Paylaş

İspanya e-ticaret pazarı 2023’te yüzde 20 büyüyecek

2 Dakika
İspanya E-ticaret pazarı
İspanya Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu verilerinin yer aldığı araştırmaya göre, İspanyol e-ticaret pazarının 2023 yolunda yüzde 20 büyüme göstereceği öngörüldü.

İspanya’da e-ticaret alanında brüt satışların bu yılın sonuna kadar yüzde 20 artış göstereceği tahmin edildi. Ülkede 65,3 milyar Euro değerinde satış yapılacağı ve bunun yüzde 17’sinin çevrimiçi satışlardan sağlanacağı öne sürüldü.

Yapılan araştırmada dünya çapında artan e-ticaret hacmine paralel biçimde İspanya e-ticaret pazarının yıllar içinde büyüme gösterdiği belirtildi. 2021 yılındaki e-ticaret satışlarının 57,7 milyar Euro değerinde olduğu ve bu satış rakamıyla e-ticaretin 2021’de 2020 yılına göre yüzde 11,7’lik bir büyüme gösterdiği bilgisi paylaşıldı.

2022’nin ilk çeyreğinde 15,6 milyar Euro

İspanya Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu tarafından açıklanan verilerin yer aldığı araştırmada, İspanya e-ticaret pazarının 2022’nin ilk çeyreğinde 15,6 milyar Euro hacme sahip olduğu aktarıldı. Bu rakamlara göre de ülkede 2022 yılında e-ticaretin 2021 yılına göre yüzde 25,3’lük büyüme gösterdiği söylendi.

Paylaşılan verilere göre İspanya e-ticaret pazarında toplam satışların yüzde 7,3’ü ile en çok moda kategorisinde artış yaşandı. Moda kategorisini yüzde 7’lik artışla seyahat acenteleri ve yüzde 6,1’lik artışla finansal aracılık hizmetlerinin takip ettiği belirtildi. Bu veriler ışığında, 2022’nin ilk çeyreğinde toplam 312 milyonun üzerinde çevrimiçi işlem gerçekleştiği açıklandı.

İspanya’da e-ticaret gayrisafi milli hasılayı artırdı

Açıklanan rakamlar kapsamında İspanya pazarının 2023 yılı sonuna kadar 65,3 milyar Euro’luk bir ciro elde edeceği tahmin ediliyor. İspanya’da toplam satış rakamının yüzde 17’sinin çevrimiçi satışlara karşılık geleceği belirtildi. Artan satış rakamları doğrultusunda, e-ticaretin B2C pazarına katkısı sayesinde ülkenin gayri safi milli hasılasının son dört yılda iki kart arttığı açıklandı.

Araştırmada, verilerin çevrimiçi alışverişin İspanya’da genel olarak tüketici alışkanlıklarına etki ettiğini gösterdiği ve Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinin verileri ve düzeyleriyle eşleşen bir seviyede olduğu belirtildi.

Yapılan araştırma sonucunda ki tahminlere göre büyümenin 2023’te ve ilerleyen yıllarda devam edeceği ve e-ticaretteki brüt satışların yüzde 20 artış göstereceği beklentisi paylaşıldı.

İspanya e-ticaret pazarında özellikle seyahat ve elektronik kategorilerinin artış göstereceğinin beklendiği ve bu kategorilerde online siparişlerde yüzde 10’luk bir yükseliş öngörüldü. Online alışveriş işlemlerinde mobil cihazlar üzerinden satın alımların 2022’de yüzde 60 oranında olduğu belirtilerek, 2023 yılı için yüzde 65’lik bir orana yükseleceği tahmin edildi.

Paylaş
Mukaddes Oduncular
Mukaddes Oduncular
İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara