Paylaş

Hızlı e-ticaret siteleri daha çok tercih ediliyor

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
E-ticaret
Google tarafından açıklanan verilerine göre bir web sitesini ziyaret edenlerin yüzde 53’ü 3 saniye içerisinde yüklenmeyen siteleri terk ediyor. E-E-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların yüzde 79’u da site performansından memnun değilse tekrar alışveriş yapmıyor.

Google tarafından açıklanan verilerine göre bir web sitesini ziyaret edenlerin yüzde 53’ü 3 saniye içerisinde yüklenmeyen siteleri terk ediyor. Ayrıca, bir siteden alışveriş yapanların yüzde 79’u site performansından memnun değilse o siteden tekrar bir ürün satın alma olasılıklarının düşük olduğunu belirtiyor. 

Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Özellikle e-ticaret hizmeti vermekte olan web sitelerinin daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlayan en önemli kriterlerin başından ‘hız’ faktörü geliyor. Kullanıcılar, trafiğinde gecikme olmayan, onlara hızlı bir satın alma deneyimi sunan e-ticaret sitelerini tercih ediyor.” diye konuştu. 

Yüksek bir performans, erişilebilirlik ve aynı zamanda güvenlik önem kazandığından güçlü bir CDN, içerik dağıtım ağının kullanılması önem kazanıyor. Yerli ve global teknoloji şirketi Medianova, site performansında CDN kullanmanın 5 kritik nedeni açıkladı.

E-ticarette sayfa hızı, satın alma olasılığını artırıyor

Performans Unbounce’a göre, tüketicilerin yaklaşık yüzde 70’i, sayfa hızının satın alma olasılıklarını etkilediğini söylüyor. Yavaş sayfa yükleme süreleri site ziyaretçileri için kabul edilemez bulunuyor. Sunucunun son kullanıcıya olan mesafesi ve konumundan kaynaklanan performans sorunları yaşanabiliyor. CDN kullanımı, içeriği web sitesi kullanıcısına en yakın lokasyondan ileterek, içeriğe daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor. Medianova’nın tüm dünyada yer alan 50’nin üzerindeki PoP noktaları içeriği son kullanıcıya en hızlı şekilde ulaştırarak gecikmeyi azaltıp site performansını artırıyor. 

Site güvenliği kurumlara, müşteri, para ve itibar kaybına mal olabiliyor

Güvenlik yalnızca tek bir başarılı saldırı bile kurumlara, çok sayıda önemli müşteri, para ve itibar kaybına mal olabiliyor. Bu nedenle uygulama ve API güvenliği de işletmelerin göz ardı edebileceği bir konu değil. Medianova’nın CDN hizmeti ile vermekte olduğu; Origin Shield, WAF, Rate Limiting gibi servislerle hem ‘OWASP Top 10 Riskler’ listesinde yer alan sofistike ataklara karşı hem de DDoS ataklarına karşı koruma sağlanıyor, böylece performanstan ödün vermeden web uygulamaları ve API’ler koruma altına alınmış oluyor. Ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik Web sitesi trafiğindeki ani bir artış, sitenin çökmesine neden olabiliyor. CDN sayesinde web uygulaması ve web sitesinin ölçeklenebilirliği arttırılırken, yüksek trafiklerde dahi web sitesinin tüm kullanıcılara servis vermesi sağlanıyor. Ek olarak, dinamik CDN servisi ile web sitesinin önbelleklenmiş kopyaları sayesinde kaynak sunucuda sorun olsa dahi sitenin her zaman ayakta kalması ve erişilebilir olması sağlanıyor. 

Site hızı arama motoru puanlarını etkiliyor

Arama motoru puanları, SEO açısından sayfa yükleme süresi oldukça önemli bir faktör. Google botları siteyi tararken site hızını baz alarak arama sonuçlarını sıralarken, hızlı sitelere yüklenmesi daha uzun süren sitelere göre üst sıralarda yer veriyor. Web sitesinde doğru ve güçlü bir CDN kullanımı, aynı zamanda arama motoru optimizasyonunu da sağlamış oluyor. Aberdeen Group’a göre; “Sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik gecikme, yüzde 11 daha az sayfa görüntüleme, yüzde 16 müşteri memnuniyeti düşüşü ve yüzde 7 dönüşüm kaybı demek.” Yavaş bir site, marka için kötü bir ilk izlenim bırakmanın en hızlı yollarından biri, yavaşlık etkileşim oranlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla hızlı bir sitenin, hızlı satış ile doğru orantılı olduğu söylenebilir.

Medianova, dünyada 50’nin üzerinde noktadan hizmet veriyor

Yerli ve global teknoloji şirketi Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Yüksek bir performans, erişilebilirlik ve aynı zamanda güvenlik önem kazandığından güçlü bir CDN, içerik dağıtım ağının kullanılması önem kazanıyor. Kendi Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz içerik dağıtım ağı ile dünyada 50 üzerinde noktadan, her gün milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyoruz. 5 farklı global patenti ile bulut bilişim hizmetlerinde fark yaratan Medianova olarak, 2018, 2019, 2020 ve 2021’de global raporlama şirketi Gartner’ın teknoloji trend raporlarında yer alma başarısını gösterdik.” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara