worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

WORLDEF ISTANBUL 2024’te Dubai’de e-ticaret fırsatları ele alındı!

Bölgenin en büyük e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024, Dubai’de sınır ötesi e-ticarette fırsatlar ve riskler gibi konular ele alındı. Dubai CommerCity Kıdemli Direktörü Arjun Sarkar, “WORLDEF benim için Türkiye e-ticaret pazarına açılan bir kapı. Türkiye'de markaları ve perakendecileri küresel bir ölçeğe taşıyorlar.” dedi.

Dubai

Uluslararası e-ticaret platformu WORLDEF tarafından düzenlenen WORLDEF ISTANBUL 2024, ilk gün büyük ilgi gördü. Bölgenin en büyük e-ticaret fuarında Dubai’de e-ticaret fırsatları da masaya yatırıldı.

WORLDEF ISTANBUL’un ana sahnesi “Future Commerce”teki oturumların moderatörlüğünü gazeteci ve sunucu Hakan Çelik üstlendi. Bu sahnede düzenlenen “E-Ticareti Büyütmek İçin Orta Doğu’daki Fırsatlardan Yararlanmak” konulu bir oturum düzenlendi. Oturumda, Dubai’nin ilk ve tek e-ticaret serbest bölgesi Dubai CommerCity’in Kıdemli Direktörü Arjun Sarkar konuştu.

Arjub Sarkar: Dubai teknoloji merkezine dönüşecek

Arjun Sarkar, WORLDEF ISTANBUL’da yaptığı konuşmada, teknolojinin ekonomiyi yeniden şekillendirdiğini ve iş dünyasının büyümesi, istihdam oluşturmak için de pek çok fırsat oluşturduğunu söyledi. Sarkar, lojistik ve ticaret merkezi olan Dubai’nin halihazırda bir turizm merkezi olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Şu anda bir teknoloji merkezine dönüştürecekler. Sürekli olarak kendilerini tekrar yaratıyorlar.” diye konuştu.

“WORLDEF benim için Türkiye e-ticaret pazarına açılan bir kapı”

E-ticaretin Dubai’de kolaylaşması için çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Sarkar, “Böylece düzenlemelere uygun şekilde ticaret yapıp, fırsatlara da ulaşabiliyorlar.” ifadesini kullandı. WORLDEF ortaklığına ilişkin de açıklamalarda bulunan Sarkar, “WORLDEF benim için Türkiye e-ticaret pazarına açılan bir kapı. Türkiye’de markaları ve perakendecileri küresel bir ölçeğe taşıyorlar. Aralıkta da Dubai’de düzenleyeceğiz. Hedefimiz güçlerimizi birleştirerek e-ticareti Türkiye ve Dubai arasında daha da büyütmek.” dedi.

Kanat Kutluk: WORLDEF’in Dubai’ye geliyor olması ülkede önemli bir fark yaratacak

Öte yandan, WORLDEF ISTANBUL’a katılan Dubai ve Kuzey Emirlikler Türk İş Konseyi Başkanı Kanat Kutluk, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, WORLDEF’in aralıkta Dubai’de yapılacağı bilgisini paylaşarak, yeni WORLDEF’te aynı zamanda ev sahibi olmayı düşündüklerini söyledi. Kanat Kutluk, WORLDEF’te çok farklı insanlarla, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen e-ticaret meraklılarıyla bir araya geldiklerini ifade ederek, e-ticaret konusunda WORLDEF’in Dubai’ye geliyor olmasının ülkede önemli bir fark yaratacağını vurguladı.

“Körfez Bölgesi’nde e-ticaret çok hızlı artıyor”

E-ticaretin çok hızlı gelişen bir pazar olduğunu kaydeden Kutluk, “Orta Doğu’da özellikle hızlı gelişiyor. Burada biraz paranın da Orta Doğu’da olmasının sebebi var. Orta Doğulu insanlar özellikle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Suudi Arabistan, Umman, Bahreyn’i sayabilirim, çok fazla internet üzerinden alışveriş yapmayı seviyorlar. Buradaki pazar penetrasyonu çok yüksek. Bu sebeple Körfez Bölgesi’nde bu iş çok hızlı artıyor.” diye konuştu. Kutluk, Türk firmalarının da bu konularda hızlı büyüyen firmalar olduğunu dile getirdi.

Daha küçük ama gelecek vadeden firmaların da olduğunu anımsatan Kutluk, “Ben firmalarımızın BAE’nin kolay iş yapma habitatından faydalanmasını istiyorum. Çünkü dünyanın çeşitli yerlerinde Amerika’da, Avrupa’da böyle küçük firmanın iş yeri açması ve bunu yaşatmaya çalışması çok masraflı ve zor. Pazarda çok fazla oyuncu var. BAE ve Körfez ülkelerinde ise çok düşük maliyetlerle şirket kurma ve pazar penetrasyonu küçük firmalarla gerçekleştirebilir, hızlı büyüme yakalayabilirler.” dedi.

“E-ticaret piyasası dünyada çok hızlı gelişiyor”

Kutluk, Türk e-ticaret firmalarının Körfez’de daha kolay iş yapabileceğinin altını çizerek, Avrupa ve Amerika’nın biraz daha olgun pazarlar olduğunu söyledi. Kutluk, “Körfez Bölgesi sürekli zenginleşen ve hala pazarda yeri olan bölge. BAE’ye şimdi Trendyol geliyor. Bunun da e-ticaret alanında bir liderlik yapacağını düşünüyorum. Diğer küçük firmalarımızın da niş pazarlar olarak adlandırabileceği niş ürünlerle iyi bir pazar payı kazanacaklarına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“Dubai’de Türk e-ticaret firmalarının iyi bir pozisyonlanmaları var”

E-ticaretin küresel anlamdaki genişliğine değinen Kutluk, e-ticaret piyasasının dünyada çok hızlı geliştiğini kaydetti. Kutluk, e-ticaretin Türkiye’de de çok hızlı geliştiğini ve büyüklüğünü tahmin etmenin güç olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Nerede duracağını görmek güç. Türk firmaları bu konuda çok aktif. WORLDEF’te de benim için de bazı firmalar oldukça yeni. Ne kadar genç insanların yeni firmalar kurup bu sektörde yeniliklerle, inovatif çözümlerle ortaya çıktığını ben de WORLDEF’te aslında görebiliyorum. Dubai’de de bunları Dubai’deki yatırımcılarla ve iş dünyasıyla buluşturmak çok enteresan olacak. Çünkü Dubai aynı zamanda bir hub. Yani çevredeki ülkelerin insanlarının gelip bilgi almaya çalıştığı bir yer. Dubai’ye geldiğiniz zaman WORLDEF’le sadece Dubai’deki insanları ya da BAE’yi görmeyeceksiniz, 4 saat mesafede uçulabilir iki milyarlık bir insan kitlesine hitap ediyor olacaksınız. Türk e-ticaret firmalarının iyi bir pozisyonlanmaları var. Fakat daha çok büyük firmalar düşünüyorlar. Ben orta ölçekte hatta küçük firmaların bile burada iş yapabileceklerini düşünüyorum.”

WORLDEF ISTANBUL’da e-ticaretin geleceği konuşuldu!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds