Gap, markalarının yer aldığı alışveriş merkezlerinden çekiliyor.

Amerika merkezli giyim perakendecisi Gap hisseleri, gelecek yıl kârlı büyüme sürecine dönme planlarını açıklamasının ardından fırladı. Böylece yatırımcıların koronavirüs pandemisinin finansal yükü konusundaki endişeleri hafifledi. Şirket yöneticileri, e-ticaret sürecini başarıyla yönetebilmek adına stratejiler geliştirdiklerini açıkladı. Özellikle şirketin portföyündeki dört markadan en büyüğü olan “Old Navy” için online ve çok kanallı satışları artırma planlarına dikkat çekildi.

Fiziksel mağazalar kapatılıyor

Şirket tarafından yatırımcılara yapılan bir sunumda, toplam satışlarının, 2023 yılına kadar bazı kalemler hariç en az yüzde 10’luk bir kâr marjına ulaşmaya çalıştığı belirtildi. Ayrıca, şirketin kâr marjının, her yıl düşük ila orta seviyelerde tek haneli artacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Şirketin hedefleri arasında; “Old Navy” ve “Athleta” markalarının büyümesi, ürün çeşitliliğinin azaltılması, mağazaların geleneksel alışveriş merkezlerinden çıkarılması ve mağaza ayak izinin yeniden düşünülmesi gibi başlıklar da yer alıyor. E-ticaret sektörü kapsamında bu gibi stratejilere odaklanan şirket, geleneksel ticaretin hangi hızda evrildiğine örnek oluşturacak bir şirket olarak göze çarpıyor!

Gap bünyesindeki markaların e-ticaret penetrasyonu

Amerikalı giyim perakendecisi şirket, üç yıl içinde “Athleta” ve “Old Navy”nin satışlarının toplam satışlarına oranını yüzde 55’ten yüzde 70’e çıkartmayı hedefliyor. Old Navy CEO’su Nancy Green, “Planımızın çok ulaşılabilir olduğuna ve bunu paylaşmanın zamanı geldiğine emindik.” dedi. Green, Old Navy’nin e-ticaret gelirini 2023’e kadar ikiye katlamayı öngörmüştü. Şirketin bildirdiği finansal verilere göre, şirketin 1 Şubat 2020 tarihinde sona eren 2019 mali yılında e-ticaret satış gelirleri, sadece Old Navy markasının 8 milyar dolarlık gelirinin yüzde 23’üne yani yaklaşık 1,84 milyar dolara tekabül ediyordu.

Şirket bünyesindeki üç markanın e-ticaret penetrasyonu şöyle;

  • GAP: 5 milyar doları yüzde 25’i (1,25 milyar dolar)
  • Banana Republic: 2 milyar doların yüzde 24’ü (480 milyon dolar)
  • Athleta: 1 milyar doların yüzde 44’ü (440 milyon dolar)

Bu rakamlar, Gap’ın son mali yılındaki e-ticaret satışlarının toplamda 4 milyar doların biraz üzerinde yani yaklaşık 16 milyar dolarlık toplam gelirin yüzde 25’inin üzerinde olduğunu gösteriyor. Şirketin hisseleri 22 Ekim 2020 tarihinde yüzde 14 artarak, neredeyse dört ayın en büyük kazancını elde etmişti.

Gap, koronavirüs salgınının hazır giyim sektöründe tüketici harcamalarında büyük düşüşlere yol açmasının ardından bir toparlanma arayışındaydı. Banana Republic ve Athleta markalarının da sahibi olan şirket, bu yılın başlarında “yetersiz perakendeci” olarak kabul edilmişti. Şirket, tüketicileri online alışverişe yönlendirmek için ABD’deki mağazalarını kapatma kararı almıştı.

Gap’ın e-ticaret stratejisi

Gap, mağazalarının çoğunun yeniden açıldığı durumda da geçerli olacak yeni bir stratejiyle ilerliyor. Uzun zamandır ofis kıyafetleri kategorisinde önde gelen bir marka olarak bilinen Banana Republic, takım elbise yerine örgü kıyafetler ve kazak satmaya odaklanacağını açıkladı. Şirket, markalarının uzun süredir yer aldığı alışveriş merkezlerinden de çekiliyor. Şirket, 2023 yılına kadar mağazalarının yüzde 80’inin bu alışveriş merkezlerinden çıkarılmasını hedefliyor. Gap CEO’su Mark Breitbard, “Düşük verimli, yüksek kiralı mağazalara fazlasıyla bel bağladık.” dedi.

Şirket tarafından ayrıntılı olarak açıklanan diğer hedefler arasında, operasyonel nakit akışının satışların yüzde 10’una ulaşması; faiz ve vergi öncesi kâr marjının 3 yıl içinde yüzde 10 veya daha fazla olması gibi hedefler yer alıyor. Aktif giyim serisi Athleta, pandemi sürecinde tüketiciler daha rahat kıyafetler satın aldığı için şirket için büyük bir destek görevi gördü. Net satışları son çeyrekte yüzde 6 artarken, Gap, Old Navy ve Banana Republic’te satışlar düşmüştü. Yetkililer, Athleta’nın satışlarının 2023 yılına kadar yıllık 2 milyar dolara ulaşacağını öngördüklerini söyledi.

“Old Navy’nin geleceği spor giyimde”

Old Navy CEO’su Green, markanın geleceğini spor giyimde gördüğünü söyledi. Bu, Kohl’s gibi perakendecilerin daha sıradan bir tüketici kitlesi için ürün serilerini yeniden konumlandırmayı planlaması ile daha da büyük bir değişimi yansıtıyor. Old Navy’nin çalışan sayısı, markanın e-ticaret işi gibi en çok odaklandığı kategorilerde potansiyel olarak artabilir. Green, “Davranış eğilimlerini izliyoruz, müşterilerle konuşuyoruz, etkileşimde bulunuyoruz ve ürünlerimizi nasıl kullandıklarını ve neyin eksik olduğunu izliyoruz ve biz de ürünümüzü oluşturmaya bu şekilde yaklaşıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü