Ford, online ödeme işlemcisi Stripe ile iş birliği yaptı

ABD merkezli otomotiv firması Ford, online ödeme işlemcisi Stripe ile 5 yıllık anlaşma imzaladığını duyurdu.
ford

Ford Motor Company tarafından yapılan açıklamada, Stripe ile gerçekleştirilen 5 yıllık anlaşmanın Ford’un e-ticaret işlemlerini kolaylaştıracağı belirtildi.

Araç siparişleri ve rezervasyonları için işlemler kolaylaştırılacak

Stripe, e-ticaret işlemleri ile araç siparişleri ve rezervasyonları için işlemleri kolaylaştırarak, Ford’un ticari müşterileri için finansman seçeneklerini yönetecek. Ayrıca, müşterilerin ödemeleri otomotiv firması web sitesinden Ford veya Lincoln bayisine yönlendirilecek.

Otomotiv üreticisi, Stripe’in teknolojisini 2022’nin ikinci yarısında, Kuzey Amerika’dan başlayarak, Avrupa’da da piyasaya sürmeyi hedefliyor. Stripe, geçen yıl şirketin Avrupa’da genişlemek için kullanacağını açıkladığı fonlarla 600 milyon dolarlık bir yatırım almış ve 95 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmıştı.

Ford, 2025’e kadar 30 milyar dolar yatırım planlıyor

Stripe ile sağlanan işbirliği, Ford’un yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Şirketin 2025 yılına kadar 30 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı bir elektrifikasyon ve büyüme stratejisi olarak görülüyor.

Alınan stratejik karar, Ford’un yüksek getiri elde etmeyi sağlayacak teknolojiye yatırım yapma planı olarak değerlendiriliyor. Kısa vadede pandemi nedeniyle otomotiv üreticilerinin müşteri taleplerini karşılama yetenekleri azalmıştı. Ford ve Lincoln, ürettikleri araçlara Amazon Fire TV uygulaması gibi bir dizi abonelik hizmeti eklemeye hazırlanıyor. Şirket, son girişimi ile beraber sağlam bir dijital ödeme platformu oluşturmayı amaçlıyor.

“Özel deneyimler konusunda stratejik kararlar alıyoruz”

Ford’un finansal hizmetler birimi Motor Credit Company, yaptığı açıklamada, “Stripe, müşterilerimiz için kolay, sezgisel ve güvenli ödeme süreçleri sağlamaya yardımcı olacak kullanıcı deneyimlerinde güçlü bir uzmanlık geliştirdi.” ifadeleri kullanıldı.

Ford CEO’su Marion Harris ise, alınan kararın stratejik olarak çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Ford+, büyüme ve değer yaratma planının bir parçası olarak, özel deneyimleri nerede oluşturacağımız konusunda stratejik kararlar alıyoruz. Güçlü uzmanlığa sahip sağlayıcılar ile müşterilerimizin değer vereceği farklı kararlar alıyoruz.” dedi.

Stripe, e-ticaret ödemelerinde yardımcı olacak

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Deliveroo, Shopify ve Salesforce gibi diğer büyük müşterilere sahip Stripe platformunun şirketin ürün ve hizmet teknolojisi planlamasının önemli bir parçası olacağı belirtildi. Ayrıca, ödeme işlemcisinin, ücretlendirme hizmetlerini de içerecek bir dizi e-ticaret ödemesinde daha fazla verimlilik yaratılmasına yardımcı olacağı ifade edildi. Şu ana kadar gerçekleştirilen yatırımcılar Ford+ planına olumlu tepki vermeye devam ediyor. Otomotiv üreticisi, 2021 yılında Tesla, General Motors ve Rivian üzerinde en iyi performans gösteren otomobil stoku oldu. Şirketin piyasa değeri, geçen hafta ilk kez 100 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza atmıştı.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara