Etsy Nedir? Nasıl Satış Yapılır?

Etsy, kullanıcılara tamamen el emeği ile üretilen orijinal ve işçiliği yüksek ürünler sunan bir pazar yeridir. Uluslararası bir konumda olan Etsy.com, son derece geniş bir kullanıcı kitlesine erişmiştir. Özellikle vintage değeri olan objeler, kıyafetler ve aksesuarların geniş bir alan bulduğu Etsy, tamamen el emeği veya vintage ürünlerden oluşur. Bu nedenle Etsy’de satılan ürünler genellikle sanat eseri niteliği taşıyan ürünlerdir. Peki, Etsy nedir? Etsy’de nasıl satış yapılır?
10 Şubat 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
10 Şubat 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Etsy nedir? Etsy'de nasıl satış yapılır?

Etsy Nedir? Etsy’de Satış Yapmak

Etsy nedir sorusu ile birlikte ve Etsy’de satış yapmak konusu da e-ihracat yapmak isteyenlerin gündemlerinde olan konuların başında geliyor. Ancak uluslararası bir pazar yeri olduğu için orta düzeyde İngilizce’ye hâkim olmadan satış yapmak zor olabilir. Etsy’de satışa başlamak için öncelikle bir mağaza açmanız gerekir. Etsy.com’a girdikten sonra Sell On Etsy bölümüne gelerek mağazanızı kolaylıkla açabilirsiniz. “Open Your Etsy Shop” bağlantısına tıkladıktan sonra tüm formları doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurmanız gerekir. Ardından mail adresinize gelen onay mailini doğruladıktan sonra mağazanıza ürün yükleyebilir, çeşitli düzenlemeler ile mağazanızı kişiselleştirebilirsiniz.

Bu noktada, mağazanızın olabildiğince sizi ve markanızı yansıttığından emin olmalısınız. Özellikle ürünlerinizin yapım aşamasının fotoğrafları gibi inandırıcı görseller ile imajınızı destekleyebilirsiniz. Etsy’den ödeme almak için ise genellikle Paypal kullanılır. Ancak Paypal’ın Türkiye’de kullanımı kısıtlı olduğu için, yurt dışında açılmış bir Paypal hesabınız yoksa farklı ödeme yöntemlerine yönelmeniz gerekir. Bunun için çeşitli yerli girişimler bulunur, araştırmalarınızı yaptıktan sonra sizin için en uygun komisyon oranlarını öneren yerli ödeme yöntemini Etsy mağazanızda ürün satmak için kullanabilirsiniz.

Etsy Komisyon Oranları

Etsy’de satış yapmak için mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Ayrıca aylık olarak ödenen net bir aidat ücreti de hiçbir mağaza sahibinden kesilmez. Ancak her bir ürün listingi için yani yüklenen ürün başına belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret yurt dışındaki birçok e-ticaret sitesinde uygulanan bir ücrettir. Her bir satışta ise belirli oranda bir komisyon ücreti kesilir. Para aktarımı esnasında ödeme aldığınız aracı firma tarafından kesilen ücretler, toptan satılan ürünler gibi durumlar ekstra komisyon alınmasına neden olabilir. Etsy tarafından kesilen komisyon oranlarının ayrıntılı olarak yer aldığı listeyi buradan inceleyebilirsiniz.

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler

Etsy nedir sorusuna bu pazaryerinde satılan ürünlere bakarak cevap bulabilirsiz. Etsy’de en çok satılan ürünler genellikle takı, aksesuar, kıyafet, ev dekorasyon ürünleri gibi parçalardır. Bu ürünler eşsiz ve el emeği olduğu için müşteri kitlesi tarafından büyük ilgi görür. Etsy, satış yaparken sizden olabildiğince şeffaf olmanızı ve gerçekten kendi üretiminiz olan ürünleri sunmanızı ister. Bunun yanında, herhangi bir alanda üretim yapmak için kullanılan temel malzemeleri ise “Craft Supplies” kategorisi içerisinde satışa sunabilirsiniz. Bu malzemeler takı tasarımında kullanılan boncuk, tel gibi malzemeler olabilir. Buna ek olarak parti süslemeleri, dikiş nakış malzemeleri veya bunun gibi çeşitli tasarım malzemeleri olabilir. Bu noktada da ürünlerin kalitesi, nereden temin edildiği gibi konularda olabildiğince şeffaf olunması gerekir.

Etsy’de en çok satanlar arasında görülen bir diğer ürün grubu ise vintage ürünlerdir. Ürünlerin vintage sınıfında yer alabilmesi için en az yirmi yıllık olması beklenir. Vintage ürünleri hem kullanım amacıyla hem de dekoratif olarak sergilemek amacıyla satın alan geniş bir Etsy müşteri kitlesi bulunur. Etsy clothing kategorisi ise çok sayıda handmade ürün içerir. Kadın, erkek ve çocuk giyim koleksiyonlarının üreticileri arasında yerinizi alarak kendi moda stilinizi oluşturabilir, müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

Özellikle boho ve vintage stillerin belirgin olarak görüldüğü Etsy clothing kategorisi farklı ve eşsiz parçalar arayanların bir numaralı tercihidir. Çeşitli temalarda kostüm tasarımları, parti ve festival kıyafetleri ise Etsy’de en çok satılan ürünler arasındadır.

Etsy nedir sorusuna daha net cevap alabilmek için Etsy danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz!

Etsy danışmanlığı için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü
1_enterprise_beyaz.png

ETSY DANIŞMANLIĞI

Merhabalar, 😊 bu içeriğimizi okuduğunuza göre Etsy’e ilgilisiniz demek ki. 😉 Aşağıdaki butona tıklayarak Etsy danışmanlığımız hakkında bilgi alabilirsiniz.