worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

E-ticaret rakamları tekrar pozitife dönme eğiliminde

E-ticaret

E-ticaretin 2022 yılını 700 milyar TL‘lik bir hacimle kapattığını vurgulayan IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “Üyemiz olan 14 bin KOBİ’yi baz olarak baktığımızda e-ticaret 2023 Ocak ayı bir önceki seneye göre 3.5 kat büyüme ile devam ediyordu. Şubat ayı da hızla ilerlemeye başlamıştı ancak depremle birlikte % 15-17 gibi bir düşüş yaşandı. Bu durum Türkiye’deki bütün e-ticaret firmaları için de benzer şekilde oldu. Ticaret bir anda durdu. Depremin olduğu günden itibaren, insanlar belli alacaklarından vazgeçip yardıma yöneldi. Depremin etkilediği 10 ilde bulunan ve hizmet verdiğimiz 800’e yakın firma ciddi zorluklar yaşadılar. Kayıpları büyük, kimisi devam etmeye çalışsa da e-ticaretin bir ayağı sadece ürün satışı değil. Ürünün gönderimi ve lojistiği de büyük önem arz ediyor. O bölgelerin bir çoğunluğunda da bu sıkıntılar var ve muhtemelen birkaç ay daha devam edecektir” dedi.

Outdoor malzemeleri, temizlik, hijyen ürünleri, hırdavat ve otomotiv parça kategorileri yükselişte

Depremden etkilenen 11 ilin kümülatif içerisindeki toplam payının yüzde 4-4.5 olduğuna da belirten Özkara, “Genel olarak dağıtımda ve süreçlerde aksamaların olması çok normal ve bu durum devam edecek gibi görünüyor. Şu günlerde e-ticaret rakamları tekrar pozitife dönme eğiliminde, bir kısım hareketlilik başladı. Şubat ayında en çok temizlik ve hijyen ürünleri, kamp, outdoor malzemeleri satılırken, Mart ayıyla birlikte bu ürün gruplarına ek olarak, yapı malzemeleri, hırdavat ve otomotiv parça, yedek parça kategorileri eklenmeye başladı.” dedi.

Bölgedeki satıcılara ücretsiz altyapı desteği

Bölgedeki işletmelere ücretsiz olarak e-ticaret altyapısı sağladıklarını da sözlerine ekleyen Özkara, “Deprem bölgelerindeki satıcılara ücretsiz sitelerini kurduktan sonra, banka ve lojistik maliyetlerinde minimuma indirilmiş bir opsiyon sunuluyor. Bu firmalara verilen sosyal medyadaki destekler de pozitif bir etki sağlıyor.  Deprem bölgeleri dijitalleşme oranında düşük bir bölge. Firmaların dijitale dönmesi, bizlerin desteklemesi, insanların seçim yaparken bu bölgedeki satıcılardan alışveriş yapması bir nebze de olsa onların ticaretine fayda sağlayıp katkı sunuyor.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

shipentegra
Markalar

ShipEntegra’ya “yurt dışı lojistik entegrasyon” ödülü

Şikayetvar tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen “A.C.E. Awards (Achievement in Customer Excellence)” Ödülleri kapsamında, sınır ötesi e-ticaret lojistiği markası ShipEntegra, “Yurt Dışı Lojistik Entegrasyon” kategorisinde