Kriz ortamı e-ticaret satışlarını nasıl etkiliyor?

e-ticaret
Son dönemde tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik sıkıntılar e-ticaret satışlarında da önemli etkiler yaratıyor. Peki, markaların bu süreçte nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?
e-ticaret

Pazarlama& E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanı Didem Çiğdem Kırlı, Worldef.net’e yaptığı açıklamada, kriz ortamının e-ticaret odaklı faaliyet gösteren girişimler tarafında da markalar tarafında da çok büyük değişimlere sebep olduğunu söyledi. Kırlı, sağlam duran markaların ve personeline değer verip gerçekten onun yaşam şartlarını doğru seviyede konumlandırabilen şirketlerin bu kriz döneminde dahi olsa büyüme kaydettiklerini belirtti.

“Kriz ortamı e-ticarette faaliyet gösteren girişimler tarafında büyük değişimlere sebep oldu”

Kriz ortamının sadece e-ticarette faaliyet gösteren girişimler tarafında da markalar tarafında da çok büyük değişimlere sebep olduğunu belirten Didem Çiğdem Kırlı, “Bence sağlam duran markalar ve personeline değer verip gerçekten onun yaşam şartlarını doğru seviyede konumlandırabilen şirketlere bakıldığında zaten onların bu kriz döneminde dahi olsa büyüdükleri görülüyor. Tabi bunların önemli nedenleri, içerideki datanın doğru tutulması, doğru üçüncü partilerle çalışılması ve gerçekten doğru yatırımların, doğru zamanda doğru yere yapılması. Bunu da sadece gerçekten datanın doğru analiz edilip, doğru, temiz bir şekilde tutulmasından faydalanılarak yapılabilir.” dedi.

E-ticaretin aslında temelinde çok matematiksel ve aynı zamanda da çok görsel bir iş olduğuna dikkat çeken Kırlı, “Bu yüzden de bu sırada markasına ne kadar çok yatırım yapan, sürekli indirim yapmayan, kampanya yapmayan markalar bu süreci kazanarak çıktı aslında. Yine tabi çocuk mağazaları, çocuklar iki ayda bir büyüyor ve alışveriş yapılması gerektiği için bu çocuk mağazalarını da çok fazla etkilenemedi. Ama tabi sektörde luxury kısmında inanılmaz bir büyüme var.” şeklinde konuştu.

“Piyasada ürün olmaması e-ticaretin daralmasına neden oluyor”

Piyasada ürün olmamasının esas olarak e-ticaretin daha da daralmasını ve teknik olarak yetersiz kişilerin, şirketlerin o departmanında olmasının bu duruma gelmesinde çok fazla etkisi olduğunu vurgulayan Kırlı, “Piyasada bazı markalarda bu tarz çalışanlarına verilen maaşlarla dışarıda farklı markalarda verilen paralar arasında ciddi farklar var. Yani bunu yapabilecek kimse gerçekten kabul etmez. Bence bu anlamda Türkiye’de bunu toparlamamız ve gerçekten doğru kişilerin konumlanması gerekiyor.” sözlerini kaydetti.

E-ticarette esas krizin Eylül’den sonra görüleceğini ifade eden Kırlı, şöyle devam etti; “Çünkü ürünlerin yeni fiyatlaması ve satışı gerçekten çok daha zor olacak. Tüketiciler internette genellikle indirimli, ucuz mal satışına odaklı olduğu için ticaretin gerçekten bu dönemi kullanması gerekiyordu ama kullanamadık gibi gözüküyor. Zor bir dönem bizi bekliyor.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?