Paylaş

E-ticarette 2023 yılında bizi neler bekliyor? (2)

e-ticaret
E-ticarette, girilen yeni normal dönemin etkileri 2022 yılında kendini hissettirdi. Fiziksel alışveriş deneyiminden uzak kalan tüketicilerin kısıtlamaların kalkması ile beraber fiziksel tarafa olan yönelimlerinde bir artış gözleniyor.
Takip Et

2022 yılı e-ticaret için nasıl geçti? Markalar yeni normal dönemde nasıl stratejiler geliştirdi? 2023 yılında e-ticaret ve e-ihracatta beklentiler neler? Sektörün lider isimleri, tüm bu soruları WORLDEF E-Ticaret için yanıtladı.

ShopiVerse CEO’su Orxan İsayev, Türkiye genelinde e-ihracat farkındalığının oluşması ve üreticilerin yurt dışı pazarlara açılımında WORLDEF’in 6 yıldan fazladır düzenlediği uluslararası e-ihracat etkinliklerinin katkısının çok büyük olduğunu ifade ederken, KARİD Başkanı Fatih Önyol, kargo sektörünün pandemi döneminde e-ticarette ortaya çıkan yoğun talebi hızlıca karşıladığını ve sadece bir iki yıl içerisinde 10 milyar TL’den fazla yatırımla kapasitesini iki katına çıkardığını söyledi.

Orxan İsayev: E-ihracat konusunun önemi artıyor

e-ticaret
ShopiVerse CEO’su Orxan İsayev

İletişim araçlarının sağladığı kolaylıklar sayesinde dünya genelinde hız çağının yaşandığını vurgulayan ShopiVerse CEO’su Orxan İsayev, “Birçok kültür, tüketici alışkanlıkları ve beklentiler arasında ciddi yakınsamalar görülüyor. Bu da beraberinde e-ihracat konusunun önemini artırıyor. Türkiye genelinde e-ihracat farkındalığının oluşması ve üreticilerimizin yurt dışı pazarlara açılımında WORLDEF’in 6 yıldan fazladır düzenlediği uluslararası e-ihracat etkinliklerinin katkısı çok büyük. Türkiye olarak dünya e-ticaret pazarında kendi yerimizi almamız bir tercih değil, zorunluluk!” diye konuştu.

E-ticaret, e-ihracat, ihracat-e vb. birçok kavramın hayatımıza girdiğine işaret eden İsayev, “Esasında bu kavramlar bütünün bir parçası olmakla beraber, sınırötesi e-ticaret yolculuğunun da deneyimlenerek geliştirilmesi gerekiyor. E-İhracat, sipariş aldıkça Türkiye’den tekil paket bazında ürün gönderim modeli olarak tanımlanabilir. İhracat-e sürecinde ise artık hedef pazarlarda lokalleşme, lokalde depolama, operasyon gibi konular devreye giriyor” dedi.

İhracat-e’nin beraberinde daha hızlı teslimat, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, iade süreçlerinin kolay yönetimi, müşteri memnuniyetinin artırılması gibi avantajlar sağladığının altını çizen İsayev, “Dolayısıyla sadece yurtiçi e-ticaretle başladığımız süreci, e-ihracat ile daha karlı hale getiriyoruz. E-İhracat sürecinde edindiğimiz deneyimler sayesinde, hangi pazarda hangi ürün, hangi fiyattan, hangi iletişim şekliyle daha iyi satılırı öğrendikten sonra ihracat-e süreci ile kar maksimizasyonu yapılabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“İhracat-e kolay bir süreç değil”

İhracat-e sürecinin kolay bir süreç olmadığının altını çizen İsayev, “Doğru ürünü, doğru pazara, doğru şekilde sunmak ve rekabetin yüksek olduğu pazarlarda kısa sürede başarı sağlamak için de birçok faktörü dikkate almamız gerekir. ShopiVerse gibi çözümler bu sürecin kolaylaştırılmasında önem kazanıyor. Çözüm kapsamında ürününüz doğrultusunda araştırma yapılıyor, doğru pazar ve pazaryeri belirleniyor” sözlerini kaydetti.

Yurt dışı şirket kurulumu, marka tescili, yurt dışı pazaryeri mağaza hesaplarının açılması, ürün listelemelerinin yapılması, ödeme, lojistik, depolama altyapısının oluşturulması, web sitesi, ERP, kargo entegrasyonu gibi birçok konuda çözüm sağladıklarını belirten İsayev şöyle devam etti:

“İşin en güzeli de e-ihracat ve ihracat-e sürecinin tamamını tek panelden yönetebileceğiniz yazılım paneli sunuyoruz. Üreticilerimiz, markalarımız, tedarikçilerimiz 2022 yılına kadar e-iharacat konusuna “acaba girmeli miyiz” olarak yaklaşım sergiliyorken, 2023 yılında ise “kesin olmalıyız” yaklaşımı ile devam edecekler. Dolayısıyla pazarı, tüketiciyi iyi dinleyen, ölçümleyen ve bu doğrultuda hızlı aksiyon alan firmalarımız başarılı olacak.”

Fatih Önyol: Devletimizin aldığı önlemler, sektöre karşı bir güven oluşturdu

e-ticaret
KARİD Başkanı Fatih Önyol

KARİD Başkanı Fatih Önyol, geçtiğimiz yıllarda markaların e-ticaret teknolojilerine uyumu ve müşteri nezdindeki güvenilirliğinin artması ile doğru orantılı bir şekilde yükselen e-ticaretin, 2019 yılında büyük bir ivmelenme yaşamaya başladığını söyledi.

Önyol, “2019 yılı sonrasında yaşanan bu büyük ivmelenmenin arkasında hem kullanıcıların teknoloji ürünlerini eskiye nazaran daha yoğun kullanıyor olmasının, hem de devletimizin ilgili kurumlarının sektörü regüle ederek insanları dolandırma amacıyla kurulmuş kötü niyetli e-ticaret girişimlerine müdahale ediyor olmasının büyük etkisi bulunuyor. Devletimizin aldığı önlemler, kullanıcıda sektöre karşı bir güven oluşturdu ve bu durum işini iyi yapan girişimlerin önünü açtı” diye konuştu.

“Kargo sektörü e-ticarette ortaya çıkan talebi hızlıca karşıladı”

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte insanların ihtiyacı olan ürünleri tedarik etmek için elektronik ticarete yönelmek durumunda kaldığını hatırlatan Önyol, “Bu da zaten büyüme eğrisinde olan elektronik ticaret sektöründe büyük bir yükselişe olanak sağladı. Kargo sektörü de e-ticarette ortaya çıkan bu talebi hızlıca karşıladı ve sadece bir iki yıl içerisinde 10 milyar TL’den fazla yatırım yaparak, kapasitesini iki katına çıkardı. Bugün sektöre yaptığımız yatırımlarımızı da durdurmuş değiliz. Her gün yeni araçlarımızla, otomasyon sistemlerimizle sektörü büyütmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bugün kargo sektörü, mevcut talebin iki katına çıkacak kadar büyük bir lojistik altyapısına sahip durumda” dedi.  

Önyol, açıklamalarının son kısmında şu ifadeleri kullandı: “Kargo sektörü olarak elektronik ticaretin büyümesine yönelik tüm yatırımlarımızı yaptık, yapıyoruz. Bu durumu bir otoban inşa etmek gibi hayal edebilirsiniz. Biz otobanı sorunsuz bir şekilde inşa ettik ve büyütmeye de devam ediyoruz. 2023 yılında e-ticaret sitelerinin yeni rekorlar kırabilmesi için tüm olanakların hazır olduğunu ifade edebiliriz.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara