E-ticarette iadeler azalacak

e-ticaret
İade oranları, e-ticaret firmalarını en çok zorlayan noktalardan biri. E-ticaret iadelerinin sayısı son yıllarda önemli bir artışa sahne olurken, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmî Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iade oranlarında ciddi düşüşler yaratması bekleniyor.

İçindekiler

e-ticaret

Ecrou Group Uluslararası E-Ticaret Takım Lideri Ahmet Enes Polat, konu hakkında Worldef.net’e önemli değerlendirmelerde bulundu. İade oranlarının son yıllarda önemli bir artış yaşadığını ifade eden Polat, iadeler noktasında alınan kararla fiziksel mağazacılık tarafında bir hareketlilik yaşanabileceğini söyledi.

“Çok iyi bir lojistik altyapısına sahibiz”

Son yıllarda artan iade oranlarının markalar açısından ciddi sıkıntılara yol açtığına işaret eden Ahmet Enes Polat, “E-Ticaret satışlarında gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında iade süreçlerini çok başarılı şekilde yönetecek bir lojistik altyapısına sahibiz. Son yıllarda giderek artan iade oranları her ne kadar operasyonel anlamda yönetilebilir görünse de markalar için ciddi bir maliyet kalemi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Alınan kararın toplam ciroda önemli etkiler yaratabileceğine dikkat çeken Polat, “Tüketicilerden iadeler için ücret alıyor olmak, e-ticaret satışlarında operasyonel karlılık oranlarını pozitif yönde etkileyecek olsa da toplam ciroda düşüş gösterecektir. Tüketicinin konfor alanını daraltan yeni düzenleme ile fiziksel mağazacılık satışlarında bir artış gözlemleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“En kritik nokta e-ticaret satışlarındaki iadeleri azaltmak”

Asıl dikkat edilmesi gereken en kritik noktanın e-ticaret satışlarındaki iade oranlarını azaltmak olduğunu vurgulayan Polat, “Tüketici bir tekstil ürününün kumaşına, kalıbına ve rengine inanmadığı için birden fazla renk, beden sipariş verip, teslim aldığı ürünler içerisinden ihtiyacını tedarik ettikten sonra kalanını iade ediyorsa markaların oturup ürünü nasıl daha iyi anlatabiliriz diye düşünmesi gerekir” diye konuştu.

İadeleri azaltmak adına çeşitli stratejiler geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Polat, “Ürün adı, açıklaması, kumaş detayı, ölçü tablosu, dekupe ve lifestyle fotoğraf çekimlerinin yanında ürün videoları gibi seçeneklerle daha fazla detayı satın alma sürecine destek olarak tüketiciye sunmakta fayda var. Doğru ürünü satın aldığına inanan tüketici iade edeceğine inandığı ürünleri satın almaktan kaçınacaktır” sözlerini kaydetti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

2 Yorum. Yeni Yorum

 • alex de souza
  22 Eylül 2022 2:09 pm

  bugün yine başıma gelen bir satış müşteri ürünü alıyor paketliyoruz ve ürün ambalajı orjinal paketin üzertine bir paket daha yapıyoruz müşteri 2 gün sonra iade ediyor beğenmedim diyor bahanede bu ama paket açılmamış gönderdiğimiz gibi , iade işlemlerinde karo müşteriye ait olunca göreceğiz bu müşterileri

  Cevapla
 • Yasin Yavuzyılmaz
  23 Eylül 2022 5:01 pm

  Tüketiciler ürünün rengine inanıp inanmadıkları için birden fazla renk sipariş etmiyorlar, kendilerine hangisinin yakışacağını bilmedikleri için alternatif renkleri alıp iade ediyorlar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara