Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Fransa ve Almanya’da 2021 e-ticaret öngörüleri

E-ticaret, Covid-19 pandemisinden önce Fransa ve Almanya’da gelişme halindeydi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi pandemi sürecinde e-ticaretin gelişlimi katlanarak arttı. Geleneksel alışveriş yöntemleri ise tam tersine büyük kesintiler yaşadı. 2021’de bir miktar yeniden dengeleme gerçekleşecek.
e-ticaret

Pandemi döneminde yaşanan kısıtlamalar ile birlikte, perakende satış tahminleri altüst olmuştu. Dünyanın pandemi sürecinden çıkmaya hazırlandığı bu günlerde, yeni tahmin raporları yayınlanmaya devam ediyor. Bu bağlamda E-Marketer, Avrupa Birliği’nin lokomotifleri; Fransa ve Almanya için 2021 öngörü raporunu yayınladı.

Ticarete pandemi darbesi

E-Marketer, pandemi öncesinde Fransa’daki toplam perakende satışlarında 2020 yılı için yüzde 1,4 oranında bir artış öngörmüştü; ancak pandeminin etkisi ile yüzde 4,6 oranında bir gerileme yaşandı.

Almanya’da perakende satış, Fransa’ya kıyasla çok daha az zarar gördü. E-Marketer, Almanya’da 2020 yılı için perakende satışlarda yüzde 1,1 oranında bir artış öngörmüştü; ancak şu anda 1,3 oranında bir artış bekleniyor. Bu yıl, Fransa’da toplam perakende satışların yüzde 3,8 oranında büyüme ile toparlanması bekleniyor. Almanya’da ise artış yüzde 0,5 ile daha mütevazı olacak.

E-ticaretin büyüme hızı yavaşlayabilir

E-Marketer’a göre; satışların Fransa’da 81,03 milyar dolara ve Almanya’da 101,20 milyar dolara ulaşması ile her iki ülke de 2021’de kilometre taşlarını geçecek. Satış işlemlerinde pandeminin etkilerinin yavaşlaması ile birlikte fiziksel mağazalara dönüşler de yaşanacak. Dolayısıyla e-ticaretin yıllık büyüme oranının Fransa ve Almanya’da 2021 yılında tek haneli rakamlara düşmesi bekleniyor.

M-ticaret büyümeye devam edecek

E-Marketer raporuna göre; perakende mobil e-ticaret satışları, 2021 yılında e-ticaret satışlarından daha hızlı artış gösterecek. 2021’de Fransa’da mobil satışlarda yıllık yüzde 13,8 oranında büyüme ve satışların 31,28 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Almanya’da ise, yıllık yüzde 9,1’lik bir artış, m-ticaret satışlarının 42,51 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Sosyal medyanın rolü

E-Marketer raporuna göre, sosyal medya platformları üzerinden satın alma, henüz Fransa ve Almanya’da yaygın durumda değil. Bununla birlikte, Fransa’daki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 23’ünün bu yıl sosyal medya platformları üzerinde alışveriş yapacağı öngörülüyor. Almanya’daki internet kullanıcıları ise daha az etkileşime giriyor. Almanya için beklenen satın alım oranı; beş kullanıcıdan biri olarak açıklandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler