Paylaş

DTÖ, küresel e-ticaret anlaşması için 2024’ü işaret etti

< 1 Dakika
DTÖ Genel Direktörü Okonjo-Iweala, devletlerin 2024 yılına kadar küresel e-ticaret kurallarını belirlemek için anlaşmaya varacağından umutlu olduğunu söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü(DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, 2024 yılına kadar küresel e-ticaret kurallarını belirlemeyi ve 2024’te düzenlenecek DTÖ üyesi ülkelerin bakanlar toplantısında bir anlaşma imzalamayı umduklarını söyledi.

DTÖ’nin başındaki isim çarşamba günü Davos‘ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu panelinde, “E-ticaret hızla artıyor ancak mal ticaretinde olduğu gibi onu destekleyen kurallarımız yok. 2024’ün sonuna kadar küresel ticaretin temelini oluşturan kurallar çıkarabileceğimizi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

E-ticarette sınır ötesi engeller azalacak

DTÖ üyeleri üç yıldır 26,7 trilyon dolarlık pazarı kapsayacak şekilde yeni kurallar üzerinde görüşmeler gerçekleştiriyordu.

Başarılı olması halinde, Cenevre merkezli ticaret kurumu aracılığıyla imzalanacak dijital ticaret anlaşması, 21. yüzyıl ticareti için temel bir uluslararası rejim oluşturması ve sektöre yönelik sınır ötesi engelleri azaltması bekleniyor.

DTÖ Direktörü: ‘Zorluklar devam ediyor’

Okonjo-Iweala, amacın DTÖ’nün Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 2024 bakanlar toplantısında bir anlaşma imzalamak olduğunu söyledi. Ancak, zengin ve fakir ülkeler arasında kalıcı bir dijital uçurum da dahil olmak üzere zorlukların devam ettiği konusunda uyardı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara