Paylaş

E-ticaret iade oranları markalar için büyük sorun yaratıyor

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
e-ticaret iade
E-ticaret satışlarının pandemi sonrası dönemde sahne olduğu artış çeşitli sorunları da beraberinde getirdi. Artan satışlar, e-ticaret iadelerinin oranlarında da belirgin bir yükseliş yarattı.
e-ticaret iade

Pandemi dönemiyle beraber değişen tüketim alışkanlıkları e-ticaret satışlarında önemli artışlar yaşanmasına yol açtı. Online kanallar üzerinden gerçekleştirilen satışlarda yakalanan rakamlar, iade oranlarını da yükseltmiş durumda. E-ticaret teknolojisi sağlayıcısı Doddle tarafından; Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’da hizmet veren e-ticaret işletmeleri üzerinde yapılan bir anket,  iade oranlarının e-ticarette büyük bir sorun haline geldiğini ortaya koydu.

E-ticaret işletmelerinin yüzde 57’si e-ticaret iadelerinin çok önemli bir sorun olduğunu düşünüyor

E-ticaret teknolojisi sağlayıcısı Doddle, e-ticaret iadelerine yönelik; Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’daki e-ticaret işletmeleri ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete katılanların yüzde 57’si e-ticaret iadelerinin çok önemli bir sorun olduğu fikrinde birleşti. Anket verilerine göre, 11-50 arası çalışanı olan küçük işletmelerin yüzde 73’ü çok yüksek iade oranları ile karşılaşıyor.

Ankete katılanların yüzde 49’u e-ticaret iadelerinin kendileri için öncelikli çözülmesi gereken sorunlardan biri olduğunu belirtirken, işletmelerin yüzde 15’i iade oranlarının çözülmesine yönelik çözümlerin kendileri için ilk sırada olduğunu ifade etti.

Pazaryerlerinde veya üçüncü taraf web sitelerinde satış yapan işletmeler en yüksek iade oranlarına sahip kesim

Doddle tarafından yapılan araştırmaya katılan e-ticaret işletmelerinin yüzde 52’si iade oranlarının arttığını vurgularken, yüzde 39’luk kesim ise hiçbir değişiklik görmediğini söylüyor. Doddle araştırmasına göre, anketin düzenlendiği pazarların ortalama iade oranları yüzde 23,44 olarak gerçekleşti.

E-ticarette iade oranları hizmet verilen sektör ve pazara göre de değişiklik gösteriyor. Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere bakıldığında, pazaryerlerinde veya üçüncü taraf web sitelerinde satış yapan işletmeler en yüksek iade oranlarına sahip kesim olarak öne çıkıyor.

“Teknoloji sağlayıcıları iade hacminin kontrolünü ele aldı”

Doddle CEO’su Tim Robinson, araştırma hakkında yaptığı değerlendirmede, artan iade oranlarının e-ticaret markaları için çok büyük engeller yarattığını söyledi. “Araştırma sürecinde keşfettiğimiz şey, çok az taşıyıcının gerçekten pazar lideri bir iade çözümü sunabilmesidir.” diyen Robinson, “Markaların birçoğu, iade sorununu hedefleyen üçüncü taraf teknoloji sağlayıcıları tarafından aracısız bırakılıyor.” diye konuştu.

Teknoloji sağlayıcılarının iade hacminin kontrolünü ele aldığını belirten Doddle CEO’su, “Belki de daha da önemlisi, sadece bir koli taşıyıcısı olmaktan ziyade daha geniş bir e-ticaret etkileştiricisi olarak haklı olarak taşıyıcının rolü olabilecek bir role dönüşüyor. “ dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara