Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Etsy, ikinci el giysi platformu Depop’u satın aldı

El yapımı ve eski ürün satışı için global pazaryerleri arasında ilk sırada yer alan e-ticaret devi Etsy, ikinci el giysi platformu Depop’u 1,6 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Etsy, bu yatırım ile birlikte Depop’un genç ve büyüyen kitlesine ulaşmayı hedefliyor.
Depop

Depop, 10 yıl önce kuruldu. İkinci el giysi pazarı olan Depop, e-ticaret şirketlerinin ilgisini çekti. Artan tüketici talebi, farklı ortaklıklara yol açtı.

Depop, Z kuşağında hitap ediyor

Depop kullanıcılarının yüzde 90’ının, 26 yaş altı yani Z kuşağına ait olduğu biliniyor. Etsy kullanıcılarının çoğu ise, milenyum çağını temsil ediyor. Etsy, kullanıcılarının ortalama yaşının 39 olduğunu ifade ediyor.

Etsy CEO’su Josh Silverman, ikinci el pazarının büyük bir pazar olduğunu; gelecekte daha da büyümek için bu pazarda konumlandıklarını ifade etti. Silvermann, Z kuşağının ikinci el pazarında en heyecan verici topluluk olduğuna dikkat çekerek, şu sözleri kaydetti: “Depop ile aynı misyonu ve değerleri paylaşıyoruz. İkimiz de yaratıcı girişimcileri destekliyoruz, insanların ticaret yapmasını sağlıyoruz.”

Etsy’nin halka arza açılmasından sonraki en büyük anlaşma

Londra merkezli Depop, 2011 yılında kuruldu. Depop’un geçen yılki gelirleri, 2019’a göre iki kat artarak, 70 milyon dolara ulaştı. Şirketin yaklaşık 4 milyon alıcısı ve 2 milyon satıcısı bulunuyor. Depop, 2020 yılında 650 milyon dolar değerinde ürün sattı.

Depop, Etsy’nin uluslararası pazardaki uzmanlığından; Etsy ise, Depop’un mobil uzmanlığı ve sosyal medya bilgisinden yararlanmayı hedefliyor. Depop CEO’su Maria Raga, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Şirket olarak yaşadığımız sıkıntıları daha önce Etsy de yaşadı. Etsy, arama ve keşif konusunda büyük gelişmeler kaydetti. Bunlar, Etsy’den öğreneceğimiz şeylerden sadece bazıları… Topluluğumuz, yeni trendler oluşturan, eski şeylerden yeni moda sistemi yaratan insanlardan oluşuyor. İnsanlar, Depop’a kıyafetler için geliyor; ama buradaki kültür için kalıyorlar.”

E-ticaret devi, anlaşma için yaklaşık 1,6 milyar dolar ödeyecek. Şirket, anlaşmayı 2021 yılına kadar tamamlamayı planlıyor. Yapılan anlaşmaya göre, Depop genel merkezi Londra’da kalmaya devam edecek. Şirketin Depop ile yaptığı bu anlaşma, 2015 yılında halka arza açılmasından sonra yaptığı en büyük anlaşma olarak kayıtlara geçti.

Etsy ve Depop nasıl bir performans çizdi?

Mevcut ofislerini ve yönetim ekibini elinde tutacak olan Depop, anlaşmadan önce yaklaşık 100 milyon dolar yatırım toplamıştı. İngiltere şirket sicil kurumuna bildirilen yıllık rapora göre, Depop’un 2019 yılında gelirleri yüzde 55 artarak, 21,4 milyon sterline ulaştı. Ticari bilanço zararı ise üç kat artarak, 15,5 milyon sterline yükseldi. Etsy’nin hisseleri ise, geçtiğimiz ay yüzde 10’dan fazla düştü. Analistler, bunun e-ticaret büyümesinde olası bir yavaşlamaya yol açabileceğini ifade ediyor.

“Profesyonel Etsy Satış Danışmanlığı ve Yönetimi” Programı İçin Tıklayın!


Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler