Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Getir, değerlemesini 7,5 milyar dolara çıkardı

Getir, bu yılın mart ayında 300 milyon dolar alarak unicorn seviyesine yükseldi. Yeni yatırım turunda 550 milyon dolar yatırım alan Getir’in bu yatırımla toplam değerlemesi 7 milyar 555 milyon dolar oldu.
Getir

Getir, Türkiye’de online market teslimatını 10 dakika içinde gerçekleştirme konseptine öncülük etmişti. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan karantina sürecinde birçok benzer platform ortaya çıktı. Getir’in CEO’su Nazım Salur, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “ABD pazarına bu yıl girmeyi karar verdik, bu büyümemizin ana nedeni de budur. Her pazarda klon platformlar ortaya çıkıyor. Biz işimizle ilgilenmezsek, başkaları bu işle ilgilenecek.”

Getir, bu yılın son çeyreğine kadar ABD pazarına genişleyecek

Londra’da 28 dağıtım merkezi açan Getir, bu ay Amsterdam, Paris ve Berlin’de operasyonlarını başlatacak. Geçtiğimiz yıl gelirlerini 5 kat artıran Getir, bu yılın son çeyreğine kadar üç büyük ABD şehrinde açılış yapmayı hedefliyor.

Nazım Salur, Getir’in iş modelinin “pizza teslim edilen her yerde” işe yarayacağını düşünüyor. Salur, 10 yıldan kısa bir süre içerisinde, birçok ülkede market siparişlerinin yarısının online olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor. 59 yaşındaki girişimci, 10 dakikalık teslimat sözünün dünyada büyük ilgi gördüğünü ifade ediyor.

Son yatırım turunda Sequioia Capital ve Tiger Global, Getir’e yatırımlarını sürdürdü. Mubadala Investment, Disrupt AD, Silver Lake ise Getir’e yeni yatırım yapan şirketler oldu.

On dakikada teslimat fikri ile insanların kalbini kazandı

Salur, Getir’in beş kurucu ortağından biri. 2014 yılının sonlarında Salur’un aklına 10 dakika içerisinde market teslimatı yapma fikri geldi. O zamanlar, en hızlı e-ticaret platformlarının bile az 30 dakika içerisinde teslimat yapıyordu. Salur, arkadaşlarına 10 dakika içerisinde teslimat fikrini sunduğunda, arkadaşları bunun gereksiz olduğunu düşünmüştü.

Şirket CEO’su, herkes bunun gereksiz bir fikir olduğunu düşündüğünde bu fikri bulduklarını vurguladı. Salur, 10 dakikalık teslimatlarla insanların kalbini kazanmaya devam edeceklerini; ihtiyaç olması durumunda hizmetlerini çoğaltabileceklerini ifade etti.Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler