Paylaş

E-ticarette yapay zekanın 7 büyük faydası

Yapay Zeka
Yapay zeka, e-ticaret süreçlerinde şirketlere müşteri bulma, sohbet botları kullanarak iletişim kurma, satışları kolaylaştırmaya kadar pek çok imkan verirken, girişimciler için önemli faydalar da sağlıyor.
Takip Et

E-ticaret işletmeleri için yapay zekanın (AI) faydası yadsınamaz, çünkü şirketlerin müşteri bulmasına, onlarla sohbet botları kullanarak iletişim kurmasına, satışları kolaylaştırmasına, müşterilere yönelik çevrimiçi anketleri sınıflandırmasına ve daha birçok iyi şey yapmasına yardımcı olur.

Yapay zeka iş verimliliğini ve karlılığını artırıyor

Yapay zeka teknolojisi verilerin işlenmesinden yapay zeka destekli dil seçenekleri sunmaya kadar çeşitli şekillerde kullanılıyor. AI aynı zamanda girişimcilerin karar verme ve öğrenme yeteneği ile entegre bir ürün geliştirmelerine, iş verimliliğini ve karlılığını artırmalarına yardımcı olan bir teknolojidir.

Üç ana alan veri işleme, doğal dil işleme ve makine öğrenimidir. Yapay zeka uygulama süreci, veri toplama ile başlar, ardından insan ve bilgisayar davranışlarını anlamak ve en iyi fiyatı garanti ederek iş sorunlarını çözmek için algoritmalar geliştirmek.

İşte 7 maddede yapay zekanın e-ticarete faydaları:

1. Sanal asistanlar ve sesli ticaret

Sanal e-ticaret botları, makine öğrenimi ile onaylanmıştır ve kullanıcıyı anlayabilir ve buna göre gerekli desteği sağlayabilir. Apple’ın Siri’sine, Amazon’un Alexa’sına ve Google Assistant’a aşinayız ve sanal asistanların e-ticaret sürecinde kullanımı hakkında böylece fikir sahibiyiz.

E-ticaret işletmeleri, 7/24 uyanık oldukları ve basit müşteri isteklerini sorunsuz bir şekilde karşılayabildikleri için bu sanal asistanları tercih ederler. Sanal asistanlar, ürün araştırmasından araştırma yönetimine kadar birçok şey yapabilir. Müşteriler için sanal asistanlar, bilgiye hızlı ve kolay erişim sağlar.

Ses tanıma teknolojisinin geçmişi de 1960’lara kadar uzanır ancak son yıllarda ses endüstrisinde bir artış olmuştur. Ses ticareti, kullanıcıların seslerini kullanarak ve yapay zeka desteği ile tanıyarak satın alma veya sorgulama yapmalarını sağlayan bir teknolojidir. Kullanıcılar basitliği ve hızı nedeniyle ses ticaretini severler; doğru kelimeleri yazarak zaman kaybetmek zorunda kalmazlar.

2. Daha fazla hedefli pazarlama ve reklamcılık

E-ticarette müşterileriniz ile ilişkilerinizi sürdürme ve yeniden pazarlama gibi faaliyetleri gerçekleştirmek marka için önemlidir. İlgi çekici bir mesajla kalabalığın arasından sıyrılabilir ve markanızı müşterilerinize ya da müşteri adaylarınıza hatırlatabilirsiniz.

Yapay zeka ve makine öğrenimindeki gelişmeler, içeriği kullanıcıya göre sınıflandırmak için karmaşık yöntemlerin kullanılmasını mümkün kılmıştır. Satışlar ve diğer müşteri etkileşimleriyle ilgili büyük verileri analiz ederek müşterilerinizin ihtiyaçlarından yararlanabilir ve onlara en çok uyan mesajı verebilirsiniz.

3. Güçlü arama deneyimleri

Müşterilerin e-ticaret mağazalarını terk etmelerinin ana nedenlerinden biri, gerekli ürünleri bulamamalarıdır. Bir çevrimiçi işletme genellikle geniş bir ürün listesine sahiptir ve kullanıcının neye ihtiyacı olduğunu görmesi zordur. Bu nedenle, sağlam ve doğru bir araştırma oluşturmak zorunludur. Yapay zeka, bir ihtiyacı karşılamaya yardımcı olabilecek bir teknolojidir. Bu, bir satış temsilcisi gibi çalışan ve müşterilere doğru ürünleri getiren bir arama motoru oluşturmanıza yardımcı olabilir.

4. Otomasyon

Çevrimiçi mağazalar çok çeşitli biçimlerde ve 7/24 aktiftir. Bu genellikle bir makine gerektirir. Satış görevlileri müşteri desteğini otomatikleştirerek zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf edebilir. E-ticaret işletme sahipleri için otomasyon söz konusu olduğunda yapay zeka faydalı olabilir.

Otomasyonla, bir e-ticaret işletmesi tüm görevleri yönetebilir ve tamamlayabilir ve harici ve dahili operasyonları düzenleyebilir. Yapay zekanın yardımıyla e-ticaret işletmeleri, yeni ürünleri birden fazla kanalda tanıtmaktan satışları paylaşmaya, yüksek trafiği belirlemeye, sadık müşterilere indirim yapmaya ve daha karmaşık sorulara daha iyi odaklanmaya kadar her şeyi otomatikleştirebilir.

5.İçeriğe dayalı arama ve yapay zeka önerileri motoru

Bağlamsal arama, doğru ve kesin sonuçlar için web ve mobil cihazlarda çalışan güçlü bir yapay zeka özelliğidir. Hedeflenen arama, haftanın günü, sezon, konu sırası vb. gibi harici bilgileri aramak için bir yapay zeka motoru kullanır ve analizin doğruluğunu artırır.

Bağlamsal ayrıca ilgili arama önerileri önerebilir ve yeni oluşturulan arama bilgilerini doldurabilir.

Satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. Benzer şekilde, yapay zeka tavsiye motoru, birçok yönden, reklam aramasının bir uzantısıdır ve geçmiş, önceki araştırmaları içerebilen çerez verileri, satın alma geçmişi ve diğer şeyler dahil olmak üzere harici bilgileri kullanır ve çoğu kişi için uygun ürünler için belirli önerilerde bulunur.

6. Kişiselleştirme oyunu değiştirici olabilir

E-ticaret kişiselleştirmesi, alışveriş deneyimini her müşterinin ihtiyaçlarına, endişelerine, zevklerine ve ilgi alanlarına uyacak şekilde özelleştirir. Diğer bir deyişle, dinamik alışveriş yapanlara (ürünler, markalar veya reklamlar) satışlarına, tıklamalarına, arama davranışlarına vb. dayalı olarak çevrimiçi alışverişleri sınıflandırma uygulaması.

Kişiselleştirme, müşteri çekmek, tekrar satın almaları artırmak ve dönüşüm oranınızı artırmak için mükemmel bir araçtır. Son iki yılda COVID-19 nedeniyle daha fazla insan çevrimiçi alışverişe geçtiğinden, olağanüstü bir deneyim yaratmak her zamankinden daha da kritik. Sınırlı maliyete rağmen, kişiselleştirme, yapay zeka iş teknolojisinin önemli bir parçası haline gelmeden önce bile, uzun süredir e-ticaret endüstrisinin bir parçası olmuştur.

AI odaklı modellerden önce etkileşim, toplu e-postalara müşteri adları eklemek veya bunları yalnızca eski segment müşterileri için kullanmak anlamına geliyordu. Ancak, zaman değişti ve eldeki teknoloji kesinlikle çok şey başarabilir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisindeki artan gelişmelerle birlikte, hızlı tempolu e-ticaret dünyası bir süredir derin ve yeni bilgi seviyelerine giriyor. Bilgisayarlar, analiz ve simülasyonlar gerçekleştirerek büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleyebilir.

7. Öngörü ile pazarlama

Müşterilerinizin ne satın alacağına ve ne zaman satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dair daha iyi bir fikir istiyorsanız, bunu yapmak için yapay zekanın bir parçası olan makine öğrenimini kullanabilirsiniz.

Tahmine dayalı, öngörü ile pazarlama, e-ticaret web sitenizi müşterilerinizin görmek istediklerini gösterecek ve hatta satmak için ürünler satın alacak şekilde optimize edecektir. Bu hesaplamalar sağladığınız bilgilere dayanmaktadır; web sitenizden, sosyal medyanızdan, e-postanızdan ve müşterilerinizle etkileşime geçmenin diğer yollarından ne kadar çok bilgi toplarsanız o kadar satışa dönüştürme potansiyeli artmaktadır.

Bir e-ticaret sitesinin başarısının büyük ölçüde müşteri memnuniyetine bağlı olduğu bilinen bir gerçek. Şimdi e-ticaret işletmelerinin rekabet avantajı elde etmek için yapay zeka teknolojilerinden iyi bir şekilde faydalanma zamanı. E-ticaret web sitenizde en iyi satışları sağlamak için yapay zeka ve makine öğreniminin çeşitli avantajlarını keşfedin. Bu, bir iş planı oluşturmak ve satışlarınızı artırmanın bir yolu olabilir.

 

 

Paylaş
Mukaddes Oduncular
Mukaddes Oduncular
İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara