kartlarını tanıtıyor. Böylece finansal kuruluş ve bankalara benzeyen hizmetleri bünyelerine katmaya çalışıyorlar.

Yeni Google ödeme sistemi uygulaması şimdilik, Google Play Store‘da yalnızca ABD’deki kullanıcılar için sunuluyor. Uluslararası sunum daha sonra yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü