Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Fehmi Dalgıç’tan e-ihracat firmalarına: Lojistiği uzmanlara bırakın, enerjinizi satışa ayırın!

Geniuss Lojistik CEO’su Fehmi Dalgıç, e-ihracat yapan firmalara lojistik özelinde önemli tavsiyelerde bulundu. Dalgıç, “Lojistik süreçlerinizi uzman ekibe bırakarak, enerjinizi daha çok satış yapmaya ayırmalısınız. Büyük yatırım maliyetlerine katlanmak yerine maliyetlerinizi sipariş başına yöneterek, hatalardan ve beklenmedik durumlardan uzak durmuş olursunuz.” dedi.
e-ihracat

Geniuss Lojistik CEO’su Fehmi Dalgıç, e-ihracat yapan firmalara lojistik özelinde önemli tavsiyelerde bulundu. Dalgıç, “Lojistik süreçlerinizi uzman ekibe bırakarak, enerjinizi daha çok satış yapmaya ayırmalısınız. Büyük yatırım maliyetlerine katlanmak yerine maliyetlerinizi sipariş başına yöneterek, hatalardan ve beklenmedik durumlardan uzak durmuş olursunuz.” dedi.

Geniuss Lojistik CEO’su Fehmi Dalgıç, e-ticaret özelinde lojistik operasyonlarını WORLDEF Magazine’e anlattı. Dalgıç, “E-ticaret operasyonlarımız ile beraber mağaza zincirlerine yönelik lojistik faaliyetlerimiz de mevcut. Otuz bin noktanın üzerindeki zincir marketler, süpermarketler, departman mağazalar ve kozmetik zincirleri gibi organize perakende şirketlerine dönük olarak lojistik hizmetleri veriyoruz. Bu ana hizmetlerimizin dışında özel projeler için yurt dışı tedarik zinciri yönetimi ve gümrükleme hizmetlerimizi müşterilerimize sunuyoruz.” sözlerini kaydetti.

Dalgıç, şöyle devam etti; “Geniuss olarak müşterilerimizin tedarik zinciri ve e-ticaret süreçlerinizde ERP ve WMS Akıllı Depo Yönetimi uygulamalarıyla depolama faaliyetlerini daha verimli hale getirirken, aynı zamanda maliyetlerini azaltmayı sağlayacak çözümler sağlıyoruz. İş ortaklarımızın ihtiyaçlarına yönelik sunduğumuz uygun maliyetli çözümlerle birlikte ürün ve sektöre özel depolama konseptleri oluşturuyoruz.”

250 bin çoklu siparişi aynı gün sevk etme kapasitesi

2013 yılında grup şirketi altında bir iş birimi olarak başlayan girişim, 2020 yılında “Geniuss Lojistik A.Ş.” ismiyle bağımsız bir şirkete dönüştü. E-ticaret lojistiği odaklı yeni nesil tedarik zinciri yönetimi şirketi olan Geniuss Lojistik, e-ticaret odağında değişen lojistik ihtiyaçlarını yüksek bir performans ve verimlilikte sürdürülebilir olarak sağlamayı amaçlıyor.

Robotik altyapısı olan şirket, e-ticaretin 7/24 durmayan, anlık tepki gerektiren özel ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş iş akışlarımız ile alanında tecrübeli bir ekibin yönetiminde e-ticaret ve ulusal mağaza zincirlerinin ikmal ve fullfilment hizmetlerine odaklanıyor.

Geniuss Lojistik, 250 bin adet üzerinde çoklu siparişi aynı gün sevk etmeye uygun kapasite ile e-ticaret tedarik zinciri yönetimi alanındaki ihtiyaçları uçtan uca çözüm olarak sunuyor. Temel hizmet alanlarının tamamında güncel rekabetin ihtiyacına uygun olarak özelleşmiş esnek performansı ile geleneksel lojistik yönetim süreçlerinden ayrışıyor.

“İade yönetimi müşteri sadakatine ve satışlara olumlu etki sağlar”

e-ihracat

Hızlı tüketim mallarından yüksek hacimli ürünlere kadar efektif depolama düzeni ve süreçlerini tasarladıklarını vurgulayan Dalgıç, “Güçlü teknolojik alt yapısıyla malzeme akış bantlarımız sayesinde en verimli sipariş toplama yöntemini belirleyerek, özellikle kampanya dönemlerinde yaşanan sipariş yoğunluğunu daha hızlı bir operasyon seviyesine getirip, teslimat sarkmalarının önüne geçiyoruz. Böylece zaman, kaynak ve maliyetten tasarruf ederek kârlılığın artmasını destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geniuss Lojistik CEO’su Fehmi Dalgıç, şirketin e-ticaret depolama ve iade yönetimi çözümleri hakkında da şu bilgileri verdi; “Her depo operasyonunun ortak ve en önemli konularından biri olan iade süreci, ERP entegrasyonumuz ve hızlı olmayı sağlayan süreç tasarımlarımız ile müşteri memnuniyeti değerini arttırırken, iadelerden kaynaklanan zararı minimuma indirmeyi hedefliyor. İade olarak gelen malların/taleplerin operasyonda doğru karşılanması, sistem entegrasyonlarıyla veri tabanında kayıt edilmesi ve doğru yönetilmesini sağlayan iade yönetimi sürecimiz hem müşteri sadakatine hem de satışlara olumlu etki sağlıyor.”

Günümüzde firmaların gelişen teknoloji ile birlikte erişebilirlik fonksiyonu kazandığını hatırlatan Fehmi Dalgıç, “Birçok firmanın hem yurt içi hem de yurt dışı satış gerçekleştirebilmesi aynı zamanda iade sürecini de uluslararası boyuta taşıdı. Geniuss olarak B2B, B2C, yurt içi ve yurt dışı iade süreçlerini koordine uzman kadrosu ve güçlü altyapısı ile sorunsuzca yöneterek, dashboard ekranları ile aynı zamanda kullanıcı/ürün bazlı iade raporları oluşturmayı sağlıyoruz. Böylece şirketler yükselen iade oranlarına karşı aksiyon planları oluşturabiliyor ve iade oranlarını düşürerek, kârlılığınızı arttırabiliyor.”

Geniuss Lojistik’in temel hizmet alanları

Geniuss Lojistik, yurt dışı yapılanmasına İngiltere ile start verdi. Sonrasında sırasıyla diğer Avrupa ülkeleri ve Rusya ile devam yurt dışı yapılanmaya devam eden şirket, yatırımlarını geliştirmekte olduğu robotik lojistik altyapı ve depo otomasyon sistemlerine odakladı. Şirket geliştirdiği “sorter” otomasyonu ile Gebze lojistik merkezimizde hizmet veriyor.

  • Mal kabul
  • Depolama
  • Sipariş ve faturalama yönetimi
  • Paketleme ve sevkiyat yönetimi
  • İade yönetimi
  • Teknik servis yönetimi
  • Çağrı merkezi yönetimi
  • Raporlama yönetimi

“GSS Commerce ile e-ticaret stratejileri konusunda destek sağlıyoruz”

e-ihracat

E-ticaret lojistiğinde mal kabul şartlarının çok iyi belirlenmesi gerektiğini; aksi durumda mal kabulünde zincirleme hatalara sebep olabileceğini vurgulayan Dalgıç, kargo firmalarının yoğun dönemlerinde kota uygulamaları ve geç teslimatların verilen fulfillment hizmetini boşa çıkarttığına dikkat çekti. Dalgıç, şirket olarak sundukları çözümleri de şu sözlerle anlattı;

“Geniuss, pazaryeri entegrasyon yazılımı ile ek bir entegrasyon firması ile uğraşmadan doğrudan satış bilgilerini ERP’ye aktarılmasını sağlıyoruz. E-ticaretin öneminin arttığı ve müşterilerin iyi bir alışveriş deneyimi yaşamayı beklediği bu dönemde operasyonların dijitalleşmesi oldukça önemli. Grup şirketlerimizden GSS Commerce’in direkt bir e-ticaret firması olması ve kısa sürede online kanallarda kazandığı başarısı sayesinde edindiğimiz deneyimi tüm iş ortaklarımızın operasyonlarına aktarıyor, e-ticaret stratejileri konusunda destek oluyoruz. Dijital strateji geliştirme, internet mağazası geliştirme ve optimizasyon süreçlerinin yanı sıra tüm tedarik zinciri boyunca bütünsel, müşteri merkezli iş modelleri geliştirmek üzere müşterilerimizin bakış açılarını daima işimizin merkezine koyuyoruz.”

E-ihracat firmalarına lojistik tavsiyeleri

Fehmi Dalgıç, e-ihracat yapmak isteyen firmalara da şu önerilerde bulundu; “Lojistik süreçlerinizi uzman ekibe bırakarak, enerjinizi daha çok satış yapmaya ayırmalısınız. Büyük yatırım maliyetlerine katlanmak yerine maliyetlerinizi sipariş başına yöneterek, hatalardan ve beklenmedik durumlardan uzak durmuş olursunuz. İadelerinizi hızlı ve en doğru şekilde yönetilmeli, stoklarınızın güncel ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Müşteri hizmetlerini önemsemelisiniz. Müşteri isteklerine hızlı tepki vermeniz gerekir. Operasyonunuzu, her aşamada canlı olarak izlemeyi tercih etmelisiniz.”

Fehmi Dalgıç kimdir?

e-ihracat
Geniuss Lojistik CEO’su Fehmi Dalgıç

Fehmi Dalgıç, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Eğitim hayatına İngiltere’de devam etti. İngiltere’de ACCA programı altında mali müşavirlik stajı ile başlayan profesyonel iş hayatı, LG Electronics şirketinde Mali İşler Uzmanı ve Bütçe & Raporlama Müdür Yardımcılığı görevlerinde 5 yıl devam etti. Ardından 2 yıl, Markafoni ve iştiraklerinin Mali Kontrol Yöneticiliği görevini üstlendi. Yakın zamana kadar Bereket Döner firmasında CFO&COO pozisyonlarında 7 yıl görev aldı. Halen Geniuss Lojistik A.Ş. firmasında CEO görevini sürdürüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara