E-ticaretin nabzı Eskişehir’de tutuldu!

e-ticaret
WORLDEF’in Türkiye İş Bankası ana sponsorluğu ile düzenlediği “WORLDEF Prime Konferansları”, e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önde gelen isimlerini Eskişehir iş çevreleri ve girişimcilerle bir araya getirdi. Ekosisteme dair pek çok konunun masaya yatırıldığı konferansta, alanında uzman isimler, deneyimlerini e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminden firmalarla ve girişimcilerle paylaştı.

İçindekiler

e-ticaret

“WORLDEF Prime E-Ticaret ve E-İhracat Konferansları” serisi, Eskişehir’de ekosistemin paydaşlarını ağırladı. WORLDEF’in öncülüğünde Vehbi Koç Kongre Merkezinde 14 Eylül Çarşamba günü 09:00-16:00 saatleri arasında düzenlenen konferans, Türkiye İş Bankası ana sponsorluğu, Eskişehir Ticaret Odası ve Azall.com organizasyon partnerlikleri ile gerçekleştirildi.

Konferansta; e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önde gelen paydaşları, Eskişehir ve çevresinde faaliyet gösteren girişimciler ve firmalarla bir araya geldi. Yoğun katılıma sahne olan programda, ekosistemin profesyonellerinin yanı sıra Eskişehir iş çevrelerinden pek çok girişimci de katıldı.

Ömer Nart: WORLDEF olarak e-ihracatın büyümesi için ciddi katkı yapıyoruz

e-ticaret
WORLDEF Başkanı Ömer Nart

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, konferansın açışında gerçekleştirdiği konuşmada, WORLDEF Prime konferanslarının e-ticaret ekosistemine sunduğu katkıların artarak devam edeceğini söyledi. 28-29-30 Eylül tarihlerinde, WOW Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek WORLD ECOMMERCE FORUM hakkında da değerlendirmelerde bulunan Nart, “Önümüzde yirmi binin üzerinde kişinin katılacağı WORLD ECOMMERCE FORUM var. Orada dünyanın çeşitli bölgelerinden binin üzerinde katılımcı olacak. Rusya’dan Ozon, Almanya’dan Zalando, Polonya’dan Allegro gibi yurtdışı pazaryerleri de orada olacaklar. Bunlar bölgelerinin en büyük platformları ve biz bunları forumlarımızda misafir ederek burada nasıl daha fazla satış yapılır bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

“WORLDEF olarak e-ihracatın büyümesi için ciddi katkı yapıyoruz” diyen Nart, “Bütün bu pazaryerlerinin toplam hacmi 250 milyar dolar. Türkiye’nin e-ihracatı 2 milyar dolar ve biz buradan yüzde bir bile pay alsak 2,5 milyar dolar yapıyor. E-ihracat rakamları toplam ihracat içinde yüzde bir seviyelerinde, G-20 ülkelerinde bu oran yüzde 4 olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yakın dönemde faaliyete geçen Deal Maker uygulaması hakkında da çeşitli bilgilendirmelerde bulunan Nart, “Bu etkinliklerin daha verimli daha güzel geçmesi adına Deal maker uygulamasını geliştirdik. İnsanlar bu uygulama sayesinde etkinlikten önce kim buraya geliyor, unvanları ne görebilecekler. Doğru eşleşmeden ticaret doğar. Biz etkinliklerden önce bu uygulama ile etkinlik öncesi B2B eşleşme fırsatı sağlıyoruz. Forumda bu uygulama ile 300’e yakın B2B masada 1 milyona yakın B2B eşleşmeye aracılık edeceğiz. Biz bu işe başlarken Almanya, İngiltere ve Amerika’da e-ticarette belirli bir noktaya gelmiş Türkleri hedefledik. Dolayısıyla şu anda Zalando, Fruugo, Google ve Facebook gibi markalardan üst düzey yöneticiler bu uygulamada yer alacaklar. Bu sayede onlara ulaşmak çok daha kolay olacak” diye konuştu.

Ahmet Kolukırık: E-ihracat tarafında önümüzde almamız gereken ciddi yollar var

e-ticaret
Moka Satış Müdürü Ahmet Kolukırık

WORLDEF konferanslarının yol gösterici ve ışık tutucu olduğunu belirten Türkiye İş Bankası, Moka Satış Müdürü Ahmet Kolukırık, elektronik ticarete aktif olarak bakıldığında internet, güvenlik alanlarının sunulmasının aynı zamanda ödeme yöntemlerinin e-ticaretin en önemli bileşenleri olduğunu söyledi.

Elektronik ticaretin bugünlere gelişinde aslında çok ciddi bir dönüşümden geçildiğine dikkat çeken Kolukırık, “Dijitalleşmenin en çok yaşandığı alanlardan biri diyebiliriz elektronik ticaret için de pazaryerleri kurularak sanat eserlerinin dijital bir şekilde satılması gibi kurgularda karşımıza çıkacak. Bunun altında yatan nedenler aslında tümü bu bileşenlerin de kendi içerisinde kaydettiği dönüşüm ve gelişim diyebiliriz. Biraz bizim ülkemizdeki duruma bakmak istersek aslında gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Dünyadaki en gelişmiş ülkeler olarak ABD ve Çin elektronik ticaret ve e-ihracat sektöründe de lider. Aslında bu ülkelere kıyasla alt yapımızın hazır olması ve ulaşılabilir kaynaklarımızın çok olması bizim biraz geride kaldığımızı gösteriyor” dedi.

“Özellikle e-ihracat tarafında önümüzde almamız gereken ciddi yollar var” diyen Kolukırık, şöyle devam etti:

“Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı 2021 yılının rakamlarına çok kısa değinmek istiyorum. 2021 yılında ülkemizde elektronik ticaret bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 70’lik bir artışla 381 milyar olarak gerçekleşti. Buradaki rakamlar tabi ki tamamen perakende elektronik ticaret kısmı. Sipariş adetleri de yine yüzde 46 oranında artık göstererek 3 milyar 300 milyon adete ulaştı. Yine 20221 yılında perakende ticaretteki genel ticaretin elektronik ticarete oranı yüzde 17 seviyelerindeyken, Kasım ayında bu oran yüzde 20’lere çıktı. Elektronik ticarete başlamak isteyenler için her sene kasım ayı ciddi bir fırsat diyebilirim çünkü her sene kasım ayında elektronik ticaret ivme kazanıyor.”

Hakan Cırcır: E-ticaretteki yükselişin durdurulamayacağını düşünüyoruz

e-ticaret
ELİDER Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Cırcır

Konuşmasına “Neden e-ticaret?” sorusuyla başlayan ELİDER Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Cırcır ise, internet kullanımının 90’lı yıllarda kurumlar arasında arttığını, 2000’lerde ise halk arasında da internet kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekerek, “İnternetli dünyada doğan ve büyüyen genç nesil artık iş hayatının içinde, kendi parasını kazanıyor ve kendi parasını online kanallar üzerinden harcıyor. Bu bağlamda e-ticaretteki yükselişin durdurulamayacağını düşünüyoruz” dedi.

Birçok alanda çeşitli dernekler bulunduğunu ancak e-ticaretçilerin tamamını kapsayan bir STK olmadığını ifade eden Cırcır, “Biz bu bağlamda ELİDER’i kurduk. ELİDER kendi kategorisindeki eksiği tamamlamak amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kuruluşumuzun üzerinden bir yıl geçmeden birçok etkinlikte yer aldık ve ülkemizin her yerinde e-ticaret yapan kişilere dokunmayı hedefledik. Üyemiz olsun ya da olmasın online ticaret yapanların veya sektör paydaşlarının sorunlarını çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Metin Güler: E-ticaret yapmak isteyen herkese destek olmaya hazırız

e-ticaret
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, konferansa katılımın yüksek olmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, “Salona baktığımda ilk defa e-ticaret yapma arzusunda olan, işini geliştirmek isteyen ve e-ihracatla alakalı konuşacak bir kitle görüyorum. Bugünkü panellerde işini sıfırdan kuran kişileri izleyeceğiz, tecrübelerini bizlere aktaracaklar. Profesyonel bir kitle de burada deneyim paylaşacak” sözlerini kaydetti.

E-ticarette önemli olan noktanın bundan sonraki süreçte geleceği planlamak olduğuna işaret eden Güler, şöyle devam etti:

“İşlerimizi büyütmenin tek alanı şu anda elektronik ticaret. Elektronik ticareti işinize entegre edemezseniz büyüyemezsiniz. E-ticarette bir yere gelemeyen işletmeler maalesef 10 yıl içinde yok olacak. Eskişehir Ticaret Odası olarak e-ticaret merkezi kurduk. Web sitesi kurulumundan, ürün fotoğraflamaya kadar yoğun bir yelpazede çalışma içerisindeyiz. E-ticaret yapan üyeleri cesaretlendirme anlamında çalışmalar yapıyoruz. Elektronik ticaret yapmak isteyen herkese destek olmaya hazırız.”

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konu tüm ayrıntıları ile tartışıldı

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konunun tüm ayrıntıları ile tartışıldığı konferans, Eskişehir ve çevresinde faaliyette bulunan girişimcilere, ekosistemdeki önemli markaların temsilcileri ve profesyonelleri ile networking imkânı sağladı. Konferansta, Eskişehir ve çevresindeki il ve ilçelerden çok sayıda katılımcı yer aldı.

Etkinlik kapsamında, açılış konuşmalarının ardından keynote sunumlar ve üç farklı panel düzenlendi. aZall.com CEO’su Emre Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Eskişehir E-Ticaret Başarı Hikayeleri” konulu panelde; RAZORUS.com Kurucusu Noyan Sakarya, Growth Lead LLC CEO’su Can Akalın, Oksit Giyim Kurucusu Mustafa Cihan Bozat ve Kaptan Kundura İşletmecisi Volkan Şahinkol tecrübe ve deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Ekosistemin önde gelen isimleri düzenlenen panellerde bir araya geldi

Arvato Dijital Ürünler İş Ortağı Ayşe Gedikli’nin moderatörlüğünü üstleneceği “Küresel Rekabetten Çıkış Yolu: E-Ticaret” başlıklı panelde ise; Savran Holding E-Ticaret Genel Müdürü Mustafa Levent Elmas, Atık Market E-Ticaret Direktörü Cem İlgün, OMID E-Ticaret Direktörü Koray Dinç ve Kargoist İş Geliştirme Baş Sorumlusu Fahri Çırak geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu.

Moderatörlüğünü Digital360 Kurucusu Özge Karadaş’ın yürüttüğü “E-Ticaretin Başarı Yolculuğu” panelinde ise, e-ticaret hakkındaki pek çok nokta; ELİDER Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Cırcır, Asset Lojistik Express Kurye Satış Müdürü Bülent Ayan ve A101 E-Ticaret Müdürü Recep Murat Dağlı tarafından ele alındı.

Konferansın sponsorları ve destekleyenler

Eskişehir E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı 2022, Türkiye İş Bankası’nın ana iş sponsorluğu ile düzenlendi. Eskişehir Ticaret Odası ve Azall.com organizasyon partneri olduğu konferansın sponsorları ve destekleyenler şunlar;

Ana Sponsor

Türkiye İş Bankası

Organizasyon Partnerleri

Eskişehir Ticaret Odası

Azall.com

Diamond Sponsorlar

Prapazar

ShopiVerse

T-Soft

Platin Sponsorlar

Kargoist

Asset Worldwide Express

Moka

Armonika

Gold Sponsorlar

Birebir İngilizce

BusinessUp!

Destekleyenler

Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER)

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara