Paylaş

Kasımda e-ticaret sitelerini 57 milyon kullanıcı ziyaret etti

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
e-ticaret
Gemius ve Usersdot ortaklığı ile hazırlanan “İndirimli Kasım’ın Dijital Karnesi” raporu, kasım ayındaki indirim döneminde alışveriş eğilimini mercek altına aldı.
e-ticaret

E-ticaret sitelerinin kasım ayı trafikleri, Gemius ve Usersdot ortaklığı ile hazırlanan “İndirimli Kasımın Dijital Karnesi” raporundaki verilere yansıdı. Buna göre, bu süreçte yaklaşık 57 milyon kullanıcı e-ticaret sitelerini ziyaret etti. İndirim günlerine erkekler daha fazla ilgi gösterdi.

57 milyon kullanıcı e-ticaret sitelerini ziyaret etti

İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen dijital medya araştırması ve teknoloji firması Gemius’ın Kasım 2021 verilerine göre, e-ticaret firmaları kasım ayında düzenledikleri kampanyalarla büyük bir trafik sağladı. Bu süreçte yaklaşık 57 milyon kullanıcı e-ticaret sitelerini ziyaret etti. İndirim günlerine erkekler daha fazla ilgi gösterdi. Toplam ziyaretçi sayısının yüzde 52,45’i erkeklerden oluşurken, kadınlarda bu oran yüzde 47,5’te kaldı.

“11.11” kampanyalarına yoğunluk verilen dönemde 30 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan siteler, 22 Kasım haftasında ise ziyaretçi sayılarını 30 milyonun altına düşürmedi. Black Friday indirimlerinin son gününde ise 32,5 milyon kişiyle zirveye ulaşıldı. Zirvenin yaşandığı gün en çok ziyaret edilen ilk 3 e-ticaret sitesi ise Trendyol, Hepsiburada ve Çiçeksepeti oldu.

En çok ziyaretçiye ulaşan platform Trendyol oldu

Kasım ayı e-ticaret firmaları arasında büyük bir yarışa sahne oldu. Daha çok alıcıya ulaşmayı amaçlayan dirmalar, pek çok farklı kampanyayı müşterilerine sundu. Gemius Audience’ın güncel verilerine göre, e-ticaret endüstrisinin en çok ziyaretçiye ulaşan platformu Trendyol oldu. Listede Trendyol’u; Hepsiburada, n11.com, ÇiçekSepeti, letgo, Getir, Yemeksepeti, Gittigidiyor, Dolap ve Amazon gibi firmalar takip etti.

Kasım ayı kampanya döneminde e-ticaret siteleri, daha çok kişiye ulaşabilmek adına reklam gösterimlerine ağırlık verdi. Gemius AdReal’in verilerine göre, e-ticaret kategorisi, internete giren her 100 kişiden 97’sine reklamlarını ulaştırmayı başardı. Trendyol, kasım ayı boyunca reklam gösterimini en çok artıran e-ticaret platformu olarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başardı. Yemeksepeti, Hepsiburada, n11.com, Çiçeksepeti, Getir, MediaMarkt, Amazon, A101 ve FLO da en çok reklam veren ilk 10 e-ticaret firması arasında yer aldı.

Dijital raflar rekabete sahne oldu

Trendyol ve Hepsiburada’nın düzenlediği kampanyalarda dijital raflarda en çok hangi ürünlerin kullanıcılara ulaştığı belli oldu. Usersdot e-ticaret analitiği “Datadot Dijital Raf Analizi”ne göre, makyaj kategorisinde Trendyol’da marka dijital raf payı rekabeti Hepsiburada’ya kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla oldu. Makyaj kategorisinde Trendyol’da sırası ile Maybelline New York, NYX Professional Makeup, Selin Beauty, Avon yer alırken; Hepsiburada’da ise NYX Professional Makeup, Selin Beauty rafta yer almadı. Rafı Maybelline New York, L’Oreal Paris ve Avon domine etti.

Hepsiburada’da hem Black Friday hem de 11.11 kampanya dönemlerinde rafta ağırlıklı olarak görülen kategori yüzde 72 ile maskara oldu. Maskarayı yüzde 22 ile ruj takip etti. Trendyol’da ise kategori çeşitliliğinin yüksek olduğu dikkat çekerken, ilk sırada ise yüzde 27 ile maskara yer aldı. Maskarayı yüzde 14 kapatıcı ve yüzde 12 ile ruj takip etti.

Makyaj kategorisinde indirimler Kasım ayının son haftalarına doğru daha da artarken, bu durum dijital raflara da yansıdı. Makyaj kategorisi dijital rafında pay alan ürünlerin indirim oranları kıyaslandığında yüzde 50 ve üzeri indirim olan ürün sayısında 11.11 dönemine oranla yüzde 30 artış olduğu görüldü.

Influencerların etkisi büyük oldu

Influencerlar, İndirim dönemi içerisinde yaptıkları paylaşımlarla müşterilerin alışveriş tercihlerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Hepsiburada’da Black Friday ve 11.11 kampanya dönemlerinde raflarda ağırlık kazanan erkek bakım ürünleri olurken, Trendyol’da ise kadın ağırlıklı kullanıcı etkisi ile saç bakım kategorisi rafı domine etti. Bu kategori altında Trendyol’da yüzde 79 payla ilk sırada saç maşası yer aldı. Bu yüksek oranın yakalanmasında sık sık saç maşasıyla ilgili hesaplarından paylaşımda bulunan influencerların etkisi büyük oldu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara