Etsy’den Ödemeler Nasıl Alınır?

Etsy, son yıllarda Amazon ile birlikte en çok ismi duyulan global e-ticaret platformlarından birini oluşturuyor. Tamamen el yapımı ve vintage ürünlere yer veren global pazaryeri, dünyanın dört bir yanından gerçek anlamda orijinal ve benzersiz ürünler arayan oldukça geniş bir müşteri kitlesine ev sahipliği yapıyor.
10 Şubat 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
10 Şubat 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Etsy, son yıllarda Amazon ile birlikte en çok ismi duyulan global e-ticaret platformlarından birini oluşturuyor.

Bu yüzden daha çok kendi ürettiği ürünler üzerinden Etsy’de satış yapmak isteyenler tarafından kullanılan platform, ülkemizde de hem satıcı hem alıcı olarak pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Ancak PayPal, Türkiye’de yasaklandığı için Etsy’den ödeme almak konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bu içerik sayesinde dünya çapında yaygın olarak kullanılan etsy.com e-ticaret platformunda PayPal harici nasıl ödeme alınabileceğini öğrenebilirsiniz.

Etsy’nin Sunduğu Ödeme Kanalları Neler?

Öncelikle güncel ödeme kanallarının neler olduğunu bilmekte fayda var; çünkü bu kanallardan bir kısmı zaten kullanılıyorken diğerlerinin de kullanıma açılma ihtimali bulunuyor. Etsy ödeme alma kanalları; Etsy Payments, PayPal ve Other olarak 3 başlık altında toplanıyor. Tüm bu ödeme kanallarının kendi içlerinde çeşitli ayrıntıları bulunuyor.

Etsy Payments: Aslında birbirinden farklı pek çok ödeme kanalından tek tuşla ödeme alabilmenizi sağlayan Etsy Payments; müşterinin kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits, Etsy Gift Card, Paypal, Klarna, Sofort, iDeal, Apple Pay ve Android Pay gibi farklı kanallar üzerinden satıcıya ödemesini aktarabiliyor. İlgili ödeme bir süre Etsy’de kaldıktan sonra “Finances” kısmından “Deposit” diyerek tanımladığınız karta ödeme alabiliyorsunuz. Ayrıca Etsy satış teknikleri ile elde ettiğiniz gelirlerden belirli bir miktar Etsy komisyon tutarı kesildiğini unutmamalısınız. Ancak bu sistem de tıpkı Paypal gibi şimdilik ülkemizde kullanılamıyor.

Paypal: Etsy Payments ile birlikte en çok kullanılan ödeme kanalı olan Paypal, bu ödeme sistemine tanımladığınız karta Etsy satış tutarlarınızı aktarıyor. Etsy Payments gibi satıcıya tek tuşla ödeme alabilme imkanı sunmasa da bu e-ticaret platformu ile tam entegre şekilde çalışan Paypal, ne yazık ki yasaklandığı için ülkemizde kullanılamıyor.

Farklı bir ülkeden Paypal hesabı açarak Etsy’e bu hesabı tanımlayabilirsiniz ancak Paypal, hesap hangi ülkeden açıldıysa ilgili banka hesabının da o ülkeden olmasını istiyor. Haliyle bu tarz riskli bir davranış, Etsy dükkanınızı tamamen kaybetmenize sebep olabiliyor. Bu nedenle Türkiye’deki satıcıların, Etsy Paypal çözüm yolu olarak Other başlığı altından yararlanabileceği diğer seçenekleri değerlendirmesi gerekiyor.

Other: Bu ödeme kanalında Etsy aradan çıktığı için ödeme yalnızca satıcı ve alıcı arasında halledilmesi gereken bir olaya dönüşüyor. Bu da hem satıcı hem alıcı açısından güvensizlik, manuel onay süreçleri, çeşitli limitler ve ekstra komisyonlar gibi dezavantajları beraberinde getirebiliyor. Etsy Payments ve Paypal’a göre dezavantajları bulunsa da Other başlığı altından ödemeler sağlıklı bir şekilde alınabiliyor.

Peki Paypal Yerine Diğer Ödeme Kanallarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Çek, havale, Western Union ya da Payoneer gibi alternatiflerin yer aldığı Other seçenekleri arasında Shopier, öne çıkan seçeneklerin başında geliyor. Sabancı Üniverstiesi ortaklığında geliştirilen ve Etsy ile hızlı bir şekilde entegre olan Shopier, Other başlığı altında değerlendirilen en güvenilir ve stabil ödeme kanallarından biri sayılıyor. Bunun en önemli sebepleri arasında ise Shopier’ın, kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alarak her geçen gün daha da gelişen bir hizmete dönüşmesi ve Other başlığından yapılan iptallerin azalmasında büyük paya sahip olması geliyor.

Öncelikle Etsy dükkanınızı Other seçeneğine açık hâle getirmelisiniz. Ardından en az 5 ürün seçerek Etsy dükkanınızı da aktif hâle getiriyorsunuz. İşin Etsy kısmı dışında bir de Shopier kısmı bulunuyor. shopier.com üzerinden üyelik oluşturuyorsunuz ve Etsy’den ödeme almak için Etsy seçeneğini seçiyor ve dükkan isminizi buraya yazıyorsunuz. Son olarak “Etsy Dükkanıma Bağlan” butonuna ve açılan sayfadan “Allow Access”a tıklıyorsunuz. Böylece Etsy satış yapmak için sakıncalı bir platform olmaktan çıkmış sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü
1_enterprise_beyaz.png

ETSY DANIŞMANLIĞI

Merhabalar, 😊 bu içeriğimizi okuduğunuza göre Etsy’e ilgilisiniz demek ki. 😉 Aşağıdaki butona tıklayarak Etsy danışmanlığımız hakkında bilgi alabilirsiniz.