FAA, drone ile teslimat için güvenlik kuralları belirledi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Federal Havacılık İdaresi (FAA), drone ile teslimat kurallarını belirliyor. Kurum, teslimatta drone kullanımına ilişkin yeni güvenlik kuralları yayınladı.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
12 Ocak 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
12 Ocak 2021
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Federal Havacılık İdaresi (FAA), drone ile teslimat kurallarını belirliyor.

FAA, aylar süren değerlendirmelerden sonra drone ile teslimat için güvenlik kurallarının yeni sürümlerini yayınladı. Yeni kurallar, Amazon’un paket teslimatları için geliştirdiği drone’ları da içeriyor. FAA yöneticisi Steve Dickson, “Yeni kurallar, güvenlik endişelerini ele alarak insansız hava araçlarının entegre edilmesinin yolunu açıyor.” dedi. Dickson, paketlerin teslimatı için droneların rutin olacağı günlere yaklaşıldığını ifade etti.

Drone ile teslimatta sorun yaşanırsa üreticiler ve operatörler sorumlu olacak

Amerika’da drone ile teslimat kuralların taslak versiyonları 1 yıl önce yayınlandı. FAA, bu süreçte yaklaşık 53 bin yorumu ve geri bildirimi değerlendirdi. Nihai kuralların önümüzdeki iki ay içinde yürürlüğe gireceği belirtildi. FAA’nın belirlediği kurallara göre, drone ile teslimatta olumsuzluk yaşanırsa üreticiler ve operatörler sorumlu tutuluyor. Kurallar, insansız hava araçlarının uzaktan tanımlanması için bir sistem ortaya koyuyor. Kurallar yürürlüğe girdiğinde bir drone “Remote ID” (uzaktan kimlik) sistemini kullanmıyorsa, yalnızca FAA tarafından tanınan sınırlı bir alanda uçabilecek.

Amazon ve T-Mobile, FAA’nın Remote ID için teknik gereksinimleri geliştirmesine yardımcı olan bir endüstri grubu. Wing de Airbus ve Intel gibi diğer büyük oyuncularla aynı şekilde bir Google projesi olarak başladı. FAA, aldığı geri bildirimlere yanıt olarak drone üreticilerinin Remote ID’yi internet tabanlı hizmetler aracılığıyla erişilebilir hale getirmelerini istemeyeceğini kaydetti. Bunun yerine, dronelar, Uzaktan Kimliklerini yayınlamak için gerekirse radyo vericileri ile güçlendirilebilecek. Bu değişiklikte, dünyanın en büyük drone üreticilerinden biri olan DJI’nin yaptığı itirazlar da etkili oldu.

Remote ID uyumlu dronelar üretilecek

Drone operatörlerinin, Remote ID ile drone üretmek için 18 ay zamanları olacak. Ayrıca, operatörlere, Remote ID ile drone kullanmaya başlaması için ek 1 yıllık süre tanınacak. İnsanların üzerinden uçan veya gece uçan drone’ları içeren operasyonlar, ayrı bir kurallar dizisinin yönetmeliğine bağlı olacak.

Taslak kurallar gibi, nihai kurallar da açık hava etkinlikleri gibi halkın yoğun olduğu yerlerdeki riskleri en aza indirmeyi amaçlıyor. Genel olarak insanların üzerinden uçan drone’ların, cilde zarar verebilecek parça içermemesi ve birine çarpmaması için belirli sınırları koruması gerekiyor. Kuralların son hali, uçuşa elverişlilik sertifikaları almış drone’ları kapsayacak yeni bir sınıflandırmalar içeriyor. FAA temelde, bu tür bir sertifikaların “küçük insansız hava taşıtının insanlar üzerinde uçmasına izin vermek için yeterli olduğu”nu iddia eden yorumlarla hemfikirdi. Gece uçan drone’lar, en az 3 mil mesafeden görülebilen çarpışma önleyici aydınlatma ile donatılacak. Drone pilotlarının ayrıca, gece uçuşları için özel eğitim ve testlerden geçmesi gerekecek.

Amazon, drone ile teslimat için çok çalışıyor

Koronavirüs salgını, bu yaygınlaşmayı karmaşıklaştırdı. Bu sebeple bu tür kuralların iyi oluşturulmuş olması, Amazon ve yıllardır bu tür sistemler üzerinde çalışan diğer şirketler tarafından yapılan rutin drone ile teslimatların yolunu kolaylaştırıyor. Amazon’un Prime Air bölümü, UPS ve Wing’i içeren benzer hareketleri takiben, ağustos ayında FAA’nın havayolu şirketi unvanını kazandı.

UPS, bir Florida emeklilik topluluğuna ilaç teslim etmek için bir pilot program üzerinde CVS eczane zinciri ile işbirliği yapıyor. Wing aylardır deneme amaçlı olarak evlere drone ile teslimat yapıyor. Amazon, drone ile teslimat sistemi üzerinde de çok çalışıyor. Amazon’un robotic departmanı başkan yardımcısı Brad Porter, daha önceki bir açıklamasında “Prime Air drone’ları ve robotik grup, Covid-19 sonrası için bir Ar-Ge laboratuvarı haline geldi.” demişti. Amazon, büyük adımlar attığını ve güvenlik konularında FAA ile yakın ortaklık kurmaya devam ettiğini açıklamıştı. Ayrıca, drone kanatları gibi güvenliği iki katına çıkaran bir güvenlik örtüsünün de büyük katkı yarattığını belirtmişti.

FAA’nın kurallarına ilişkin son gelişmeler

FAA, Pennsylvania merkezli veri analizi şirketi OneSky’e gönderdiği e-postada; “Drone ve gelişmiş hava mobilite endüstrisi için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. FAA, önerilen bir Uzak Kimlik kuralını başlatarak muazzam bir iş çıkardı.” ifadelerine yer verdi.

FAA kuralları; güvenlik, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve hava sahası erişilebilirliği yerine neredeyse tamamen güvenlik durumuna odaklanıyor.

Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği Başkanı ve CEO’su Brian Wynne, “İnsanlar üzerinde ve gece operasyonları, insansız hava araçlarının ulusal hava sahasına entegrasyonunu sağlamaya yönelik önemli adımlardır. Bu kuralları gözden geçirmek ve uygulamak için FAA ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” açıklaması yaptı.

Küçük İHA Koalisyonu, FAA’ya kuralları yıl sonundan önce yayınladığı için övgüde bulundu; ancak kuralların kendisine yönelik karma bir inceleme yaptı. Koalisyon, FAA’nın ağ teknolojisini Remote ID için geçirme kararının “yenilik ve ilerleme ile eşanlamlı bir sektöre ters düştüğünü” açıkladı. Alphabet’in drone iştiraki Wing, ağ tabanlı Remote ID teknolojisini kuralların dışında bırakma ve yalnızca yayın teknolojisine güvenme konusundaki endişelerini değerlendirdi. Şirket, yaptığı açıklamada, “Bu yaklaşım, uyumluluğa engel oluyor. İşletmeler ve tüketiciler için istenmeyen olumsuz gizlilik etkilerine neden olacak.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü