worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

E-ticaret teknolojileri ticareti şekillendiriyor!

e-ticaret teknolojileri

E-ticaret, artık tüm kategorilerde tüm markalar için trend haline geldi. Perakende satışlarda e-ticaretin payının, 2027 yılına kadar yüzde 50’lere yaklaşması bekleniyor. Bu da e-ticaretin kısa vadede ticarette baskın bir güç haline geleceğine işaret ediyor. Bu sebeple perakendecilerin ve e-ticaret markalarının ekosistemdeki e-ticaret teknolojileri hakkında daha bilgili olmaları önem kazanıyor.

E-özelleştirme

Özelleştirilmiş teknolojiler, kişileri aşırı bilgiye boğmadan, müşteri tercihlerine destek olma potansiyeline sahip teknolojilerdir. Özelleştirme ile müşterilerin tercihleri ile son derece alakalı ürünler sunuluyor. “Müşteri ilişkilerinde kalıcılığın mihenk taşı” olarak görülen bu teknolojiler, potansiyel avantajlar barındırıyor. Ancak buna rağmen, pazarlama literatüründe e-özelleştirme ile ilgili çok az model bulunuyor. İnternetin bireysel düzeyde iletişim ve pazarlama programları tasarlama yeteneğine rağmen e-özelleştirmenin e-ticaret teknolojileri kapsamında ekosisteme sunabileceği avantajlar yeterli düzeyde değil.

Yazılım sektörü, e-ticarette kullanılan bilgilerin özelleştirilmesi için birtakım metrikler, istatistikler ve optimizasyonlar geliştiriyor. Bu süreçte her müşteri için bu tür iletişimlerin tasarımını ve içeriğini optimize etmek gerekiyor. Kullanıcılardan gelen tıklama verilerinin de kullanıldığı bu süreçte, izne dayalı e-posta pazarlaması da uygulanıyor. Burada amaç, e-ticaret sitesi trafiğini artırmak için e-posta tasarımını ve içeriğini özelleştirmek. Araştırmalara göre, özelleştirilmiş içerik hedefleme yaklaşımı, potansiyel olarak beklenen tıklama sayısını yüzde 60’tan fazla arttırabiliyor.

E-özelleştirme, bir nevi kişiselleştirmedir. Online satışlarda daha geniş yelpazede özel seçenekler sunan bu model, online tüketicilerin kişisel verilerini kullanıyor. Zira online tüketicilerin yaklaşık yarısı, kişisel bilgileri karşılığında özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş seçenekler görmek istiyor. Yapay zeka gibi teknolojiler, e-ticaret teknolojileri markaların ürünleri talebe göre özelleştirmesini veya bireysel alışveriş deneyimlerinin düzeyini artırmasını kolaylaştırıyor.

Oyunlaştırma

E-ticarette oyunlaştırma, yeni trendler arasında yer alıyor. Peki, burada temel amaç nedir? E-ticarette oyunlaştırma; “online tüketicileri eğlendirmek ve davranışlarını etkilemek amacıyla oyun kavramlarını ve öğelerini pazarlama stratejilerine entegre etme tekniği” olarak tanımlanabilir. Temelde, alışveriş deneyimlerini bir oyuna dönüştürme sanatıdır. Dopamin tepkisi ile tetiklenen tekrarlayan davranışları teşvik etmek için ödüller ve yarışmalar gibi temel bileşenleri kullanır.

Bu yöntemi uygulayan ve doğru kaynakları seçen e-ticaret markaları, uzun vadede alışveriş sepetini terk etme oranlarını azaltabilir; siteyi terk eden ziyaretçileri tutabilir ve hatta onları sadık müşterilere dönüştürebilir. Oyunlar yoluyla didaktik yöntemden alıntı yapan bu model, her zaman popüler bir öğretim tekniği olmuştur. Oyunlar yoluyla pazarlama, eğlenceli ve merak uyandırıcıdır. Ayrıca, doğru uygulanırsa marka bilinirliğini artırabilir ve müşteri deneyimini iyileştirebilir.

Bu bağlamda, e-ticaret pazarlama veya satış planlarında oyunlaştırmayı uygularken göz önünde bulundurulması gereken dört temel faktör vardır:
• Motivasyon: Online tüketicileri çeken ve etkileşim kurmak istemelerine neden olan nedir?
• Çaba: Ne kadar zaman ve çaba gerekiyor?
• Oynama: Oyun stratejisi nedir, nasıl oynanır?
• Ödül: Kullanıcıları eğlendiren teşvik nedir?

Frontiers in Psychology’de yayımlanan bir çalışmaya göre, oyun dinamikleri, tüketicilerin psikolojik ihtiyaçlarını karşılıyorsa, oyunlaştırma satın alma niyetini arttırıyor. Buna göre, insanlar zevk aldıkları aktivitelerden anlam çıkarıyor. Oyunlaştırma; doğası gereği, kazanmak için rekabet bağlamında gelişir ve bu anlamda özerklik, ödüller ve özümseme başarıda önemli bir rol oynar. Bu sebeple, oyunlaştırmada potansiyel müşterilerin psikografik durumunu analiz etmek çok önemlidir.

Son zamanlarda online şirketler, büyümek için oyun taktiklerini kullanmaya başladı. Ticareti oyunlaştırma veya istenen bir davranışı teşvik etmek için oyun dünyasındaki teknikleri taklit etmek için ödüller ve rekabetin gücü kullanılır. Bunun için e-ticaret markalarına destek sunan bazı platformlar var. Bu platformlar, e-ticaret sitelerine sınavlar ve etkileşimli öğeler entegre ediyor. E-ticaret şirketleri, rekabette bir adım öne çıkmak için oyunlaştırma teknolojilerine daha fazla yatırım yapıyor.

Duyusal Alışveriş

Markalar, fiziksel ve online alışverişi daha iyi simüle etmek ve duyusal müşteri deneyimleri oluşturmak için teknolojiden yararlanıyor. E-ticaret mağazaları daha sürükleyici görsel ve işitsel içeriklerle yeni bir çehreye bürünüyor. Ayrıca, markalar; Web 3.0 ile dokunma, koku alma ve tatma gibi tüm duyuları harekete geçirmenin yollarını arıyor. Bu sebeple son yıllarda özellikle en iyi kaynaklara ve imkanlara sahip büyük şirketler ya da yenilikçi girişimler duyusal alışverişe odaklanıyor.

Örneğin; ses kullanarak koku izlenimi vermek için işitsel teknolojiler kullanan popüler markalar var. Diğer bir örnek de, kullanıcıların ciltlerinin dış uyaranlara tepkisini izlemeleri için dokunma hissini dijital sistemlere taşıyan cilt ölçüm cihazı geliştirildi. Dijital ortamda dokunma hissini yakalamak, diğer duyulardan çok daha zordur.

Dokunma duyusuna sanal olarak hitap etmenin en iyi yolu, tüketicinin insan zihninde güçlü bir unsur olan hayal gücünü harekete geçirmektir. Görme duyusu, diğer duyuları etkiler. Böylece tüketiciler görseller aracılığıyla ürünün nasıl bir his sağladığını hayal edebilir ve görselleştirebilir. 2023 yılı, duyusal alışveriş ya da duyusal pazarlama için dönüm noktası olabilir. Web 3.0, bunun için önemli avantajlar sunuyor.

Özetlersek; Online ortamda başarı olmak isteyen e-ticaret markaları, proaktif olarak yeni dijital tüketicileri hedeflemeli, edinmeli ve dönüştürmelidir. E-ticaret profesyonelleri, iyi bir dijital tüketici deneyimi sunmanın başarı için kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Şirketlerin rekabet avantajı elde etmek ve müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için dijital trendleri, e-ticaret teknolojilerini ve değişimleri anlamaları ve zamanında uygulamaları stratejik bir önem taşıyor!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds