eBay, 2020’de 11 milyon yeni müşteri kazandı

eBay’ın, küresel brüt ürün hacmi 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında arttı. Platforma 2020 yılında eklenen 14,5 milyar dolarlık ürün hacmi, eBay’in önceki 7 yıldaki toplam ürün hacminden daha fazla.
13 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
13 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
eBay, 11 milyon yeni müşteri ile birlikte 2020 yılını toplam 185 milyon aktif müşteri ile kapattı.

eBay, 2020 yılında 11 milyon yeni müşteri kazandı. Bu rakam, 2013 yılından beri e-ticaret pazarı için en büyük rakam olarak kayıtlara geçti. eBay’ın ABD pazarında satılan malların brüt değeri bir önceki yıla kıyasla 30,74 milyardan 37,53 milyar dolara çıktı. Pandemi sebebiyle fiziksel mağazalardan uzaklaşan müşteriler online alışverişe yöneldi. Bu, eBay’ın büyümesine çok yardımcı oldu. 2019 yılında ABD’de toplam brüt ürün hacmi yüzde 18,1 oranında düştü.

ABD ve uluslararası pazarları da içeren küresel brüt ürün hacmi,  2020 yılında yüzde 16,9 oranında artarak 100 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl eklenen 14,5 milyar dolarlık yükseliş, pazarın önceki yedi yıldaki toplam brüt hacminden daha fazlaydı.

185 milyon aktif müşterisi var

eBay, 11 milyon yeni müşteri ile birlikte 2020 yılını toplam 185 milyon aktif müşteri ile kapattı. Aktif müşterilerdeki en fazla büyüme, Covid-19 ile ilgili kısıtlamaların en yüksek olduğu ikinci çeyrekte gerçekleşti. Bu rakam, 182 milyon dolar oldu. Yine de eBay, mağazalar yeniden açıldığı zaman bile yılın ikinci yarısında 3 milyon yeni müşteri kazandı. Uzmanlar, eBay’in yükselişinin salgın sonrasında da devam edeceği konusunda hemfikir.

eBay CEO’su Jaime Iaonnone, satın alma davranışının Covid-19 öncesi yeni alıcı davranışına benzer olduğunu belirtti. Bu, eBay yöneticilerinin ve yeni tüketicilerin eBay’de kalıcı alıcılar olacağına inandıkları anlamına geliyor. Wedbush Securities analisti Ygal Arounian ise, “eBay, Covid’de elde ettiği kazanımları sürdürüyor. Bu eğilimlerin 2021 yılında eBay’i destekleyecek olan tüketici davranışına giderek daha fazla popülerleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Şirket, rakiplerinden farklılaşmaya çalışıyor

eBay’in dördüncü çeyrekte küresel brüt ürün hacmi 26,56 milyar dolara çıktı. ABD satışları yüzde 25,1 artarak 7,69 milyar dolardan 9,62 milyar dolara yükseldi. eBay’in büyümesi, her kesim tarafından takdir görüyor. Ancak yine de bazı büyük e-ticaret rakiplerinin ve genel e-ticaret pazarının gerisinde. Analistlerin tahminlerine göre, ABD online satışları 2020 yılında yüzde 44 arttı. Bu, eBay’in ABD’deki büyüme hızının neredeyse iki katı. Ek olarak, Walmart’ın eBay’den çok daha küçük olmasına rağmen e-ticaret satışlarını yüzde 80 kadar büyüteceği tahmin ediliyor.

eBay, kendini, Amazon ve diğer büyük ticari rakiplerinden farklılaştırmaya çalışıyor. Şirket, ayakkabılar ve lüks saatler gibi daha önce başarı sağladığı ürünlere odaklanmaya başladı. Geçtiğimiz sonbaharda eBay, ürünlerde yaşanan dolandırıcılık ve diğer sahtekarlık uygulamalarını önlemek için bir kimlik doğrulama programı başlattı. Pazar ayrıca, 4,7 milyar görüntülemeye sahip spor ayakkabılar için TikTok’ta yeni pazarlama kampanyaları başlattı.

Girişimlerin bir sonucu olarak lüks saatlerin satışı yükseldi. Spor ayakkabı kategorisi, 2020 yılının aynı çeyreğine kıyasla dördüncü çeyrekte üç haneli büyüme gösterdi. 2020’den önce spor ayakkabıların düşüşte olduğu söyleniyordu. Daha da önemlisi; 100 doların üzerinde bir çift spor ayakkabı satın alan ortalama bir müşteri, eBay’de toplam 2 bin 500 dolar harcıyor. Bu harcamanın yüzde 80’i spor ayakkabı dışındaki kategorilere ait.

Iaonnone, bu konuda, “Hacimlerin bir miktar artışı salgının etkilerinden kaynaklanıyor. Buna rağmen, önemli büyüme faktörleri arasında kimlik doğrulama, indirimler ve pazarlama değişikliklerini de var.” ifadelerini kullandı. Bu yeni model, eBay’e doğrudan rakip olan niş pazarların büyümesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Digital Commerce 360 platformunun “ilk 100 online pazar” sıralamasında, 47 niş pazarı var. Bu 47 niş pazarı, giyim ve ev malzemeleri gibi ürünler satıyor. Niş pazarların 2019’da brüt ürün hacmi % 23.6 artarak 38.76 milyar dolara yükseldi. Tüketiciler de niş pazarlarda alışveriş yapıyor. 2020 yılının mayıs ayında yapılan ve bin ABD’li müşterinin katıldığı bir ankette, geçen yıl benzersiz bir kategoriye odaklanan ve özel bir pazardan yapılan e-ticaret alışverişlerinin yüzde 29 olduğu belirtildi.

eBay’ın mobil büyümesi

Şirket, küresel brüt hacminin neredeyse yarısının eBay’in mobil uygulamasında işlem gördüğünü söylüyor. Uygulamanın 2020 yılında 50 milyon indirilmesi var. Uygulama üzerinden satın alma işlemleri her geçen gün büyümeye devam ediyor. Buna ek olarak, mağaza sayfalarına sahip eBay satıcıları, mobil uygulamadaki vitrin ziyaretlerini ortalama yüzde 20 artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü