Amerikalı dev spor markası Fanatics, satışlarının yüzde 80’ini e-ticaret ile gerçekleştirdi

Amerikalı spor ürünleri şirketi Fanatics, 300’den fazla marka aracılığıyla online satış yapıyor. Dev spor markası, bazı futbol kulüpleri ve beyzbol takımlarının e-ticaret sitelerini işletiyor. Şirket, satışlarının yüzde 80’nin e-ticaret yoluyla gerçekleştiğini açıkladı.
3 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
3 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Fanatics

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tüm büyük profesyonel spor ligleri ve NBC Sports, CBS Sports ve Fox Sports gibi büyük medya markaları Fanatics ile beraber iş yapıyor. Dev spor markası, 320 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını açıkladı. Şirket, satışlarının yüzde 80’inin e-ticaret ile gerçekleştiğini; 2021 yılında küresel e-ticaret satışlarının yüzde 30 oranında arttığını açıkladı.

Fanatics, online olarak lisanslı spor giyim, spor malzemeleri ve spor ürünlerini satışı yapan global bir şirket. Merkezi Amerika’nın Florida eyaletine bağlı Jacksonville kentimde bulunan Fanatics, 1995 yılında kuruldu. Amerikalı ünlü spor ürünleri perakendecisi Fanatics, sadık bir müşteri kitlesine sahip. Şikret, Kynetic LLC bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Fanatics’in değeri 6 ayda 6,6 milyar dolar arttı

Son yatırım turunda 320 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını açıklayan Fanatics, şirket değerini 12,8 milyar dolara çıkardı. Bu rakam 6 ay önce 6,2 milyar dolardı. Buna göre şirketin değeri 6 ayda 6,6 milyar dolar arttı. Son yatırım turunda yatırımların tamamı mevcut yatırımcılar tarafından yapıldı. Yatırım turunu ise Silver Lake üstlendi. Fidelity, Neuberger Berman, Franklin Templeton, Thrive Capital ve Blackstone de yatırımcılar arasında bulunuyordu.

Satışların yüzde 80’i e-ticaret kanalları ile gerçekleşti

Fanatics, web sitesinde, 300’den fazla marka aracılığıyla online satış yapıyor. ABD’nin tüm büyük profesyonel spor ligleri, NBC Sports, CBS Sports ve Fox Sports gibi büyük medya markaları Fanatics’le beraber iş yapıyor. Dev spor markası, aynı zamanda birkaç Avrupa futbol kulübü ve bazı Japon beyzbol takımlarının e-ticaret sitelerini de işletiyor.

Şirket, 2021 küresel e-ticaret satışlarının yüzde 30 oranında arttığını açıkladı. Bu oran, 2020 yılında yüzde 20’ydi. Bu yıl için ise toplam satışın 3 milyar dolardan fazla olacağı tahmin ediliyor. Fanatics, satışlarının yüzde 80’nin e-ticaret yoluyla gerçekleştiğini ifade ediyor.

770 üniversitenin web sitelerini ve kitapevlerini işletme hakkı kazandı

Fanatics, 6 ay önceki son yatırım turundan sonra şapka üreticisi Top of the World ve hediyelik eşya markası WinCraft’ı satın aldı. Spor markası, ayrıca, başka bir şapka perakendecisi olan Lids ile de bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma sayesinde Fanatics, Lides ile beraber 770 üniversitenin web sitelerini ve kitapevlerini işletme hakkı kazandı. Fanatics, bunun yanında Asya merkezli özel sermaye şirketi Hillhouse Capital ile de bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın sonucu olarak, Fanatics China kuruldu.

Fanatics, yeni fonlarını yeni birleşmeler ve devralmalar için kullanmayı planlıyor. Şirket, aynı zamanda uluslararası alanda daha da büyümeyi hedefliyor. Fanatics’ten yapılan açıklamaya göre, yeni fonlar markanın özel lisanslı ürünlerini tasarlamak için de kullanılacak.

Halka arz konusunda ipuçları

İsmi açıklanmayan bir Fanatics sözcüsü, “Halka arz bizim için gayet uygun bir seçenek olarak gözüküyor. Ancak, bunun için belirli bir zaman henüz belirlemedik. Küresel bir şirket olma ve iş modelimizi güçlendirme konusunda çalışmalarımız devam ediyor.” açıklaması yaptı. Bu açıklamalar ışığında, şirketin olası bir halka arzı göz önünde bulundurduğu görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed