Posta sektörüne ilişkin yapılan şikayetlerin sayısı 13,3 bin oldu

Posta sektörü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK), CİMER ve bireysel dilekçe yoluyla geçen yıl posta sektörüne ilişkin yapılan şikayetlerin sayısının 13,3 bin olduğu açıklandı. Şikayet içeriklerinin personel, teslimat gecikmesi ve yanlış teslimatlar üzerine olduğu belirtildi.

BTK’nın “Türkiye Posta Sektörü Pazar Verileri” raporunda yer alan verilere göre posta sektörüne yönelik şikayetlerde en fazla şikayetin personel konusunda olduğu belirtildi.

Posta sektöründeki personel şikayetleri yüzde 46,4 oranında

Posta sektörüne ilişkin şikayetlerin yüzdelik dağılımına bakıldığında, şube/acente/ personel şikayetlerinin yüzde 46,4, geç teslim şikayetlerinin yüzde 16,8, kayıp-çalıntı şikayetlerinin yüzde 13,4, hasarlı teslim şikayetlerinin yüzde 4,8, yanlış adrese-kişiye teslim şikayetlerinin yüzde 3,4, yanlış-eksik bilgilendirme şikayetlerinin yüzde 2,1, ücretlendirme hakkındaki şikayetlerin yüzde 1,9, veri gizliliği şikayetlerinin yüzde 0,6 ve diğer kategorisinde yer alan şikayetlerin yüzde 10,6 oranında olduğu bildirildi.

Posta sektörüne yönelik şikayetler sürüyor

Geçtiğimiz aylarda açıklanan Şikayetvar’ın 2023 verilerinde de posta sektörüne yönelik şikayet oranları dikkat çekmişti. 231 bin 235 şikayet sayısıyla e-ticaret sektörü Şikayetvar platformunda 2023’ün ilk altı ayında en çok şikayet alan sektör olurken, e-ticaret sektörüne yönelik şikayetler arasında yer alan posta sektörü şikayet sayısının 138 bin 416 olduğu belirtilmişti.

2023’ün ilk altı ayında en çok şikayet edilen sektör olan e-ticaretle ilgili kullanıcıların çözüm beklediği ilk şikayet konusunun kargoların ulaşmaması, gecikmesi, kaybolması ya da başkasına teslim edilmesiyle ilgili olduğu bildirilmişti.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?