E-ticarette satışları artıracak 5 öneri

E-ticaret ekosistemi içerisinde yer alan girişimlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Artan girişim sayısı ile beraber ortaya çıkan yoğun rekabet ortamı markaların e-ticaret satışlarını artırabilmek için çeşitli stratejiler geliştirmesini zorunluluk haline getirdi.
e-ticaret

E-ticaret ekosistemi büyüme ivmesini sürdürüyor. ETBİS tarafından yayınlanan 2021 yılı verilerine göre, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı 484 bini aşmış durumda. Bu işletmelerin 26 bin 442 adedi, ETBİS’e kayıtlı hizmet sağlayıcı olarak faaliyet gösterirken, 472 bin 604’ü faaliyetlerini pazaryerlerinde sürdürüyor. İşletme sayısında yaşanan artış sonucunda yoğun bir rekabet ortamı oluşurken, e-ticaret satışlarını artırmak isteyen markaların bu dönemde farklı stratejiler geliştirmesi gerekiyor.

Yoğun rekabet, markaların e-ticaret satışlarını artırmak için yürüttüğü stratejilerde değişiklik yaratıyor

ETBİS’in yayınladığı 2021 yılı verilerinde yer alan rakamlara göre, 2021 yılında gerçekleştirilen e-ticaret harcamalarında kişi başına düşen e-ticaret harcaması bir önceki yıla göre yüzde 69 artış göstererek 4 bin 749 TL’ye yükseldi. Yayınlanan verilere göre, 2021 yılında online ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı da 484 bini aştı. Bu işletmelerin 26 bin 442 adedi, ETBİS’e kayıtlı hizmet sağlayıcı olarak faaliyet gösterirken, 472 bin 604’ü faaliyetlerini pazaryerlerinde sürdürüyor.

Girişim sayısında yaşanan bu artış sonucunda ortaya çıkan yoğun rekabet ortamı, markaların online satışlarını artırmak için yürüttüğü stratejilerde de değişiklik yaşanmasına yol açıyor. Bu noktada markaların dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunuyor;

İhtiyaçlarınızı belirleyin

E-ticaret markalarının dijitalleşme durumunu analiz etmesi, fırsatları ve zayıflıkları belirleyerek, hızlı ve güvenli bir dijital dönüşüme sahip olmalarına yardımcı olabilir. İhtiyaçların belirlenmesi, satışları artırma noktasında en önemli unsurlardan biri olmasıyla birlikte, beraberinde çeşitli maliyetlerde getirebilir.

Ürünlerinizi daha fazla tüketici ile buluşturun

Online satışları artırmak, satılan ürün veya sunulan hizmetlerin daha fazla kişiye ulaştırılmasından geçiyor. Ürünlerin daha fazla kitleye ulaştırılabilmesi ise; Markaya uygun pazaryerlerinden yapılacak satışalar, pazarlama stratejisi ve müşteri deneyiminin artırılması ile mümkün hale gelebilir.

Sosyal satış stratejileri geliştirin

Sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirilen satışlar son dönemde oldukça popüler hale geldi. Yeni müşterilere ulaşmak için en iyi yollardan biri olan sosyal medyayı, satış stratejinizi geliştirirken ilk sıralara yazmanız gerekiyor.  

Tüketicilere tamamlayıcı ürünler sunun

E-ticaret platformunuz üzerinden satış yaptıktan sonra, ilgili ürünleri sunmak, web sitesine daha fazla trafik getirebilir ve müşterinin geri dönüşünü sağlayabilir. Böylece tüketici ilk alışverişini yaptıktan sonra sepete ekleyebileceği başka bir ürünü hatırlayabilir, bu noktada ilgili ürünleri bilmesi önemli.

Müşteri hizmetlerini iyileştirin

Yapılan son araştırmalara göre,  başarılı bir e-ticaret işletmesini büyütmenize ve işletmenizin itibarını artırmanıza yardımcı olacak en hassas noktalardan biri de müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi. 

Tüketicilere sağlanan hizmetin kalitesi, siteniz üzerinden gerçekleştirilecek alışverişlerin sayısındaki en önemli noktalardan biri. Tüketicilerin büyük çoğunluğu, memnun kaldığı bir platformu yakın çevresine tavsiye eder. İyi bir müşteri hizmeti sunabilirseniz, satışlarınızı artırabilir ve daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizden gelen sorulara çok hızlı bir biçimde yanıt vermelisiniz. Müşterilerinizin; chatbot, canlı sohbet, e-posta ve telefon numarası aracılığıyla sizinle iletişim kurabilmesini sağlamak sunduğunuz hizmeti büyük ölçüde sağlıklı bir hale getirecektir. İyi bir müşteri hizmeti sunulmasını sağlayan en önemli noktalardan biri de hızlı hizmet sağlamaktan geçiyor. Müşterilerinizin sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilirseniz, işletmenize sadık kalma oranı yükselecektir.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara