worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

E-ticarette deprem çantası yoğunluğu

E-ticaret

Kahramanmaraş merkezli asrın deprem felaketi sonrasında Türkiye genelinde deprem çantalarına talep patlarken, düdük ve el feneri de çok fazla satın alınır hale geldi. Bazı üreticiler ürün sıkıntısı da yaşıyor. Powerbank, çadır ve termal kıyafet talebinde de ciddi artış yaşanıyor.

‘Talep çok arttı’

Milliyet’te yer alan habere göre; Avrupa Çanta’dan Metin Budak, kendilerinin deprem çantası ürettiğini, içeriğini de dışarıdan aldıklarını dile getirerek, “Ama deprem çantası içinde yer alan medikal ürünler, düdük ve el fenerini çok az bulabiliyoruz. Depremden sonra insanlar evlerinde bulundurmak istediği için talep çok arttı” dedi.

Akgül Çanta’dan Faruk Akgül ise, deprem çantası imalatı yaptıklarını belirterek, “Çanta yanında içine konulacak malzeme de çok önemli. Bu malzemeleri biz başka yerlerden tedarik ediyorduk. Büyük miktarlarda bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle düdük ve el feneri çok isteniyor. Çoğu yerde bulamıyoruz. Depremden korkan insanlar evlerinde bulundurmak istiyor. Bu tarz şeylerin üretimi Türkiye’de az daha çok Çin’den geliyor. Bu nedenle aşırı talep olunca açık oluştu” diye konuştu.

Dörtes Çanta yetkilileri de, yoğun talep aldıklarını aktararak, “Deprem çantası ve içeriği çok isteniyor. Talep deprem öncesinin iki üç katına çıktı. Talepteki artışa yetişebiliyoruz. Fiyatlarda bir artış yapmadık. Deprem çantasında kar amaçlı düşünmüyoruz” açıklamasını yaptı.

3-4 katlık artış var

E-ticarette de deprem çantası, düdük, el feneri ve powerbank talebinde artış görülüyor. Ticimax E-ticaret Sistemleri CEO’su Cenk Çiğdemli, “Depremin ardından vatandaşların e-ticaret platformları üzerinden çadır, deprem düdüğü, deprem çantası, el feneri, termal giysi, Powerbank ve alüminize battaniye gibi alışverişleri deprem öncesi döneme oranla 3-4 kat arttı” bilgisini verdi.

Kamp çadırı yok satıyor

Çadırlara da deprem nedeniyle ilgi arttı. Bir yandan deprem bölgesine çadır yetiştirilmeye çalışılırken, özellikle büyük şehirlerde kamp çadırlarının da satışında artış görülüyor. Minimumda 3 ya da 4 kişilik çadır talep ediliyor. Çadır dışında uyku tulumu ve mat talep edenler de oldu.

Powerbanklara ilgi çok yüksek

Olası bir depremde önemli ihtiyaçlardan biri haline gelen powerbanklar yani taşınabilir şarj cihazları da satış rekoru kırıyor. Depreme hazırlık çantalarında mutlaka bulunması gereken bu cihazların pek çok türü bulunuyor. Powerbank alırken ilk dikkat edilen mAh değeri yani pil gücü. 10.000 mAh gücündeki bir powerbank, akıllı telefonu üç defaya kadar ve 20.000 mAh gücündeki bir powerbank cihazı ise dört defadan fazla şarj edebilmektedir. Mümkünse satın almak istediğiniz powerbank cihazının batarya durumunu gösteren LED ışıklandırmalar veya bilgi ekran bulunsun. Böylece cihazda ne kadar enerji kaldığını görebilirsiniz. Deprem çantasına koyduğunuz powerbankın şarj edilmiş olduğundan da emin olun.

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

Days
Hours
Minutes
Seconds