TikTok’ta yapay zeka ile üretilen içerikler etiketlenecek

TikTok
İçerik oluşturucuları içerik üretimlerinde yapay zekaya yöneldikçe, yapay zekanın içerik oluşturma sürecine ne zaman dahil olduğu konusunda şeffaflık talep ediliyor. Bu taleplere yönelik çalışmalar başlattığını duyuran TikTok, içerik oluşturucuların yapay zeka tarafından oluşturulan içerikleri etiketlemelerine olanak tanıyacak yeni bir aracı kullanıma sunduğunu ve yapay zeka tarafından oluşturulan içerikleri otomatik olarak etiketlemenin diğer yollarını da test etmeye başlayacağını açıkladı.

Şirket, yapay zeka içeriklerinin izleyicilerin kafasını karıştırabileceği veya yanıltabileceği için yapay zeka içeriklerini etiketleme uygulamasına ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor. TikTok daha öncesinde de videolarda yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önlemesine yardımcı olmak için insanlara dair gerçekçi görüntüler, ses veya video içeren yapay zeka içeriğini deepfake gibi etiketlemesini gerektiren güncellemeyi sunmuştu. Platformun bu politikası, açıklanmayan gerçekçi yapay zeka görsellerinin kaldırılmasına olanak tanıyor.

Bununla birlikte, yapay zekanın kullanıcıları kasıtlı olarak yanıltmak için kullanılmadığı durumlarda da içeriklerin yapay zeka tarafından oluşturulduğunun bildirilmesi gerektiği söyleniyor. Bu durumda TikTok‘un tanıtılan yeni aracının, içerik oluşturucularının sahte medyayla ilgili mevcut politikaya uymasını kolaylaştıracağı ve aynı zamanda tamamen yapay zeka kullanılarak oluşturulan veya yapay zeka ile önemli ölçüde düzenlenmiş diğer içerikleri etiketlemeyi de kolaylaştıracağı belirtildi.

Yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriklerin altında ‘AI’ etiketi bulunacak

Yeni aracın, videoyu yükledikten sonra içerik oluşturucularının kullanımına sunulacağı söylendi. İçerik oluşturucularının yeni aracı kullandığında, kullanıcı adının altında videonun yapay zeka tarafından oluşturulmuş olduğuna dair bir etiket yer alacağı belirtildi. Ancak TikTok, içerik oluşturucularının mevcut sahte medya politikası kapsamına girmeyen yapay zeka içeriklerini etiketlemeyi zorunlu hale getirmiyor.

Şeffaflığa yönelik yeni çabasının bir sonucu olarak TikTok‘un, artık yapay zeka kullanan tüm efektlerinin adlarına da açıkça ‘AI’ ifadesini ekleyerek yeniden adlandıracağı bildirildi. Aslında platformun bazı filtrelerinde artırılmış gerçeklik yerine yapay zekanın kullanıldığı yorumları yapıldı. Yeni etiketleme değişiklikleriyle kullanıcıların filtrelerde yapay zeka kullanıldığını tespit edebileceği belirtildi.

Yapay zeka içeriğini otomatik olarak tespit etmek için çalışmalar başladı

Ayrıca TikTok, yapay zeka içeriğini otomatik olarak tespit edip etiketlemenin bir yolunu geliştirmek için çalışmalara başladığını söylüyor. Şirket, teknolojisinin olası yapay zeka içeriğini nasıl arayacağına ilişkin ayrıntıları paylaşmadı. Ancak TikTok‘un, yapay zeka için farklı algılama modellerini test edeceği ve platformların yapay zeka etiketlerini içeriğe yerleştirerek yapay zekayı daha iyi tespit etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış kaynak ortaklıklarını değerlendireceği belirtildi.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?