Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

E-ticarette vergilendirme süreçleri nelerdir?

Dijital alt yapıya dayanan online ticaretin hacmi her geçen gün büyürken, bu alanda faaliyete yeni başlayacak olan girişimciler en çok resmi işlemleri ve vergi prosedürlerini merak ediyor.
E-ticarette vergilendirme

Dijital alt yapıya dayanan online ticaretin hacmi her geçen gün büyürken, bu alanda faaliyete yeni başlayacak olan girişimciler en çok resmi işlemleri ve e-ticarette vergilendirme prosedürlerini merak ediyor. WorqCompany Vergi Danışmanı Kurtuluş Nacar, e-ticarette vergilendirme ile ilgili en çok sorulan 10 soruyu cevapladı.

E-ticarette vergilendirme hakkında bilinmesi gerekenler

1. Vergi levhası zorunlu mu?

E-ticaret; mal veya hizmet satışlarının, gerek yurt içine gerekse yurt dışına internet üzerinden yapılmasıdır. Ticaret yapmak, belirli muafiyetler dışında vergiye tabidir. Dolayısıyla vergi levhası edinmek zorunludur. Vergi levhası alabilmek için ise gelir veya kurumlar vergisi mükellefi şirketlerden birinin kurulması gerekmektedir. Bu şirket kuruluşunun ardından vergi levhanız oluşacak ve verginizi ödemeye başlayabileceksiniz.

2. Şirket adresinin vergiye etkisi var mı?

Şirket adresi olarak üç seçeneğiniz mevcut: Fiziki bir ofis kiralamak, evinizi ofis olarak göstermek ve sanal ofis uygulamasından faydalanmak. Bu üç adres ihtimali de yasaldır. Vergisel olarak aralarındaki fark sanal ofis uygulamasında stopaj vergisi doğmamasıdır. Eğer evinizi ofis olarak göstermek isterseniz ödediğiniz kira üzerinden yüzde 20 oranında stopaj vergisini devlete ödemeniz gerekmektedir.

3. Hangi fatura türü kullanılmalı?

Fatura türlerinde yasal sınırlar mevcuttur, örneğin e-fatura, yıllık cirosu 5 milyon TL’yi geçen işletmeler için zorunludur. Ayrıca internet üzerinden pazaryeri aracılığı yapanlarda da (Trendyol, Hepsiburada gibi) e-fatura zorunluluğu vardır. Bu zorunluluklar kapsamında değilseniz, isteğe bağlı olarak kağıt fatura, e-arşiv fatura ya da e-fatura kullanabilirsiniz.

E-ticarette vergilendirme nasıl yapılır?

4. E-ticarette hangi vergiler ödenir?

E-ticaret şirketleri aşağıda sıraladığımız e-ticarette vergilendirme ilgili dönemlerde beyan etmek ve ödemekle yükümlüdürler;

Damga vergisi (damga vergisi beyannamesi ile)

Stopaj vergisi (muhtasar beyanname ile)

Katma Değer Vergisi (KDV beyannamesi ile)

Geçici Vergi (geçici vergi beyannamesi ile)

Gelir/Kurumlar Vergisi (gelir/kurumlar vergisi beyannamesi)

5. E-ticaret için kurulacak şirkete göre vergiler değişir mi?

Bu sorunun cevabı kazanç vergileri anlamında evet’tir. Diğer vergiler anlamında bir değişiklik olmamakla birlikte (ufak tefek tutar farkları olabilmekte) eğer şahıs işletmesi kurarsanız Gelir Vergisi Mükellefi olursunuz. Ancak Limited veya Anonim Şirket kurarsanız Kurumlar Vergisi mükellefiyetiniz başlar.

E-İHRACATTA VERGİLENDİRME İÇİN TIKLAYIN!

6. Vergilerin ödeme zamanları nedir?

Vergilerin beyan ve ödeme zamanlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Damga vergisi                    

Sürekli mükellefiyetlerde ertesi ayın 26’sına kadar beyan edilerek aynı tarihe kadar ödenir. Diğer mükelleflerde ise damga vergisine konu olan işlem tarihinden itibaren 15 gün içerisinde beyan edilerek ödenmesi gerekir.

  • Stopaj vergisi

Muhtasar Beyanname, beyannameyi veren mükellefin çalıştırdığı işçi sayısına göre aylık ya da 3 aylık  (10 yada daha az işçisi olanlar) olarak düzenlenir. Her iki durumda da ilgili dönemin ertesi ayının 26’sına kadar beyannamesi verilerek ödemesi gerçekleştirilir.

  • Katma Değer Vergisi

Normal KDV aylık olarak izleyen ayın 26. günü akşamına kadar beyan verilir ve aynı tarihin akşamına kadar ödenir. İthalatta ise gümrük vergisi ile beraber ödenir.

  • Geçici Vergi

Geçici vergi üçer aylık dönemler halinde hesaplanır ve bu üç aylık dönemi izleyen ikinci ayın 17’sine kadar beyan edilerek ödenir.

  • Gelir/Kurumlar Vergisi (gelir/kurumlar vergisi beyannamesi)

Gelir Vergisi, izleyen yılın mart ayının başıyla son günü arasında beyannamesi verilir. Birinci taksit mart ayı sonuna kadar, ikinci taksit ise temmuz ayı sonuna kadar ödenir. Kurumlar vergisi beyannamesi ertesi yılın nisan ayı başı ile sonu arasında verilir. Aynı süre içerisinde ödenir.

7. Hiç satış yapılmasa da vergi ödenir mi?

Tüm ticaret türlerinde olduğu gibi eğer vergi mükellefiyetiniz varsa iş yapmasanız da ödemeniz gereken bir vergi türü vardır; Damga Vergisi. Hemen hemen her vergi beyannamesinin kendine özgü tutarlarda Damga Vergisi vardır. Bir örnek vermek gerekirse KDV beyannamesinin Damga Vergisi tutarı 2021 yılı için her ay 64,15 TL’dir.

E-ticarette vergilendirme ödemeleri

8. E-ticaret vergileri nasıl ödenir?

E-ticaret dolayısıyla doğan e-ticarette vergilendirme borçlarınızı dilerseniz Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi devlet bankaları üzerinden banka şubesine giderek nakit olarak veya hesabınızdan ödeyebilirsiniz. Bir diğer vergi ödeme şekli ise, www.gib.gov.tr üzerinden hemen hemen bütün bankaların kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.

9. Kendi beyanımızı kendimiz verebilir miyiz?

Mevzuata göre şirketlerin vergi beyannamelerinin yetkili bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir tarafından düzenlenmesi ve vergi dairesine verilmesi zorunludur. Dolayısıyla şirket kuruluşunun hemen ardından bir mali müşavirle sözleşme yapmanız gerekmektedir. Vergisel anlamda fatura giriş çıkışlarınız ilgili müşavir tarafından takip edilecek işlenecek ve ilgili tarihlerde devlete sunulacaktır.

10. Vergiyi zamanında ödemezsek ne olur?

Vergi Usul Kanunda; ”Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

Bu tanımdan anlamamız gereken ise; herhangi bir şekilde devlete ödemeniz gereken vergiyi ödemezseniz ya da eksik öderseniz işlediğiniz suç vergi ziyaıdır. Ve cezası bir kat fazladan vergi ödemektir. Kısaca bahsetmek gerekirse; ödemeniz gereken vergi tutarı 1.000TL iken ödemezseniz 1.000TL verginin üzerine 1.000TL’de vergi ziyaı cezası ödersiniz. Ya da bu 1.000TL’nin 700’ünü ödeyip 300’ünü ödemezseniz 300TL vergi ziyaı cezası ödemeniz gerekir.

Kurtuluş Nacar kimdir?

E-ticarette vergilendirme uzmanı Kurtuluş Nacar, e-ticarette vergilendirme hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Nacar, WorqCompany’nin web sitesi üzerinden alınan randevularla kişiye özel 15 dakikalık ücretsiz görüşmeler yaparak gelir vergisi/kurumlar vergisi, KDV, stopaj vergisi gibi konularla ilgili soruları yanıtlıyor.

E-İHRACATTA VERGİLENDİRME NASIL YAPILIR?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!